Barry – bernardýn, který zachránil 40 lidí

Bernardýni jsou známí jako výborní záchranáři. Mnichy z kláštera a hospice ve Velkém průsmyku sv. Bernarda prý byli šlechtěni již v 17. století. Velkou oblibu si získali jako odolní a houževnatí pracovní psi. Tahači a nosiči, kteří se hned tak něčeho nezaleknou. Obrovská síla a právě zmíněná odolnost předurčovala bernardýny k zářné záchranářské kariéře. Kromě toho, že záchranářům nosili vybavení, oběti vyhrabávali na vzduch a následně pomáhali v transportu zraněných. Záchranářské vrtulníky ale znamenaly pro bernardýny konec záchranářské služby. Jedním z nejznámějších záchranářů z řad bernardýnů se v historii stal Barry der Menschenretter, nebo prostě jenom Barry.

 

Barry zachránil v průsmyku sv. Bernarda více než 40 lidí

 

Barry žil mezi roky 1800 a 1814. Byl záchranářským psem ve Švýcarsku a Itálii, kde pracoval pro hospic sv. Bernarda v průsmyku svatého Bernarda v nadmořské výšce 2500 m n. m. Byl to bernardýn, ačkoliv vypadal trochu jinak než známe bernardýny dnes. Vynikal především lehčí konstitucí. Dle vycpaného Barryho v Přírodovědném muzeu v Bernu se odhaduje, že vážil mezi 40 a 45 kilogramy, zatímco moderní bernardýni váží mezi 80 a 130 kilogramy! Do historie se však zapsal svými hrdinskými činy – prý zachránil 40 lidí, nejspíš i více.

 

Legendy o Barryho hrdinských činech se různí

 

Nejslavnější je příběh o tom, jak Barry zachránil malého chlapce spícího v ledové jeskyni pod lavinou. Když ho našel, nejprve ho celého olízal, aby ho zahřál. Pak si vzal chlapce na záda a odnesl do hospice. Chlapec přežil a šťastně se vrátil k rodičům. Některé zdroje však uvádí, že chlapcova matka zemřela v lavině, která zavalila chlapce. Odborníci však tuto legendu zpochybňují – prý ani ten nejchytřejší a nejsilnější pes na světě by nebyl něčeho takového schopen.

 

Jistotou je, že se narodil v roce 1800 a zachránil více než 40 lidí

 

Bohužel archiváři z hospice si nevedli žádné oficiální záznamy o činech konkrétních psů. Všechny zdroje se však shodují v tom, že se narodil v roce 1800 a zachránil více než 40 lidí. To, že byl Barry výjimečným záchranářem potvrzuje i to, že byl slavný již za svého života a o jeho činech se mluvilo i těsně po jeho smrti. V roce 1816 napsal profesor F. Meisner: „Těší mě a uklidňuje, že tak věrný pes, který zachránil tolik životů, nebude ani po své smrti zapomenut!“ Takže na tom něco být musí.

 

O Barryho smrti kolovala děsivá legenda, naštěstí nepravdivá

 

Dlouho se vedly diskuze i o Barryho smrti. Legenda, které se dlouho věřilo, říkala, že „zachránil čtyřicet a jednačtyřicátý ho zabil“. Takto to dokonce stojí i na plaketě na pomníčku na psím hřbitově Cimetière des Chiens – „Il sauva la vie à 40 personnes. Il fut tué par le 41ème“. Tento výrok odkazuje na příběh švýcarského vojáka ztraceného v horách. Barry ho hledal, chytil dva dny starou stopu a nakonec ho našel. Vyhrabal ho zpod ledové přikrývky a začal ho olizovat, jak byl zvyklý. Švýcarský voják si ho prý v šoku ale spletl s vlkem a pobodal ho svým bajonetem. Nicméně – a teď všichni milovníci něžných obrů bernardýnů zaplesají – tato legenda není pravdivá.

 

Barry si užil dva roky zaslouženého psího důchodu v Bernu

 

Po dvanáctileté službě v klášteře odešel Barry na zasloužený odpočinek. Jeden z mnichů ho odvezl do Bernu, kde prožil zbytek života. Zemřel, když mu bylo 14 let. O tomto Barryho konci není žádných pochyb. Jeho tělo se totiž dostalo do sbírek Přírodovědného muzea (Naturhistorisches museum) v Bernu, kde byl vycpán a stal se exponátem. Na původní podobizně prý Barry nepůsobil příliš hrdinsky, a tak byl v roce 1923 za použití tehdy moderních technologií předělán, aby působil důstojněji. Srst je však stále Barryho. V roce 2000 se konala dokonce speciální výstava k 200. výročí jeho narozenin.

 

 

Barry – bernardýn, který zachránil 40 lidí
Vytvořeno16.08.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení