Artóza u psů a jak ji léčit

Tak jako lidé, i psi trpí na bolesti kloubů a vady pohybového aparátu, díky kterým jejich život ztrácí na kvalitě a značně jim ubírá životní energie. To, že vašeho psa trápí bolesti kloubů poznáte například náhlou nechutí k pohybu, váháním při chůzi do schodů nebo naskakování do auta a občasným kulháním. To jsou první příznaky vážného poškození chrupavek a zánětu kostí. Jak dopřát svému miláčkovi i tak co nejplnohodnotnější život?

 

Úraz nebo stáří

Artróza může vzniknout jako primární nebo sekundární. Primární je méně častým problémem, dochází k ní u starších a obézních psů zkrátka opotřebováním kloubních chrupavek. Mnohem častějším případem je ale artróza sekundární, která je způsobena vlivem nějakého úrazu jako je přetržení vazů, poškození kolene nebo zlomeniny, nebo také vrozenou deformací jako je třeba dysplazie kyčelního kloubu. V USA tímto onemocněním trpí přes 20 milionů psů. Jde o nejstarší doložené onemocnění vůbec – jeho příznaky byly objeveny dokonce i na fosilních nálezech dinosaurů.

 

Jen co noha nohu mine

Stejně jako artróza u lidí i u psů onemocnění postupuje ponenáhlu a stále více bolestivě. V průměru artrózou u nás trpí každý čtvrtý pes bez rozdílu věku, jen někteří to na sobě nedávají znát. Jak ji tedy na psovi poznat?

Prvotní signály jsou úbytek radosti z pohybu. Pes se zastavuje a váhá, neběhá tolik, pajdá, posléze i kňučí nebo se při chůzi zachvěje bez očividného důvodu. Také při probuzení po celonočním spánku je pes při pokusech vstát ztuhlý a rozhýbává se jen pomalu.

Pokud je postižení oboustranné, nemusí být ani vidět, že by pes některou končetinu odlehčoval, protože jej bolí obě nohy stejnoměrně.

 

Jak to mezi kostmi funguje?

Styčné plochy kloubů jsou pokryty chrupavkou, jejíž účelem je tlumit nárazy při pohybu a otřesech. Chrupavka je extrémně pružná tkáň, jejíž hlavní složkou je kolagen a voda. Jakmile se plochy chrupavky opotřebováním ztenčí, třou se klouby kostí jeden o druhý, což způsobuje značnou bolest. Kloubní pojivová tkáň je přitom jednou z nejrychleji stárnoucích částí těla. Její absencí dochází dokonce k deformacím kostí a abnormálním výrostkům.

 

Věk je jen číslo

Je důležité si uvědomit, že artróza může psy postihovat v případě degenerativních změn (například kyčlí) jíž ve věku tří let, tedy relativně brzy. Nepřehlížejte první příznaky s odůvodněním, že vašemu psovi se to ještě nemůže stát, že je na to příliš mladý. Stejně tak si mnozí majitelé nevšimnou nastupující artrózy u starších psů s odůvodněním, že jsou prostě staří a nechtějí se hýbat kvůli pokročilému věku. Často se snaží majitel nechuť do života ze strany psa kompenzovat zvýšeným přísunem pamlsků, na které jej naláká, aby se na procházce pohnul ještě o kousek dál a o kousek… A tak pes přibírá na váze a bludný kruh artrózy se uzavírá.

 

Váha má váhu

Právě v případě artrózy má váha nesmírnou důležitost. Více než u kteréhokoliv jiného onemocnění je zásadní, aby se pes udržoval v optimální váhové kondici. Každý gram navíc bolestivost kloubů mnohonásobně zhoršuje. Roli hraje nejen váha v dospělosti, ale i během vývinu štěněte v souvislosti s příjmem vápníku. Pokud je štěně příliš rychle příliš těžké a nemá k tomu dostatek vápníku, dochází k nevratnému poškození kloubů, stejně jako při nadbytku vápníku v těle.

 

Léčba není příliš nadějná

Při propuknutí artrózy jde bohužel o onemocnění nevratné. Stav kloubů už nikdy nebude takový, jako dřív. Projevy a příznaky nemoci se ale dají utlumit a její postup lze zpomalit. V prvé řadě se vždy přistupuje k redukci váhy a úpravě životního stylu, podání podpůrných a utišujících léků, ke klidovému režimu a v krajním případě i k chirurgickému zákroku.

Ačkoliv to farmaceutické korporace rády prohlašují, žádný přípravek na světě nedokáže dotvořit jednou poškozenou chrupavku velkých i malých kloubů. Existují ale homeopatika, která tělu dodávají látky i s „návodem“ pro tělo jak si chrupavku dotvořit samo a jejich pravidelným užíváním lze stav poškozených tkání alespoň částečně napravit. Většina chondroprotektiv má účinnost především proti bolesti a aby ochránila ostatní klouby před nadměrnou zátěží při zatěžování nezdravým kloubem.

 

Nová metoda s pomocí kmenových buněk

Z USA už k nám dorazilo ledasco, jedním z pozitivních přínosů je ale například metoda léčby artrózy pomocí kmenových buněk. Ačkoliv vědci u lidských pacientů trochu váhají s čísly účinnosti, u psích pacientů se dosud jeví metoda jako účinná.

Kmenové buňky jsou nejčastěji získávány z tukové tkáně daného jedince. Jde o buňky s neobyčejně hojivými a regeneračními schopnostmi. Buňky se následně smíchají se speciálně připravenou emulzí se směsí krevní plazmy a injekčně se aplikují přímo na postižené místo. Tento postup je potřeba několikrát zopakovat – výsledky jsou ale ohromující a dostavují se již během 14 dnů. Zničená tkáň se začne obnovovat a zacelovat. Nejednoho psa již tato metoda zachránila před nevyhnutelnou implantací endoprotetik, což je krajní fáze léčby artrózy. Tuto metodu lze použít i u jiných závažných onemocnění, ale protože je doposud v začátcích, řadí se mezi finančně náročnější typy léčby (v řádech několika desítek tisíc korun), které si bohužel nemůže dovolit každý.  

 

Jak můžete maximálně zmírnit příznaky onemocnění?

Pokud již artróza u vašeho pejska naplno propukla, můžete několika drobnými detaily napomoci bezbolestnému průběhu léčby. V prvé řadě byste měli myslet na to, že především v chladném a deštivém počasí klouby bolí o něco víc a dopřát pejskovi měkký, vrstvený pelíšek s dekami a dostatek tepla.

Perfektní podpůrnou terapií je také plavání, ať již v bazénu, v přírodě nebo na klinice ve specializovaných nádržích s teplou vodou. Pomáhá udržovat svaly aktivní a činné bez přetěžování unavených kloubů a uvolňuje zánět.

 

Artróza je nelehké onemocnění, které značně znesnadňuje život. Může přinášet stres majiteli i psovi a vyhrocovat i zdánlivě pohodové situace. Vzhledem ke stupni poškození a k přijetí nastavené léčby může ale pes prožít ještě spousty plnohodnotných let.

 

Dále by Vás mohlo zajímat:

 

Artóza u psů a jak ji léčit
Vytvořeno21.08.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení