Když psa trápí chrup: záněty dásní, paradentóza, zubní kámen

I když by vám pravděpodobně nestačily prsty jedné ruky na to, abyste spočítali, kdy váš chlupáč zrovna nevoněl, existují typy zápachu, při kterých bychom měli jako pejskaři zbystřit. Samozřejmě, pokud máte outdoorového nadšence, který se na procházce vyválí ve všem, co mu zrovna voní (a vám ne), nebo pokud máte vášnivého plavce, který na vycházce nevynechá žádný potok, je jasné, že si čas od času řeknete, že ten váš hafan zase pěkně smrdí… Takový ten běžný psí zápach ale na škodu není, zato zápach z tlamy ano! I když, abychom byli přesní, samotný zápach neškodí, je však zpravidla znakem problému v dutině ústní – a ten je třeba řešit.

 

 

Jaké neduhy dutiny ústní mohou vašeho chlupáče trápit?

 

1)      Zubní plak a zubní kámen

 

U psů je to podobně jako u lidí. Zárodek problémů s chrupem tkví v zubním plaku a kameni. Zubním plakem označujeme tenkou vrstvičku, která se tvoří na sklovině zubů a je složená z chemických látek obsažených přirozeně ve slinách a bakterií, které se opět zcela přirozeně vyskytují v dutině ústní. Plak je třeba pravidelně odstraňovat. Když odstraňován není, mineralizuje (ukládají se do něj minerální látky ze slin a potravy) a tvoří pevnou krustu – zubní kámen.

 

Zubní kámen se u většiny psů tvoří již kolem čtvrtého roku života (u malých plemen i dříve). Nejvíce na něj trpí malá a střední plemena. Krom plemenné predispozice má ale na tvorbu zubního kamene vliv stáří psa, strava, celkový zdravotní stav a taky to, jak hafanovi pomáháme s péčí o ústní dutinu my pravidelným čištěním.

 

Již vytvořený zubní kámen je nejlepší odstranit ultrazvukem nebo mechanicky v sedaci nebo krátkodobé anestézii. Většina psů si při vědomí nenechá odstranit zubní kámen důkladně – zejména z vnitřní strany zubů. Pokud tedy u mazlíka riskujete odstranění zubního kamene bez anestezie, často mu dopřáváte pouze estetický zákrok. Při anestezii se navíc může posoudit stav zubů, popřípadě rovnou provést náročnější zákrok, který by byl při vědomí nemožný (například kyretáž).

 

2)      Zánět dásní (gingivitida)

 

Od zubního kamene se přesouváme dále. Ne k jinému typu neduhu, ale k nemoci, která se zubním kamenem velmi úzce souvisí. V zubním kameni jsou bakterie a ty jsou v kontaktu s tkání, která drží zub na místě, s takzvaným paradontem. Ten tvoří jak dáseň, tak čelistní kost a cement zubu. Bakterie tento komplex postupně narušují. První stádiem narušení je zánět dásní.

 

Zánět dásní poznáte na pohled tak, že jsou dásně začervenalé, dochází častěji k jejich krvácení a rovněž se také postupně odhalují zubní krčky a kořeny. Psi snáší mírnou bolest lépe než člověk. Hned si ji nevšimnou – respektive nestěžují si na ni. Proto je mírný zánět dásní nijak zvlášť netrápí. Jakmile si stěžovat začnou a přestanou jíst, je na světě už poměrně velký problém. Přitom už mírný zánět dásní poznáte nejen dle zbarvení dásní, ale i ze zápachu, který se line z tlamy vašeho chlupáče.

 

Zánět dásní se léčí buď lokálně oplachováním speciálními preparáty (i rostlinnými odvary), nebo zejména u pokročilejších případů nebo u psů, kteří odmítají spolupracovat, antibiotiky v tabletách.

 

Příznaky zánětu dásní:

-          Zápach

-          Zčervenání dásně v oblasti krčku zubu – zbarvení se mění ze zdravě růžové na červenou až fialovou

-          Krvácivost při doteku

-          Později nechuť k jídlu v důsledku bolestivosti

 

 

3)      Zánět závěsného aparátu zubu – periodontu (paradentóza)

 

Pokud se zánět dásní neřeší, postupuje onemocnění dál. Když pes trpí paradentózou neboli zánětem závěsného aparátu zubu znamená to, že je narušováno ukotvení jednotlivých zubů. Zub je uložen v lůžku a přichycen tenkými periodontálními vlákny. Zubní kámen a bakterie toto tenké, ale za zdravého stavu velmi pevné, spojení narušují. V dásních se pak začínají tvořit kapsy, v nichž se drží bakteriální infekce, která ničí periodontální vlákna, až je zub zcela uvolněn z lůžka a vypadává. Tento proces je nevratný.

 

Paradentóza ale nekončí jedním vypadlým zubem. Kromě kapes se mohou tvořit i píštěle mezi kořeny zubů, na kůži pod okem, choboty, dochází k úplné destrukci kosti, která může skončit jako patologická zlomenina čelisti.

 

V dutině ústní se stále pohybují bakterie, které se uvolňují do krevního oběhu a mohou se usadit v srdečních chlopních či v jiných orgánech a přispět k poškození a selhání těchto orgánů.

  

Psí čištění zubů

 

Stejně jako u lidí ani u psů není nad správné čištění zubů. Kartáček a pasta jsou mocnými bojovníky se zubním plakem. Chrup vašeho chlupáče můžete čistit buď speciálními kartáčky nebo gumovými násadami na prst. Plak ze zubů je nejlepší odstraňovat denně. Pokud pejska navyknete na tento rituál už ve štěněcím věku, nebude mu vadit ani později a naopak – třeba se na něj bude těšit. Psí zubní pasty jsou uzpůsobené tomu, aby je pes mohl polknout, a bývají ochucené, aby psovi tak nevadily. Rozhodně tedy nepoužívejte lidské pasty, které pro konzumaci vhodné nejsou.

 

Veterinární diety pro péči o chrup

 

 

Krmení přispívá ke zdraví dutiny ústní ze 30 až 40 % - a to není málo. Některá krmiva jsou řazena přímo do kategorie veterinárních diet. Dentální veterinární diety obsahují látky, které brání tvorbě zubního kamene, hydratují chrupavku a velikostí a tvarem samotných granulí podporují obrušování plaku a kamene.

 

Potravinové doplňky

Na trhu jsou k dostání i potravinové doplňky k péči o dutinu ústní. Jedná se zpravidla o prášky, které se přisypávají do krmiva. Účinné látky se po vstřebání uvolňují slinami a eliminují plak, bakterie v dutině ústní a mírní zápach.

 

Doporučujeme vyzkoušet Kelpu:

 

 

Dentální žvýkací pamlsky

 

Mnoho pejskařů svým mazlíčkům pořizuje dentální žvýkací pamlsky. Je nutné zdůraznit, že pouze pamlsky nestačí. Jejich efekt v péči o chrup je asi 20%. Měly by být vždy doplňkem jiné péče. Žvýkací pamlsky mohou působit mechanicky – to znamená, že si pes šetrně obrušuje chrup už tím, že je žvýká – nebo obsahují látky, které podporují rozklad plaku a mírní zápach z tlamy.

 

Dále by Vás mohlo zajímat:

Když psa trápí chrup: záněty dásní, paradentóza, zubní kámen
Vytvořeno16.08.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení