Máte doma robustnější kočičku?

Máte doma kočičího lenocha, který si ale moc rád pochutná na šťavnatých kapsičkách, granulích a ochotně vám přede v klíně za pár voňavých pamlsků? Pokud ano, tak jednoho dne pravděpodobně dojdete k tomu, že se už nebudete moct vymlouvat na to, že má vaše číča „jen hustý kožíšek“. Zjistíte, že má vaše micina jednoduše nadváhu!


 
Za nadváhu našich kočičáků můžeme my!
 
„To bude jen ta zimní srst“, to je výmluva, kterou často slyšíte od chovatelů, kteří svým mazlíkům rádi dopřejí a nedokáží odolat prosebným pohledům nad mističkou. Proč ale mluvíme o „výmluvách“? Možná si říkáte, že vymlouvat by se měly spíš ty miciny, ne? To ony mají nějaké to deko navíc. Za nadváhu našich mazlíků ale v dnešní době můžeme často my. Kočky se pravděpodobně venku „nepřežírají“ svými bohatými kořistmi. To, že mají nadváhu, je bohužel naše vina.
 
Příčinou nadváhy je i nevhodné množství a složení krmiva
 
K nadváze jsou náchylnější kočky kastrované. Po kastraci bývají kočky méně aktivní. Příčinou nadváhy je ale také neaktivní životní styl koček chovaných v bytě a potrava nevhodného složení a množství. Mnozí chovatelé se bohužel také domnívají, jak svým kočičkám dělají radost, když jim podstrojují pamlsky nebo jim uždibují ze svého talíře. Pro kočku je ale právě to velmi nevhodné, ne-li nebezpečné. Micina má možná chvíli radost, krom toho ale, že si osvojí velmi nepříjemný návyk „loudění“, když někdo jí, jí takové stravování vůbec neprospívá. Naše strava má pro kočky nevhodné složení, je příliš slaná a kořeněná – já tomu říkám, že to je pro kočky takový skutečně nezdravý fastfood.
 
Nemoci kloubů a cukrovka – i to může postihnout kočičího tlouštíka
 
Proč by ale takový drobný prohřešek měl pro kočky představovat nebezpečí? Nadváha je pro kočky stejně nebezpečná jako pro lidi. Snižuje kvalitu života – tlusté kočky nejsou schopné tak dovádět a řádit, a věřte, že z toho opravdu radost nemají. Vyšší zátěž na klouby a páteř způsobuje jejich rychlejší opotřebení. Nadváha rovněž zatěžuje cévy a srdce, zvyšuje riziko rozvoje kočičí cukrovky nebo potíží s játry či slinivkou. S nadváhou souvisí celá řada velmi nepříjemných onemocnění, ke kterým jako milující a laskavý chovatel rozhodně přispívat nechcete, že?
 
Možná si, když své micině dáváte s dobrým úmyslem něco z talíře, neuvědomujete, že tak jen pozvolna utváříte budoucí obraz tlusté líné kočky, se kterou budete muset chodit často k veterináři, aplikovat jí léky a možná se s ní i předčasně rozloučit. Kočičí nadváha a obezita jsou velmi nebezpečné záležitosti! Svoji milovanou kočičku ale můžete před vším uchránit! Stačí se problému postavit čelem.
 
Jak poznat, že by číča potřebovala shodit?
 
Pozorujete, že má vaše kočička problémy s pohybem? Je línější než obvykle? Pospává? Při pohlazení po jejím boku necítíte žebra, protože jsou kryta příliš silnou vrstvou tuku? Trpí na časté změny nálad, na které u ní nejste zvyklí? Navštivte odborníka! Pokud veterinář naordinuje číče odtučňovací kúru, rozhodně ho poslechněte – vy i micina. Každá kočka potřebuje k svému věku, aktivitě, zdravotnímu stavu a hmotnosti určitý jídelníček. Veterinář vám pomůže vybrat správné krmivo.
 
Veterinární krmivo pro redukci hmotnosti není tak kaloricky bohaté, ale obsahuje všechny živiny
 
Na trhu jsou v současné době i tzv. veterinární diety pro podporu snížení hmotnosti, které jsou sestavené kočičkám s nadváhou přímo na míru! Speciální redukční krmiva jsou méně koncentrovaná (obsahují tedy na určitou hmotnost méně kalorií), ale obsahují všechny esenciální živiny, které číča potřebuje. Navíc třeba ještě L-karnitin, který pomáhá nastartovat metabolismus.
 
Jak zvážit kočku a je údaj na váze důležitý?
 
Kočku můžete i pravidelně vážit. Samozřejmě se vám sama na váhu nepostaví. Kočka se váží tak, že ji vezmete do náruče, sami si s ní stoupnete na váhu a od celkové hmotnosti odečtete váhu vlastní. Tak zjistíte, kolik vaše micina váží. Vážení samozřejmě ale není zcela směrodatné. Pokud ho ale budete provádět pravidelně, může vám leccos o stavu a kondici miciny prozradit.
 
Kromě údaje na váze je třeba přihlédnout k tělesné konstituci kočky. Například siamské kočky jsou od přírody hubenější, ale třeba britské kočky se mohou někomu zdát kvůli své mohutnější postavě tlusté. V tomto případě je třeba kočičáka porovnávat s ostatními kočkami stejného plemene.


 
Kočky jsou citlivé na radikální hubnutí – vždy se poraďte s veterinářem!
 
Rozhodně neřešte problém vaší kočky bez odborné pomoci. Drastické omezení krmné dávky jen dle vašeho uvážení by mohlo způsobit, že se vaší micině nebude dostávat potřebného množství vitamínů a minerálů. Pokud vaše kočka navíc již trpí cukrovkou, o které třeba nevíte, mohla by utrpět i hypoglykemický šok. Veterinář vám pomůže najít správné šetrné krmivo k redukci hmotnosti, s nímž bude vaše micina pomalu a zdravě hubnout – v ideálním případě by měla kočka hubnout o 1 % své hmotnosti týdně.
 
Stačí na nadváhu kvalitní krmivo bez přikrmování pamlsky nebo odlehčená veterinární dieta?
 
Citlivě řečeno „robustnější“ kočičky by neměly mít celodenní přístup k jídlu. Krmte je proto pravidelně po menších dávkách vždy ve stejnou denní dobu, aby si na krmení zvykly. Vybírejte kvalitní krmiva, která neobsahují zbytečné přídavky v podobě umělých konzervantů, dochucovadel, barviv. Poraďte se s veterinářem, zda je kočka jen mírně otylá a stačí jí přejít na superprémiové kočičí krmivo, které je špičkově vyvážené a číče dá přesně to, co potřebuje, nebo je micinky nadváha vážnější – v tom případě je lepší se skutečně porozhlédnout po speciálních „light“ krmivech.
 
Zdravým pamlskem je třeba sušené masíčko
 
Pokud má váš kočičák svých pár gramů navíc kvůli tomu, že ho krmíte pamlsky, tak zadržte! Jestli svému chlupáčovi dopřáváte kvalitní, třeba i prémiové nebo superprémiové, krmivo, už rozhodně nepotřebuje přikrmovat. Má vše, co potřebuje. Pokud má jen mírnou nadváhu a potřebuje jen trochu shodit „do plavek“, dopřejte mu jen omezené množství pamlsků a ty vybírejte velmi pečlivě! Nejzdravějším kočičím mlsáním jsou sušené masové filety, které obsahují cenné bílkoviny a nic navíc. U obézních koček ale pamlsky zcela vynechte.


 
Hrajte si s micinou co nejvíce! Rozhýbejte ji!
 
Mnohem větší radost než pamlsky udělá kočce společně strávený čas. Pohrajte si s ní! Kromě toho, že tak rozhýbete její faldíky, si utužíte i společný vztah. Kočky milují všechny hry, které imitují lov. Pořiďte si nejrůznější mávátka s peříčky, myšky na šňůrkách, zkrátka cokoliv, co vašeho kočičáka rozhýbe. Třeba vaší micinu nadchne moderní “kočkodráha”, ve které bude moct lovit míček v bludišti.

Tím, že micině odlehčíte jídelníček a naopak jí naordinujete společný aktivní čas, jí rozhodně neublížíte. Ba naopak. Věřte, že vás bude za to ještě více zbožňovat.

Máte doma robustnější kočičku?
Vytvořeno15.04.2019

Používáme cookies, protože se pro vás snažíme udělat nakupování co nejpohodlnější. Nastavení používání cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče. Více informací.

Rozumím