Malinois

Malinois je příslušníkem plemene belgický ovčák, který je oblíbený pro svou pracovitost a vytrvalost. Jestli hledáte psa, který vyzkouší všechny vaše výcvikářské stránky, psa, který je častěji oříškem než miláčkem, směle do toho! Ale nebojte, jsou i gaučáci...

  PES FENA
VÁHA(KG) 25 - 30 25
VÝŠKA (CM) 60 - 65 58 - 62
CELKOVÝ DOJEM Štíhlá, atletická postava s temperamentem Štíhlá, atletická postava s temperamentem
POVAHA chytrý, společenský, pracovitý chytrý, společenský, pracovitý
SRST Hustá, krátká Hustá, krátká
PRŮMĚRNÝ VĚK 12 let 12 let
NÁROČNOST NA VÝCHOVU Náročný Náročná
NÁROČNOST NA POHYB Náročný Náročná

FCI

Ovčáci a honáčtí psi, ovčáci se zkouškou

Ovčáci a honáčtí psi, ovčáci se zkouškou

 

Původ


Původně bylo plemeno uznáno v roce 1901. Nejprve byly křížením vyšlechtěny 3 varianty belgického ovčáka, varianta tervueren byla uznána až o něco později. Tzv. maliňáci začali být brzy oblíbeni všude ve světě a s příchodem světových válek se stali okamžitě vyhledávaným pracovním plemenem, všestranného využití. K nám do Česka se dostali až později – chovatelé dlouho upřednostňovali německého ovčáka, který dopadeného zločince tahá, oproti malinois, který dopadeného jedince s oblibou trhá...

Povaha

Malinois je prakticky neunavitelný. Navíc je neobyčejně chytrý a učenlivý, takže potřebuje vždy řádně vybít energii a zaměstnat hlavu, aby nevymýšlel hlouposti. Jako pracovní plemeno má opravdu širokou kreativitu při vymýšlení hloupostí a snadno se pro majitele stává nezvladatelným. Je mrštný a rychlý, miluje pohyb. Svého majitele miluje a dýchal by pro něj. K cizím lidem v cizím prostředí bývá nedůvěřivý, ale jen výjimečně je agresivní. Obvykle ne bezdůvodně. Majitel by měl být důsledný, zkušený s výcvikem pracovních plemen, dominantní.

 

 

 

Charakteristické rysy

Malinois je vášnivý aportér. Dokázal by aportovat do skonání světa. Skvěle se soustředí a neobyčejně rychle se učí. Pro ideální využití v obranách a sportovní kynologii je důležité dbát na správné pohyby – rychlé a prudké pohyby by mohl vyhodnotit jako útok, kterému se bude bránit. V případě nedůvěry je pro ně typický vysoký, kvílivý štěkot.

Vzhled

Pro malinois je specifická černá maska v obličeji, dlouhý, tenký čumák a bystré, stojaté uši. Krk je štíhlý. Tělo je obdélníkového až čtvercového rámce na dlouhých, dobře osvalených nohou, hrudník je hluboký a dobře stavěný. Srst je vždy hnědá, trochu do zrzava, ocas dlouhý, vysoko nesený, ke konci se zužuje.

Krmení

Pro jejich vysokou aktivitu je dobré rozdělit krmení během dne. Nekrmit před výcvikem a obranami. Velkou dávku krmení obvykle můžete zkrmit odměnami během cvičení. Je dobré doplňovat výživu na srst a klouby.

Doporučené krmivo pro "maliňáky":

Další poučné články:

  1. Péče o srst pejska krátkosrstého i dlouhosrstého
  2. Artóza u psů a jak ji léčit
  3. Může Váš domácí mazlíček dostat koronavirus COVID-19?
Malinois
Vytvořeno08.04.2019