Canicross – zdravá zábava pro pejska i jeho pána

Zatímco lidé běhají, aby se dostali do kondice nebo zhubli pár kil, psi běhají především pro zábavu. Nechte se od nich nakazit a vyrazte si s chlupáčem zaběhat! Canicross vás dostane.

 

První otázka, která laika napadne je asi tato: Co je vlastně canicross? Canicross je především báječný a zdravý sport na čerstvém vzduchu, který spojuje pejskaře s jeho chlupatým mazlíčkem. Jako v každém sportu jde i v tomto o to předběhnout ostatní. Pejskařovi – běžci k vyšší rychlosti dopomáhá svým tahem pes. To se ale bavíme o canicrossu na závodní úrovni. Pokud nechcete se svým chlupáčem hned stanout na startovní čáře jednoho z mnohých tuzemských závodů, můžete si canicross zkusit jen tak pro zábavu, pro radost z pohybu a ze společně strávených chvil s vaším psím miláčkem.

 

Pozitiva canicrossu:

-          zlepšení kondice mazlíčka – zdravý a pravidelný pohyb eliminuje rozvoj nadváhy a obezity a s tím souvisejících onemocnění

-          zlepšení kondice pejskaře

-          pohyb na čerstvém vzduchu

-          trénink – s canicrossem neodmyslitelně souvisí i to, že je pes poslušný

-          utužení pouta mezi psem a jeho pánem

-          pro některé psy je fyzická aktivita nutností, bez které se trápí

-          pomůže vám „utahat“ energická plemena

 

Canicross zažívá v současné době v České republice skutečný boom. Dá se říci, že se každý měsíc koná někde nějaký canicrossový závod. A proč ne? Sport je to zdravý a zábavný. Navíc se na závodních drahách objevují i jiná plemena než klasičtí kříženci ohařů nebo severští tažní psi.

 

Závody v canicrossu se příliš nehodí pro extra velká plemena a psy se zkrácenou čenichovou partií

 

Ať už chcete běhat jako „hobík“ nebo jako závodník, musíte někde začít. S canicrossem můžete začít kdykoliv a s jakýmkoliv psem. Nezáleží na velikosti, ani na plemeni. Na canicross můžete vyrazit s každým pejskem, který rád běhá a snese se s ostatními psy. Obecně jsou nejideálnější středně velká psí plemena, ale najdou se mnohé výjimky. Velmi oblíbené jsou border kolie, ale třeba i takový Welsh Corgi Pembroke si canicross užije. Další populární psí plemena na canicross jsou belgičtí ovčáci, němečtí ovčáci, dalmatini, němečtí ohaři. Závodnímu canicrossu by se snad měli vyhnout jen velcí a těžcí psi, pro které závoděni na profesionální úrovni představuje velkou zátěž na klouby, a dále psi se zkrácenou čenichovou partií, jako jsou boxeři nebo buldoci.

 

Canicross není nijak náročný na vybavení. To však neznamená, že vám k němu stačí jen běžecké boty. Ze začátku potřebujete především sedák, odpružené vodítko a postroj pro psa. Canicross nelze provozovat se psem jen s obojkem! Vybavení si nekupujete příliš často, a proto se vyplatí investovat do kvalitního vybavení, které vás ani pejska nebude omezovat v pohybu, a bude oběma pohodlné. Pokud se bojíte, že by vás canicross „omrzel“, může ho v takovém případě zkusit jiný člen rodiny, nebo ho můžete později prodat. O canicross je přece jen velký zájem a i secondhandová výbava je žádaná. Takže co sledovat při výběru vybavení? Vy i pes byste se ve svých „postrojích“ měli cítit dobře, neměly by vás omezovat v pohybu, a to ani v tom běžeckém, nesmí vás ani psa nikde dřít.

 

Správný canicrossový sedák vás nesmí táhnout pouze v pase

 

Základem je canicrossový sedák, který slouží podobně jako postroj u psa – rozkládá tah. Navíc díky němu nemusíte držet psa na vodítku a můžete se soustředit na správný a volný pohyb při běhu. Když máte sedák na sobě a zatáhnete, jako by vás táhl pes, neměli byste cítit tah pouze v pase, popřípadě se v něm dokonce prohnout – u takového sedáku vás budou dříve či později bolet záda.

 

Když máte „postroj“ pro sebe, vyberte postroj pro psa. Ten vašeho chlupáče nesmí tlačit, dřít, nesmí ho omezovat v běhu. Ideální jsou postroje, které netlačí na hrudník, naopak tah soustředí na klíční kosti a ramena – takové postroje často v přední části připomínají koňský chomout.

 

Odpružené vodítko musí zajistit maximální plynulost tahu

 

Sedák pejskaře a postroj psa spojuje odpružené vodítko, které tlumí rázy, ke kterým nutně dochází, když mazlík zrychlí, když vybíháte nebo zatáčíte. Zásadním faktorem, který při výběru sledujete, je tedy plynulost tahu a životnost použitých materiálů. I když byste svému pejskovi nejraději dopřáli co nejsvobodnější pohyb, pamatujte na to, že čím delší vodítko opatříte, tím hůře budete psa ovládat. Ideální jsou vodítka, která natažená měří 2 metry. Důležitá je i hliníková karabina s vysokou nosností na jednom konci vodítka. Karabina na druhém konci – tedy u běžce – není vhodná. V případě prasknutí může poranit psa. Také si dejte pozor na atraktivně vyhlížející roztodivně barevné nebo dokonce třpytivé karabiny. Mohou být pěkné jen na pohled, ale funkčnost může pokulhávat.

 

Teď už jste víceméně vybaveni. Pokud začínáte, můžete zkusit takzvané „společné tréninky“, které jsou určeny pro všechny psy i běžce bez ohledu na výkonnost, kondici a zkušenosti. Společné tréninky jsou doménou zkušených instruktorů z organizace Behejsepsem. Ze začátku je vhodné absolvovat kurz pro začátečníka, kde s vámi instruktor individuálně nacvičí správný tah psa a zodpoví všechny případné dotazy. Na společném tréninku si už užijete přímo trénink samotného běhu. Během jednoho tréninku naběháte s chlupáčem asi 5 kilometrů. Je určen pro všechny psy bez ohledu na plemeno a velikost. Je však třeba, aby chlupáč zvládal základní canicrossové dovednosti a uměl správně tahat, což se naučí právě na tréninku pro začátečníky.

 

A na závěr ještě jeden tip. Ačkoliv bylo v úvodu řečeno, že je canicross vhodným sportem pro každého pejska, počkejte, až dospěje. U štěňat se vyplatí trénovat poslušnost a interakci s jinými psy a na canicross vyrazit až nejdříve ve věku 12 měsíců. S většími plemeny počkejte klidně ještě déle.

 

Canicross – zdravá zábava pro pejska i jeho pána
Vytvořeno16.05.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení