Francouzský buldoček

Roztomilý komediant, jehož hlavním cílem je spokojený páníček. Umí být tvrdohlavý, ale i veselý a hravý. Pro mnohé jde jen o chrochtající prasátko na krátkých nožičkách, pro mnohé komediant, chovatelé vědí, že je to zcela oddaný extrovertní společník do nepohody.

 

 

PES

FENA

VÁHA (KG)

11 - 14

8 - 11

VÝŠKA (CM)

30 - 35

25 - 30

CELKOVÝ DOJEM

Pevná, zavalitá postava na krátkých nožkách

Pevná, zavalitá postava na krátkých nožkách

POVAHA

Odvážný, extrovertní

Odvážná, extrovertní

SRST

Krátká, přilehavá

Krátká, přilehavá

PRŮMĚRNÝ VĚK

13 let

13 let

NÁROČNOST NA VÝCHOVU

nenáročný

nenáročná

NÁROČNOST NA POHYB

nenáročný

nenáročná

FCI

Plemena společenská, malá plemena

Plemena společenská, malá plemena

 

Původ

 

Překvapivě vzniklo toto plemeno ve Francii. Původem je odvozeno od molossoidních býčích psů, od nichž podědil buldoček tvrdohlavost a houževnatost. Jedním z předků je údajně i tibetská doga. V roce 1835 došlo k zákazu psích zápasů a z původního záměru pro lov krys se buldoček začal šlechtit spíše pro společenské účely.

 

Povaha

 

Buldoček je veselý a optimistický pes, který se postará o to, aby bylo veselo. Je si vědom toho, že dokáže pobavit a moc rád toho využívá. Miluje lidi a svou rodinu. Špatně snáší samotu. Je to miláček každým coulem, skvěle zvládá děti i ostatní zvířata v rodině, přestože původně byl určen k lovu krys. Umí být tvrdohlavý, ale je učenlivý a inteligentní a snadno se učí nové povely, pokud zvolíte citlivý přístup. Zákazy jeho duši spíše poraní a k ničemu nevedou. Je živý a hravý, ale bez problému se přizpůsobí i starším lidem.

 

Charakteristické rysy

 

Když se řekne buldoček, každý si vybaví ušatého, podsaditého tvorečka s placatým nosem, který chroptí a chrochtá a je pořád usměvavý. A přesně takový buldoček je. Charakteristické jsou pro něj krátký nos, který ale způsobuje také mnohé zdravotní problémy, jako například u mopsíků. Především v létě při sebemenší námaze krátká délka jejich nosu nestačí ochlazovat vdechovaný vzduch a snadno hrozí přehřátí. Je důležité brát ohled na toto omezení a zbytečně jej v horkých dnech nepřetěžovat.

 

Vzhled

 

Hlava buldočků je široká a krátká, uši vždy vzpřímené. Oči jsou posazené vepředu, kulaté, mandlové. Krk je krátký a svalnatý, hruď statná a hluboká. Nohy jsou standartně krátké, trochu doširoka postavené a dobře osvalené. Konstituce je celkově spíše delší než vyšší. Ocásek je zakrnělý, téměř nepatrný.

Zbarvení je povoleno plavé, žíhané, dále také strakaté, bílé, a nebo černé s pálením. Srst je krátká, jemná a přilehavá k tělu. S vyčesáváním v podstatě nemáte žádné starosti, i když samozřejmě toto plemeno také pelichá.

Díky krátké srsti není vhodné chovat celoročně buldočka venku. Za zahradu bude sice vděčný a s nadšením bude běhat široká kolečka, dokud jej nezastavíte, ale nakonec se nejraději nacpe na gauč a nesleze z něj. Za lidskou společnost umí být více než vděčný.

 

Krmení

 

Krmení je důležité nepřehánět, neboť tato podsaditá stvoření často a snadno tloustnou. Často také trpí na nejrůznější onemocnění kůže a je vhodné dbát na doplňky výživy na srst, a vyváženou dávku stopových prvků.

 

Francouzský buldoček
Vytvořeno03.06.2019

Používáme cookies, protože se pro vás snažíme udělat nakupování co nejpohodlnější. Nastavení používání cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče. Více informací.

Rozumím