Akutní selhání ledvin

Ledviny jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v těle, přesto o ně zapomínáme pečovat nejen u sebe, ale i u psů. Příznaky, že je něco špatně z nevědomosti úspěšně přehlížíme. Problémy řešíme až za pět minut dvanáct. Víte, jak ledviny fungují? A jak se o ně správně starat? Co dělat, když už je na záchranu pozdě?

 

Jak ledviny fungují?

Hlavní starostí ledvin je filtrace škodlivých látek z krve a regulace důležitých hormonů v těle (nadledvinky). Ledviny psa vypadají jako dvě fazole. Skládají se z ledvinové pánvičky a močovodu. V oblasti ledvinové pánvičky najdeme pod mikroskopem bezpočet základních funkčních jednotek ledvin, tzv. nefronů, které jsou zodpovědné za samotnou filtraci. Každý nefron sestává z glomerulu (klubíčka, které filtruje) a odvodného kanálku s několika kličkami, kde se vstřebávají přefiltrované látky a voda. Odtud se sbíhá filtrát (moč) do močovodu a je vylučována následně z těla ven.

 

Hlavní příčiny selhání

K disfunkci a selhání ledvin může dojít z mnoha nejrůznějších důvodů. Základním faktorem jsou genetické predispozice. Na „slabé ledviny“ trpí některá psí plemena častěji, například bulteriér, kokršpaněl nebo pudl. Ke vzniku selhání přispívá kromě dědičnosti i celková životospráva psa a nejrůznější průvodní onemocnění. Feny často provází selhání ledvin při zánětu dělohy. Dále také neprospívá zanášení organismu toxickými látkami a solemi, špatná hydratace při nesprávném krmení granulemi a nekvalitními konzervami nebo podávání alkoholu, toto vše predisponuje zvýšený výskyt močových kamenů, které následně uvozují vznik onemocnění ledvin.

 

Důležitým faktorem pro funkčnost ledvin je mimo jiné i věk psa. Chronické zánětlivé procesy v těle s přibývajícím věkem nebo imunitní selhání mohou být původcem onemocnění tohoto orgánu. Pokud se pes dlouhodobě potýká s nějakým onemocněním, začnou ledviny postupně selhávat. Také v případě mechanického poškození nebo prochladnutí psa.

 

Důležitá je i správná vakcinace

Častou chybou je také zanedbání očkování – v současnosti existují vakcíny proti vzteklině, které mají účinnost na 3 roky a spolu s nimi stačí po třech letech přeočkovat i ostatní nemoci, s výjimkou leptospirózy! Na tu ještě nebyla vynalezena účinná vakcinace na tak dlouhou dobu. Pokud ale majitel přeočkování každoročně proti leptospiróze opomene, mohou některé tipy leptospirových virů napomáhat propuknutí zánětu ledvin.

 

Projevy akutního selhání

Když přestanou ledviny fungovat, projevují se celkové příznaky jako otrava organismu. Tělo přestane vylučovat toxické látky z krve a začne se jimi zahlcovat. Pes nejčastěji zvrací, nechce žrát, zpočátku více pije nebo naopak leží bez energie a nechce se ani hnout. Akutní selhání ledvin je i značně bolestivé onemocnění, mohou jej provázet vysoké horečky.

 

Jako průvodní signál, že je s ledvinami něco v nepořádku je zvýšený příjem tekutin u jinak ještě zdánlivě zdravého zvířete. Každý majitel by tedy měl mít průběžné povědomí o tom, kolik jeho pes vypije za den průměrně vody. Následně přichází únava, kdy už tělo přestává tolik filtrovat krev, otupělost, apatie. Toxiny v krvi narůstají. Tekutiny se více vstřebávají střevem a může docházet k poruchám trávicího traktu, průjmům nebo naopak zácpám. Močovina se vyplavuje do krevního řečiště, z tlamy může být cítit neobvyklý zápach. Vlivem toho se přestává tvořit takové množství červených krvinek v dřeni a může docházet i k blednutí sliznic a chudokrevnosti. Zvířeti stoupá krevní tlak.

 

Pomoc je vždy možná

Onemocnění ledvin je nejlépe léčitelné při včasné diagnostice. Čím dříve zjistíte, že ledviny špatně fungují, tím spíše se dají škody napravit. Pokud se léčba zcela zanedbá a pomine, může zvíře následky otravy i zemřít. V tomto se liší akutní zánět ledvin a chronický zánět ledvin – u chronického zánětu už nelze moc zdravotní stav zlepšit, spíše jen udržovat v přiměřené míře pomocí léků antibiotik a antimykotik.

Léčba spočívá především v podání antibiotik a zajištění dostatečného (ne však nadbytečného) zavodnění organismu. Psa je potřeba udržovat teple, je dobré zajistit obleček nebo hřejivý ledvinový pás. Často se přistupuje v případě akutnosti i k dialýze. Zhruba po týdnu od zahájení léčby by měl veterinář provést kontrolní odběr moči. Přesto může léčba trvat i měsíc až do úplného vymizení příznaků a disfunkcí.

 

Prevence je základ

Dobrou prevencí jsou pravidelné krevní testy, zhruba jednou za rok, kde můžete podchytit první příznaky nefunkčnosti ledvin, kvalitní strava, která nepřehlcuje organismus zápornými ionty solí a fosforu, zajištění teplotního komfortu pro psa (pelíšek v teple, zateplená bouda), pravidelná vakcinace. Dbejte na potřeby konkrétního plemene, které máte doma – na onemocnění ledvin trpí také často například rhodéský ridgeback, jehož domovinou je horká Afrika a v našich chladných zimách snadno prochladne. Sledujte množství přijatých tekutin a případné anomálie při močení. Onemocnění je potřeba řešit okamžitě s prvními příznaky.

 

Veterinární diety určené pro léčbu špatných ledvin:

 

Dále by Vás mohlo zajímat:

 

 

 

 

Akutní selhání ledvin
Vytvořeno21.08.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení