Dobrý den, máme doma 6,5 letého amerického stafordšírského teriéra (modrou fenu). Chci změnit granule (v současnosti používáme granule Vivavita premium, zelené, pro dospělé psy). Kromě granulí jí dáváme i maso a rýži cca 3x v týdnu. Začala nám teď hubnout (z 25 kg zhubla na 22 kg během dvou měsíců) a režim má stále stejný a po zdravotní stránce je prý vše v pořádku (dle veterináře). Mohli byste mi nějaké granule doporučit, které by byly pro ní vhodné? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, Vaše fenka by určitě ocenila granulky lepší kvality, kde na prvním místě ve složení nejsou cereálie. Obilniny jsou často v granulích obsaženy jen proto, aby výrobce snížil cenu krmiva. Pokud ještě fence dopřáváte maso s rýží zaženete sice její hlad, protože obiloviny v žaludku psa „nabobtnají“, ale nedodá tělíčku, co potřebuje. Protože chybí podnět pro vytvoření trávicích enzymů ( = maso) vytváří se nedostatečné množství žaludečních šťáv což má za následek nedokonalé strávení potravy a tvorbu bakterií. Je přetěžována slinivka, která musí více pracovat, aby takovou „těžkou“ potravu bylo možno alespoň z části strávit. To může mít za následek, že Vám fenka strádá. Je dobré hledat alespoň granule bez pšenice a kukuřice. Psovi nic nedají, naopak oboje patří k nejčastějším alergenům. Každopádně platí, že ve složení granulí by mělo být na prvním místě maso – pokud je tam psané čerstvé, měla by následovat ještě masová moučka, pak až obilí. Jako kvalitní bezobilné granule můžeme nabídnout: https://www.svetkrmiv.cz/taste-of-the-wild-pacific-stream-12-2kg-p175965/ https://www.svetkrmiv.cz/acana-dog-classics-prairie-poultry-11-4-kg-p188041/ https://www.svetkrmiv.cz/essential-superior-living-12kg-p173568/
Většina z nás chce svému čtyřnohému miláčkovi poskytnout to nejlepší, co se granulí týče. Však jsme to my, na kom je pes plně závislý a proto bychom měli vědět, podle jakých kritérií granule vybrat. Ač je pravdou, že názory na správné krmení se ale různí, obecné základy výběru granulí jsou stále platné. A my si je společně představíme. Pojďme si odpovědět na otázku, podle čeho se řídit a jak vybrat nejlepší granule pro vašeho pejska.
Úvodem je potřeba říct, že jediné správné informace najdete na samotném balení, kde výrobce musí uvádět vše dle skutečnosti. Stejně tak, poctivý prodejce, tyto informace uvede v popisu, aby vám ušetřil čas. A jak tedy postupovat při výběru?
I když už pes není čistý masožravec, v jeho stravě mají pro jeho správný vývoj a udržení kondice převažovat bílkoviny z živočišných zdrojů. V praxi to znamená, že by na prvním místě ve složení mělo být maso (pokud se samozřejmě nejedná o speciální granule). I když jej tam najdete, musíte rozlišit, jestli je v čerstvém nebo sušeném stavu. Výběr granulí je holt věda. Pokud je masa v sušině pod 10 %, měli bychom zbystřit. Nejedná se o kvalitní směs!
Proč řešit obiloviny? Je to prosté, obilniny bývají pro psy hůře stravitelné. V psích slinách není obsažen dostatek enzymu amylázy, který napomáhá k jejich trávení. Proto by na nás krmiva s vysokým obsahem obilnin měla působit varovně. Navíc právě obilniny bývají příčinou nesnášenlivosti určitých potravin. Takže další, co sledujte, je obsah obilovin ve složení granulí.
Mohlo by se zdát, že ekonomické řady krmiv jsou to pravé pro vás. Nicméně, při výběru se neřiďte jen cenou, ale dbejte na kvalitu! Ovšem i zde platí, že poměrně drahé granule, nemusí být zárukou 100% kvality! Věřte mi, že zdravý a dobře živený pes není častým návštěvníkem veteriny! Známé tvrzení, že co ušetříte na granulích, vydáte za léčbu, není žádný mýtus.
Často opomíjený prvek při výběru granulí je jeho dávkování. Možná se na něj ani často nekoukáme, avšak z naší zkušenosti doporučuji právě tuto položku důsledně sledovat. U krmiv vyšší kvality totiž stačí menší množství, protože je výživnější a psa dostatečně zasytí. Pokud si to pak spočítáme, pak vám může vyjít, že dražší granule mohou v konečné součtu vyjít dokonce levněji než granule levné, ale s vyšším dávkováním.
V kvalitních granulích by neměly být obsažené potenciálně zdraví škodlivé látky, jako jsou různá barviva a konzervanty (BHA, BHT, propylgallát, sorban draselný). Někdy se tyto látky skrývají za obecný termín „doplňkové látky povolené v EU“, tak pozor na to při kontrole složení.
Stejně jako my, i vy jste se zcela jistě setkali s názvy na granulích typu - prémiové, superprémiové, ultraprémiové, hypoalergenní a holistické granule. A proč je zmiňujeme? Jejich společným znakem je to, že neexistuje žádná právní norma, která by upravovala použití těchto názvů a tak je může kdokoliv využít v názvu či popisu produktu, aniž by tím něco deklaroval. Výrobce si tedy může napsat na granule kterékoliv z těchto slov, ale pro vás to nemá vůbec žádnou vypovídací hodnotu.
Prvním znakem, že jsme našli ty pravé granule, jsou pevné, tmavé výkaly. Tím se částečně ujistíte, že krmení je dobře stravitelné a trávicím traktem prochází bez problémů. Po delší době (až 8 týdnů) se projeví další viditelné účinky, kterých si všimnete vy i vaše okolí - ze znaků jmenujme např. lesklou srst, dobrý stav kůže či psychická pohoda zvířete. V jednoduchosti, váš pes je živý, plný energie a štěstí mu kouká z očí. Pokud budete s granulemi spokojeni a váš pes je bude zbožňovat, pak mi věřte a značku neměňte.
Jelikož máme již nějaké ty zkušenosti, rádi bychom vám představili pár výrobců granulí, kteří stojí za vaši pozornost. Široký výběr a dlouhá tradice - to jsou granule Hill´s. S nimi nesáhnete vedle, věřte mi. Zlatou střední cestou je pak výrobce Fitmin. Díky své ceně a kvalitě složení vás chytne za srdce. Stále to není to, co hledáte? Pak zkuste na začátek granule Eminent. Budete překvapení, že za super ceny pořídíte kvalitní krmivo. No a mezi naše nejoblíbenější granule patří ty od značky Brit. Kompletní krmiva, která uspokojí i ty nejnáročnější!
Doufáme, že nyní již víte jak na to a díky našim tipům zvolíte vhodné granule pro vašeho čtyřnohého miláčka. A pokud se vám to povede, odměnou vám bude jeho radost a vitalita. Tak, jako v našem videu od nás pro vás.