Československý vlčák

Plemeno pohraničářů, které dnes zůstává spíše víceméně nepochopeno a nedoceněno. Běžně můžete vidět nešťastné ČSV na zahradě v kotci nebo nešťastné majitele se zdevastovaným bytem. Není to plemeno pro každého. Musíte v sobě mít duši a povahu vlka, abyste si s tímto králem lesů skvěle sedli a vzniklo tak nedocenitelné partnerství.

  PES FENA
VÁHA(KG) 30 - 35 25 - 30
VÝŠKA (CM) 65 - 70 63 - 65
CELKOVÝ DOJEM Dobře stavěný, huňatý, vlčí dojem, houpavá chůze Dobře stavěný, huňatý, vlčí dojem, houpavá chůze
POVAHA Divoká, plachá Divoká, plachá
SRST Hustá, vlkošedá Hustá, vlkošedá
PRŮMĚRNÝ VĚK 12 let 12 let
NÁROČNOST NA VÝCHOVU Náročný Náročný
NÁROČNOST NA POHYB Náročný Náročný

FCI

Ovčáčtí a honáčtí psi

Ovčáčtí a honáčtí psi

Původ

Zakladatelskou myšlenkou bylo plemeno k hlídání hranic, a tak se začalo křížit karpatského vlka s německým ovčákem. Vznik plemene se datuje do nedávné minulosti – zhruba v polovině minulého století. Pro svou povahu se stal záhy nestálým a nevhodným armádním psem, a tak našel uplatnění u hlídačů hranic. Po dobu 25 let vývoje plemene se na chovu podíleli celkem 4 divocí vlci a zanechali v plemeni nesmazatelnou stopu.


Povaha


Československý vlčák je přátelský a věrný psí společník s neutuchajícím temperamentem. Vůči cizím lidem je přesto nedůvěřivý a plachý. Nehodí se jako obranář. Přesto se rád učí a lze jej vycvičit ke sportovní kynologii. Je velice inteligentní, dobře se cítí venku, ale na druhou stranu dokáže najít tisíc způsobů, jak utéci ze zahrady, proběhnout si teritorium a vrátit se pak možná domů. Potřebuje citlivý, ale pečlivý a neustálý výcvik. Pokud se nudí, vymýšlí hlouposti, nehodí se do bytu a dokáže najít nespočet možností, jak „zkrásnit“ byt například oloupáním lišt a rozkouskováním žaluzií, pokud je v něm dlouho bez využití zavřený. 

 


Charakteristické rysy


Typická pro ČSV je houpavá, prostorná chůze s vlčím vzezřením, ocasem neseným dolů a skloněnou hlavou. Dokáží uběhnout až 100 km a příliš se u toho nevyčerpat. Mají uhrančivé, šikmé, světle žluté oči. Nemívají agresivní projevy ani sklony, ale se svou velikostí mohou někdy z neohrabanosti ublížit. V přítomnosti dětí je vždy dobré mít je pod dozorem.

Vzhled


Mají hustou, šedo bílou vlčí srst, jejíž vzhled se na zimu a v létě diametrálně liší, podobně jako u vlků. Je dobré často a pečlivě je česat. Hlavu mají štíhlou, čenich dlouhý, trochu špičatý, uši jsou vzpřímené. Postava je obdélníkového rámce na svalnatých nohách. Díky husté srsti působí mohutnějším dojmem, než kolik skutečně váží. Mají atletickou a dobře osvalenou postavu. Ocas nesou vždy dolů, což je také základní rozdíl mezi ČSV a německým ovčákem.


Krmení


Mohou dorůst velkého vzrůstu, a tak je důležité poskládat jim vyvážený a pestrý jídelníček, který pokryje jejich nezměrný energetický výdej.

Doporučené krmivo pro psy

 

 

Československý vlčák
Vytvořeno29.03.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení