BARF: Co všechno byste o něm měli vědět?

Zastáváte názor, že do psí misky nepatří jen granule, ale především přírodní suroviny jako syrové maso, zelenina či ovoce? Tak to jste už určitě slyšeli o BARFu - co všechno byste o něm měli vědět?


BARF: Jen pro zkušené?

BARF je zkratka pro Bones And Raw Food Diet a jak už sám název napovídá – znamená krmení mazlíčků kostmi a syrovou stravou. Tato dieta vychází z předpokladu, že je pro psí trávicí systém syrová podoba stravy mnohem přirozenější než granule a strava vařená.

Přiklánějí se k ní především chovatelé psů, jejich kořeny nemají daleko k šelmám žijícím v divoké přírodě – např. chovatelé československých vlčáků, jejichž mazlíčci opravdu nosí geny divokých vlků.

První, co byste o BARFu měli vědět, je fakt, že bude vyžadovat vaše velké zapojení. Abyste pejskovi mohli dopřát rozmanitou a přirozenou stravu, je třeba investovat do jeho krmení více času, energie i peněz.

Veterináři se shodují, že krmení BARFem vyžaduje určité odhodlání a zkušenosti chovatele. Ti nezkušení chovatelé by se raději měli i nadále držet granulí a vařené stravy.


BARF v praxi

BARF je vhodný výhradně pro zdravé psy – pokud je váš pejsek obézní, nemocný, má problémy se slinivkou nebo je na veterinární dietě, přechod na BARF konzultujte se svým veterinářem. Pokud je váš pejsek zdravý, můžete mu zkoušet postupně syrovou stravu přidávat do granulí a když pejskovi syrová strava zachutná, zcela na ni přejít.

Na místo granulí se pak pejskovi v misce každý den objeví směs syrového masa, vnitřností, kostí, zeleniny a ovoce. Aby pejsek dostal všechny živiny, které potřebuje, přidávají se také různé bylinky, oleje a minerální látky.

Pokud se tedy rozhodnete krmit BARFem, zásobte se kromě kostí a masa také bylinkami, rybím olejem, vejci, tvarohem a nezapomeňte ani na doplňky stravy pro psy. Čím pestřejší nadílku v misce pejsek najde, tím bude spokojenější – bude se moci přehrabovat čumákem a hledat, na co bude mít zrovna chuť.


Studujte, konzultujte, ptejte se

I když to zní jako snadná věc, je to vlastně docela věda. Složení granulí je vyvážené, přesně spočítané a navržené tak, aby pejsek dostal všechny živiny, které potřebuje. A přechod na BARF neznamená, že se po cestě z práce stavíte u řezníka a koupíte kilo jater. BARF musí být pestrý, plný potřebných vitamínů, vápníku a dalších látek důležitých pro zdraví vašeho pejska.

Pokud se rozhodnete zkoušet BARF, zjistěte si, jak má jedna porce vypadat, co všechno by se v ní mělo nacházet i jak třeba vypadá týdenní jídelníček pejska, který je krmen BARFem. Zajistěte, že budete mít pravidelný přísun čerstvého masa a spočítejte si, kolik vás bude tento typ stravy stát.

Ať už se do BARFování pustíte, nebo ne, dopřejte svému chlupáčovi občas něco navíc. Lžičku medu, kousek jablka, okurku, kousek masa a pamlsku. Cpát se granulemi celý život přeci nemůže bavit nikoho, no ne?

 

 

 

 

BARF: Co všechno byste o něm měli vědět?
Vytvořeno20.01.2016
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení