Německý ovčák

Asi nejznámější plemeno světa, které proslavil především geniální komisař Rex, je především pracovním parťákem. Patří mezi jednu z nejinteligentnějších ras a pro svého pána by dýchal. Dokáže zachraňovat i pomáhat.

 

  PES FENA
VÁHA(KG) 30-40 30
VÝŠKA (CM) 60 - 65 55 - 60
CELKOVÝ DOJEM Atletická, mohutná konstituce obdélníkového formátu Atletická, mohutná konstituce obdélníkového formátu
POVAHA Vyrovnaný, sebevědomý Vyrovnaný, sebevědomý
SRST Hustá, dlouhá Hustá, dlouhá
PRŮMĚRNÝ VĚK 10 – 12 let 10 – 12 let
NÁROČNOST NA VÝCHOVU Středně náročný Středně náročný
NÁROČNOST NA POHYB Středně náročný Středně náročný

FCI

Ovčáci a honáčtí psi, ovčáci s pracovní zkouškou

Ovčáci a honáčtí psi, ovčáci s pracovní zkouškou

Původ


Jak již název napovídá, původem toto plemeno vyšlechtili v Německu. Dokonce kvůli světovým válkám na čas plemeno přejmenovali, aby v názvu neneslo Německo a k originálnímu pojmenování se klub uchýlil až po roce 1977. Základní myšlenkou byl pes pracovního tipu s ovčáckým nasazením, nakonec se uplatnil především v armádě za války a v současnosti je nejpoužívanějším policejním plemenem. První plemenný jedinec byl do knihy zapsán v roce 1899. Od té doby se jeho exteriér mírně přetvořil do současné podoby se sníženou zádí, do práce je pořád ale jako pes.


Povaha


Povahou je německý ovčák nenahraditelný. Je učenlivý a dobře ovladatelný, vyrovnaný a oddaný. K cizím lidem může být někdy nedůvěřivý, pro svého pána by však udělal cokoliv. Pokud jej zaměstnáme a umožníme mu vybít jeho intelekt a energii, stává se nedocenitelným společníkem. V současnosti je hojně využíván pro pracovní a sportovní kynologii i proto, že dokáže vzbudit respekt a oplývá jistou dávkou agrese. Při špatné výchově se právě tato stránka může projevovat více, než je zdrávo. Postupným šlechtěním je ale agrese eliminována. Německý ovčák je dnes pro svou flexibilitu hojně využíván například i pro canisterapii.


Charakteristické rysy


Pro německého ovčáka je typický moudrý, zamyšlený pohled, vzpřímené uši a oříškově hnědé oči. Vážným problémem a téměř i poznávacím znakem se u tohoto plemene stává množství dědičných chorob, jako je displazie kyčelního kloubu, hemofilie A nebo dwarfismus. Každý uchovněný jedinec musí v Česku nejprve projít testy DNA. Jsou perfektní pro stopovací práce, potřebují spíše zkušenějšího majitele a základní výcvik.


Vzhled


Podle standardu FCI jde o středně velké plemeno. Samec je vždy výrazně větší než samice. Typické jsou vzpřímené uši, černý nos a mandlové oči. Srst je hustá, dvouvrstvá a vyskytuje se ve více typech délky i barvy. Může být dlouhá, střední, i kratší a tuhá. Může být rezavá s černými odznaky, vlkošedá nebo černá. Tělo je svalnaté, ocas dlouhý, bohatě ochlupený, volně nesený. Záď je podsazená, hruď hluboká a vykrojená. Nohy jsou dobře osvalené.


Krmení


Tak jako u většiny větších psů, i němečtí ovčáci často mohou trpět na torze žaludku. Předejít tomuto lze rozdělením krmné dávky na více porcí nebo krmením přirozenou stravou, tedy barfem. Díky jejich predispozicím na problémy s kyčlemi je důležité nezapomínat na kloubní doplňky, především u starších jedinců. 

 

Doporučené značky granule pro německé ovčáky:

Články, které by Vás mohli zajímat:

Dysplazie kyčelního kloubu – Štěně nepřekrmujte a hýčkejte ho v teple!

5 pravidel pro správné skladování granulí

Chodský pes

Německý ovčák
Vytvořeno25.03.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení