Bezobilná krmiva pro psy: jsou lepší než ta s obilovinami?

Pes není vlk, který by se živil jen masem. Přemíra obilovin v jídelníčku mu ale také nedělá dobře. Zvláště citliví pejskové s podrážděným trávením nebo s alergiemi by se měli obilovinám vyhnout obloukem a dopřát si kvalitní bezobilné krmivo.


Obiloviny: škodí psům nebo neškodí?

Krmit nebo nekrmit krmivy s obilovinami? To je v dnešní době mezi pejskaři skoro hamletovská otázka. Mezi laiky i odborníky se vedou skutečně plamenné diskuze o tom, zda do psího jídelníčku obiloviny patří. My se jim teď podíváme trochu na zoubek. Řekneme si, zda jsou obiloviny pro pejska zdravé, pro koho jsou vhodná bezobilná krmiva a co jsou taková krmiva vlastně zač.
 
Psi jsou jako lidi! Mají své chutě i potřeby. Jednomu chutná to, druhý má na stejnou věc zase alergii. Proto jsou obiloviny v jídelníčku psa tak zapeklitou otázkou. Existují psi, kteří obiloviny bez problémů snášejí, pak jsou ale citlivější jedinci, pro něž představují největšího nepřítele. Co za tím stojí?
 
Pes nedokáže obiloviny správně trávit
 
Primárně je třeba si uvědomit, že obiloviny nejsou pro psa až tak zcela přirozenou složkou potravy. V divočině je divoký pra…prapředek našich mazlíčků přijímal tak maximálně jako obsah trávicího traktu ulovené kořisti, kde byly již v natráveném stavu. To je velmi důležité. Pes obiloviny nedokáže trávit tak jako my nebo živočichové, jejichž trávicí trakt je na jejich konzumaci uzpůsoben. Nemá trávicí enzymy schopné správně strávit lepek.
 
Bohužel většina běžně dostupných krmiv obsahuje obilovin více než dost, někdy tvoří dokonce hlavní složku – a to je špatně. Obiloviny by v krmivu rozhodně neměly převažovat. Obiloviny mohou u psa přispět k rozvoji nesnášenlivosti, alergie, mohou ho zbytečně nadýmat a v neposlední řadě vedou i k jeho nadváze. V závažných případech mohou zapříčinit až torzi žaludku.
 
Jídelníček mnohých psů je bohužel na obiloviny velmi bohatý!
 
Ač byl pes kdysi dávno masožravcem, dlouholeté soužití po boku člověka ho na pomyslné škále posunulo o něco blíže k všežravci. To však neznamená, že se může přejídat dennodenně stravou založenou výhradně na obilovinách. Nekvalitní krmiva s jejich majoritním obsahem nejsou navíc jediným zdrojem takto nevyvážené stravy. Nezapomínejte ani na pamlsky, kterými se snažíte svému chlupáčovi udělat radost. Suchary a piškoty jsou založeny rovněž na obilném základu. Když si dáte dvě a dvě dohromady, zjistíte, že vás hafan do sebe dostává více pšenice, než byste čekali.
 


Kvalitní krmiva s přiměřeným (nízkým) obsahem obilovin zdravému psu neuškodí
 
Pokud máte doma zdravého pejska, kterému nic nechybí, netrpí na alergie ani jiné nemoci, jsou kvalitní granule, které sice obsahují obiloviny, ale mohou se pochlubit převahou masa (čerstvého i masové moučky), zcela v pořádku.
 


Krmiva s přemírou obilovin jsou sice výhodnější na výrobu pro výrobce, který si mne ruce, jak takový pytel granulí vyrobí levně, ale pro vašeho mazlíka, jeho zdraví a kondici, vůbec zdravá nejsou. Čím je v krmivu více obilovin, tím je dané krmivo pro hafana hůře stravitelnější. Zvláště levnější méně kvalitní krmiva jsou pro zažívání psa skutečně tvrdým oříškem. Nedostatečně strávená potrava ale způsobuje množení bakterií ve střevech psa a kvašení nestrávených zbytků.
 
Pšenice a kukuřice = alergeny č. 1!
 
Pšenice a kukuřice bývají pro psy častým alergenem. Nejsou však jediným „obilným alergenem“. Najdete i psy s alergií třeba na rýži, která bývá mnohdy složkou hypoalergenních krmiv, protože alergie na ni není častá. Jak jsme již zmiňovali v samotném úvodu – každý z našich mazlíčků je zkrátka originál. Na co má pes alergii lze zjistit ze speciálního vyšetření u veterináře. Něco ale můžete vypozorovat i sami doma. Pokud pes, který dosud problémy neměl, přechází na nové krmivo a trpí (i při pozvolném přechodu) na průjmy nebo se u něj projeví kožní reakce, je třeba to vzít v potaz – je možné, že bude na nějakou složku krmiva alergický.
 
Na obiloviny je třeba si dát pozor i při krmení vařenou stravou. Pokud vašemu pejskovi vaříte těstoviny, neměly by tvořit většinu jeho misky – krmnou dávku je třeba skutečně pečlivě vyvážit, a rovněž by měly být důkladně uvařené. Psi nemají v tlamě enzym amylázu, který štěpí škroby na jednoduché sacharidy. Proto by pro ně třeba těstoviny jen přelité horkou vodou, neuvařené, mohly znamenat skutečný problém.
 
Alergie na krmivo se u pejska může projevit různými způsoby. Asi nejnápadnější jsou trávicí obtíže – průjmy, plynatost. Často se alergie projevují i na kůži. Pokud se pejsek škrábe, svědí ho kůže po celém těle i ve zvukovodech, bývá důvodem často právě potravinová alergie.


 
Bezobilná krmiva = maso + zelenina + ovoce + bylinky
 
Sacharidy by v psím krmivu měly představovat asi 10–40 %, nikdy více než 50 % (výjimkou mohou být březí feny a feny v období laktace). Mnozí výrobci kvalitních prémiových a superprémiových krmiv dnes nabízí tzv. grain free neboli bezobilná krmiva. V těchto krmivech bývá jen maso, zelenina, ovoce a bylinky. Zmíněné sacharidy pes z těchto krmiv nezískává z obilovin, ale právě z ovoce a zeleniny.
 

 
Bezobilná krmiva – přirozenější a lépe stravitelná
 
Pes ve svém jídelníčku obiloviny v podstatě nepotřebuje. Mohou pro něj být zdravé kvůli vysokému obsahu vlákniny, vitamínů a minerálů, ale ty již výrobci krmiv umí dodat z jiných zdrojů. Jak již bylo řečeno, naše domácí psovité šelmy se domestikací mírně přizpůsobily našemu stravování. Pořád ale platí, že přirozený jídelníček psa je tvořen převážně masem. Obiloviny se mu do něj v minulosti dostaly pouze jako obsah trávicího traktu kořisti, kde byly již v natráveném stavu! Bezobilná krmiva jsou proto pro pejska přirozenější a lépe stravitelná.
 
Pejskaři u svých mazlíčků krmených bezobilnými krmivy pozorují postupné zlepšení (popřípadě úplné vymizení) projevů alergií, zvýšení energie, vitality a zlepšení srsti. Pokud máte doma mazlíka s citlivým zažíváním nebo zjevnou alergií, neměli byste váhat ani minutu. Bezobilná krmiva, kde jsou obiloviny jako sacharidové zdroje nahrazeny ovocem a zeleninou, budou pro vašeho pejska to pravé!

 

Doporučené značky:

 

Bezobilná krmiva pro psy: jsou lepší než ta s obilovinami?
Vytvořeno25.04.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení