Brazilská fila

Brazilská fila není plemeno pro každého. Má kouzlo majestátního hlídače a někdy hlídá i víc, než byste chtěli. Po buldokovi podědila tvrdohlavost, po mastifovi loveckou odhodlanost a stala se tudíž psem pro pokročilejší chovatele. Dříve se chovala pro lov jaguárů a panterů a je jim rovnocenným protivníkem.

 

  PES FENA
VÁHA(KG) 50 - 90 40 - 70
VÝŠKA (CM) 65 - 75 60 - 70
CELKOVÝ DOJEM Mohutná, svalnatá, majestátní konstituce Mohutná, svalnatá, majestátní konstituce
POVAHA Houževnatý, aktivní Houževnatý, aktivní
SRST Krátka, jemná Krátka, jemná
PRŮMĚRNÝ VĚK 12 let 12 let
NÁROČNOST NA VÝCHOVU Náročný Náročná
NÁROČNOST NA POHYB nenáročný nenáročný
FCI pinčové, knírači, plemena molossoidní psi (dogovitá plemena) pinčové, knírači, plemena molossoidní psi (dogovitá plemena)

 

Původ


Plemeno vzniklo šlechtěním buldoka, mastifa a také bladhaunda. Silnou krev v chovu měl španělský alano. Vzniklo plemeno silné a sebevědomé, odolné, tvrdohlavé a neohrožené. Původ vzniku se datuje někdy kolem 14. století, kdy bylo plemeno převezeno do Ameriky za účelem lovu jaguárů, kde si získala postupně značnou oblibu. Dokonce v roce 1983 uspořádali v Brazílii velký národní kongres brazilských fil. Plemeno bylo oficiálně uznáno FCI v roce 1968.

Povaha


Povahou je fila poměrně složitá. Dovede být jemná a něžná, oddaná a milující. Za předpokladu, že ji vede zkušený a citlivý majitel. Občas jsou ale geny silnější a pak se projeví pravá povaha brazilských fil: jsou nedůvěřivé vůči cizím lidem a svou velikostí až nebezpečné a špatně zvladatelné. Jejich povaha je hlavním měřítkem při výběru plemenitby. Jsou tvrdohlavé a často si dělají podle svého za každou cenu. Jde o pracovní plemeno, je skvělým hlídačem i velkých prostranství, je vhodné i k pasení dobytka. Většinou se nedoporučuje k dětem.


Charakteristické rysy


Pro brazilskou filu jsou charakteristické velké přebytky kůže, což podědila po bladhaundovi. Také má typicky vyšší záď než kohoutek a díky vepředu posazeným mandlovým očím poněkud hůře vidí. Uši má nasazeny v typickém růžovém plátku. Dokáže napodobit pohyby velkých koček, přikrčit se a plížit se stejně potichu jako ony. Na péči není nijak náročná, údržba srsti stačí jednou týdně.

Vzhled


Toto houževnaté plemeno má mohutnou hlavu, krátký, silný krk a rádoby chrtí tělo pokryté přebytkem tlusté kůže, zakončené dlouhým, prověšeně neseným ocasem. Typické jsou dlouhé, vlající uši. Díky volněji uloženým kloubům se projevuje mimochodnou, „velbloudí“ chůzí. Nejčastější barva je žíhaná, ale vyskytuje se i v barvách šedá, béžová, bílá. Nejvzácnější barvou je černá.

Krmení


U výživy je extrémně důležité dbát na správnou vyváženost – fila je obrovské plemeno a pro svůj rychlý růst potřebuje dostatek živin. Zároveň je u ní pro její velikost zvýšené riziko torze žaludku.

Doporučené krmivo pro brazilské fily:

Další články, které by Vás mohli zajímat:

Jak na krmení pejska s cukrovkou

6 tipů, jak si správně vybrat psa

Tropické léto je v plném proudu, nepodceňte to u svého mazlíčka!

 

 

Brazilská fila
Vytvořeno05.04.2019