Víte, co vám chce váš pejsek říct?

Také to znáte? Váš pejsek zlobí, neustále něco provádí, pořád to samé dokola! „A už toho mám dost!“, řeknete si. No jo, ale neměli byste se nad tím zamyslet, když pes opakovaně něco dělá/provádí? Nechce vám tím náhodou něco sdělit?

 

Když pejsek dokola něco opakuje a vám to leze na nervy, možná byste se měli zastavit a zamyslet se nad tím. Váš pes vám chce určitě něco sdělit, buď že se nudí, nebo že má nějaký problém. A jaký problém vlastně může mít? Může to být problém fyzický, nebo i psychický, nebo oboje dohromady. Stačí se však jen zastavit, svého psa pozorovat a z jeho řeči těla přečíst, co vám chce říct. ;-)

 

Jakmile se skutečně zastavíte a svého psa pozorujete v různých situacích, nejen, že se naučíte číst jeho řeč těla (jeho přeci znáte nejlépe), ale zjistíte, že ostatní psi se projevují buď naprosto stejně, nebo s nepatrnými odchylkami – co rasa, to o něco jiný vzhled. Čtení řeči těla svého psa vám velice pomůže při jeho výchově a výcviku a vůbec v celém vašem společném životě. Uvidíte, že ve vašem vztahu nastane opravdový přelom a pokud budete správně číst řeč svého psa a ještě na to v pravý čas správně reagovat (např. při strachu či nejistotě pejska konejšivými signály, nebo naopak při vzpurnosti a neposlušnosti dominantními signály), bude vás váš pes úplně jinak brát a tato vaše společná interakce „po psím“ bude mnohem účinnější než jakýkoli křik či nedej bože fyzické tresty, které nejsou zdaleka tak účinné, jako užívání psích signálů.

 

Číst řeč těla psa není ze začátku úplně snadné.

Je důležité pozorovat nejen jednotlivé části těla psa – oči, uši, ocas, tlamu, tělo, ale jeho tělo jako celek společně se situací, ve které se pejsek právě nachází. Musíte vnímat nejen psa, kterého si chcete „přečíst“, ale i okolí (např. jiného psa/zvíře, jeho pána, hluk, provoz….). To vše na psa působí.

Pokud byste např. pozorovali jen ocas psa a ten s ním zrovna vrtěl, můžete si myslet, že se chce kamarádit a hrát si s vámi, ale vždy to tak být nemusí. Takže na to POZOR!

 

Existují základní prvky čtení psa:

  • Pes je vzpřímený a má hlavu, uši a ocas nahoru – je sebejistý

  • Pes je shrbený a hlavu, uši a ocas má dolu – je nejistý/submisivní

Co byste třeba vyčetli z této interakce dvou psů?

Jeden pes naskakuje na druhého, ale druhý u toho cení zuby…

Chcete vědět víc?

 

Verbální komunikace psů

Zatím jsme se zmínili jen o nonverbální komunikaci psů (řeči jejich těla), ale existuje samozřejmě i jejich komunikace verbální – vytí, kňučení, vrčení, štěkání, ale i podle rytmu dechu psa se toho hodně pozná.

Věděli jste, že existuje i několik druhů štěkání?

Jen těch základních je šest a to skutečně není málo.

 

A co dodat na závěr?

Je toho opravdu hodně, co se můžete z komunikace psů vůči vám dozvědět. Stačí jen pozorovat a naslouchat, být tady a teď a vnímat i tu nejjemnější informaci z jejich strany.

 

Od chvíle, kdy porozumíte tomu, co vám chce váš pejsek sdělit a budete na to patřičně reagovat, budete se svým chlupáčem opravdovými parťáky, kteří si navzájem rozumí a ví, co si ten druhý myslí. Od té chvíle již nebudete každý mluvit „cizí“ řečí. Budete si blíž než kdykoli předtím. :-)

 

 

Víte, co vám chce váš pejsek říct?
Vytvořeno16. 10. 2019

Používáme cookies, protože se pro vás snažíme udělat nakupování co nejpohodlnější. Nastavení používání cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče. Více informací.

Rozumím