Vlčí plemena, která se podobají psím seriálovým hrdinům

Mít doma pořádného zlovlka jako ze Hry o trůny je snad snem každého fanouška populárního seriálu! „Vlčích plemen“ existuje nespočet, stejně jako s psími seriálovými hrdiny je s nimi ale někdy těžké pořízení. Stejně jako oni jsou to ale věrní společníci!
 
V seriálovém světě jsou zlovlci téměř vyhynulým druhem vlka, který obývá severní oblasti za Zdí. Hrůzu světu na jih od Zdi nahánějí především svojí velikostí a majestátním vzezřením. Když Robb Stark a Jon Sníh najdou zlovlčí štěňata a rozhodnou se si je ponechat, seznamujeme se postupně i s dalšími vlastnostmi těchto šelem – jejich hlubokým intelektem, věrností a ochranitelskými pudy. Chcete si domů jako psího společníka pořídit také svého „zlovlka“? Podíváme se na populární „vlčí plemena“!
 
Northern Inuit dog – seriálový originál


 
Pokud si potrpíte na maximální přesnost a autenticitu, představujeme vám plemeno Northern Inuit dog, jehož jméno by se dalo do češtiny přeložit jako severní inuitský pes. Psi plemena Northern Inuit byli v roce 2011 obsazeni do první řady seriálu Hra o trůny (Game of Thrones) natočeného dle románů George R. R. Martina. V první sérii hráli jak štěňata, tak mladé zlovlky. V pozdějších sériích byli ale nahrazeni počítačovými zlovlky – důvodem bylo to, že knižní zlovlci přerostli reálné Northern Inuit, kteří proto již nemohli být využiti. Do seriálu byli psi vybraní i díky své milé povaze a učenlivosti. Všichni obsazení „zlovlci“ se po natáčení vrátili ke svým původním majitelům. Zajímavostí je, že fenku Zunni, která si v seriálu zahrála Lady, si během natáčení Sophie Turner, představitelka Sansy Stark, tak zamilovala, že si ji s dovolením chovatele po natáčení „adoptovala“.

Plemeno Northern Inuit bylo vyšlechtěno až v 80. letech Angličanem Edwinem Harrisonem. Původ plemene není zcela znám – při křížení byli do Velké Británie ze Severní Ameriky přivezeni nejrůznější nečistokrevní psi připomínající vlky. Tito kříženci byli poté kříženi s husky, malamuty a německými ovčáky tak, aby bylo dosaženo maximálního „vlčího“ vzhledu. Následujících dvacet let už nebylo plemeno Northern Inuit kříženo s jinými, a tak vznikl osobitý pes se svými typickými vlastnostmi a vzhledem. Zajímavé je, že ač v seriálu představují zlovlky, vlčí krev v jejich rodokmenu hned tak nenajdeme. Dle informací Northern Inuit Society se podíl „vlčí krve“ blíží u Northern Inuit k 0 % - informace z různých zdrojů se však různí.

Do roku 2014 bylo plemeno chováno pouze ve Velké Británii a Irsku, poté se ale štěňata začala vyvážet do Ameriky, Jižní Afriky, Německa, Švýcarska a Francie. Chovné stanice najdete hlavně ve Velké Británii a USA. Jejich seznam i další informace o plemeni najdete na oficiálním webu Northern Inuit Society.

Povahově je Northern Inuit velmi mírumilovný, jemný, společenský a rodinný pes. Pes může měřit až 76 cm, fena maximálně 71 cm. Pes váží až 50 kg, fena až 38 kg. Northern Inuit má hustý dvojitý kožich, který odolává i nepřízni počasí. Co se týče zbarvení, najdou se psi zcela bílý, šedí i úplně černí.

Northern Inuit není registrovaným plemenem, nicméně Northern Inuit Society si právě toto klade za cíl, a doufejme, že ho brzy dosáhnou!
 
Protože sehnat v českém prostředí psa plemene Northern Inuit není vůbec jednoduché, podíváme se, jaká seriálovým zlovlkům podobná plemena se v České republice sehnat dají.
 
Československý vlčák

 

Asi nejznámějším „vlčím“ plemenem v České republice je československý vlčák. Zlovlkům se sice až tak nepodobá, ale na rozdíl od Northern Inuit má v sobě významný podíl vlčího dědictví. Byl vyšlechtěn v 50. letech na území bývalého Československa křížením německého ovčáka a karpatského vlka, a ač nad ním jako plemenem drží v současné době patronát Slovensko, pořád je to takový náš národní psí poklad.
 
Co se týče povahy, je vlčák živý a učenlivý pes s rychlými reakcemi. Svému pánovi je věrný, oddaný, k cizím lidem je ale nedůvěřivý a počíná si ve vztahu k nim velmi opatrně. Snad i kvůli vlčím genům je k československému vlčákovi nutné přistupovat s respektem již od štěněcího věku, kdy je třeba začít se systematickou a důkladnou socializací a důslednou (ač vlídnou) výchovou.
 
Saarloosův vlčák – Holanďan s vlčí krví
 


Dalším „vlčím“ plemenem je Saarloosův vlčák, jenž se do České republiky dostal až v roce 2005! S chovem začal v první polovině 20. století Nizozemec Leenert Saarloos, jenž křížil německého ovčáka a vlčici z rotterdamské ZOO. Při šlechtění plemene narazil na mnohé překážky. Plemeno bylo uznáno za národní plemeno až v roce 1975, šest let po Saarloosově smrti.
 
Rozeznat Saarloosova vlčáka od toho československého bývá někdy obtížné i pro odborníky. Hlavní rozdíl je v povaze. Zatímco československý vlčák je vhodný i jako pracovní pes, Saarloosův vlčák je psem typicky společenským. Je to pes nezávislý, hrdý, vnímavý a často plachý. Stejně jako československý vlčák je to pes aktivní a oddaný svému pánu. Není ale v žádném případě agresivní a k cizím lidem má povětšinou zcela neutrální postoj. Má silně vyvinutý lovecký pud – zatímco s ostatními psy se Saarloosův vlčák může sžít, slepice nebo menší domácí mazlíčci se před ním neschovají.
 
Aljašský malamut – jeden z prapředků seriálového zlovlka


 
Vraťme se ale k seriálovým zlovlkům… Jak bylo řečeno Northern Inuit v sobě má hodně z aljašského malamuta. Ač to není typické „vlčí“ plemeno, můžete mezi jeho zástupci snadno najít takového, který se skutečně, zejména kresbou v obličeji, vlku blíží. Konstitucí se vlkovi ale příliš nepodobá – vyniká masivní stavbou těla čtvercového formátu s ocasem neseným nad hřbetem. V českém prostředí je o něco více zabydlený než třeba Saarloosův vlčák – přivezen byl k nám již v roce 1980.
 
Sibiřský husky – oblíbený laskavý společník i tahoun do spřežení

 


 
Mezi fanoušky Hry o trůny se také celosvětové oblibě těší sibiřský husky, který je sice oproti seriálovým zlovlkům podstatně menší a lehčí, ale je velmi rozšířen, ve společnosti oblíben, a tudíž ho není problém pořídit jako domácího mazlíčka a společníka. Byl vyšlechtěn na Sibiři jako tažný pes, a i proto je dodnes oblíben v soutěžích psích spřežení. Na rozdíl od většiny vlčích plemen je sibiřský husky vysloveně plemenem laskavým a pozorným. Potřebuje každodenní pohyb a vedení silného pána.

Vlčí plemena, která se podobají psím seriálovým hrdinům
Vytvořeno24.04.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení