5 pravidel pro správné skladování granulí

Krmení suchým krmivem patří mezi nejpohodlnější způsoby krmení našich čtyřnohých kamarádů. Granule je ale třeba správně skladovat – nejlépe v suchu, chladu, tmě a pečlivě uzavřené. V opačném případě mohou žluknout, zplesnivět a našim mazlíčkům pěkně podráždit trávicí trakt!


 
Suchá krmiva jsou mezi chovateli velmi populární hlavně díky pohodlnému „servírování“. Pejskovi nebo kočičce stačí nasypat do mističky příslušné množství dle doporučené krmné dávky a máte vystaráno. Mokrá krmiva, pokud se nejedná vždy o balení o jedné krmné dávce, tuto výhodu postrádají. Když konzervu nebo kapsičku otevřete, je třeba ji zpracovat do 24 hodin, v misce nesmí zůstat dlouho ležet, když mazlíkovi zrovna v danou chvíli „nevoní“, a v neposlední řadě ji nelze servírovat přímo z lednice (pokud ji tam – a zcela správně – po prvním otevření uložíte), abyste nezpůsobili chlupáčovi trávicí obtíže. Všechny tyto problémy s granulemi odpadají… mohou ale vyvstat jiné.

 

Špatně uskladněné granule mohou žluknout nebo zplesnivět

Pejskaři i chovatelé koček se shodují v tom, že na granulích je nejlepší to, že se nekazí. Aby si však zachovali stále stejné vlastnosti, svoji šťavnatost, vůni, ale také třeba zdravotní nezávadnost, je třeba je správně skladovat. Mezi úhlavní nepřátele suchých krmiv přitom patří čas, vlhkost, horko a kyslík. Pokud necháte suché krmivo v nevyhovujícím neuzavřeném obalu, znehodnotíte ho. Špatně uskladněné granule mohou žluknout, ve vlhku je mohou napadnout plísně a bakterie.

 

5 pravidel správného skladování granulí

I když koupíte to nejvybranější superprémiové krmivo, všechna vaše snaha může přijít vniveč, pokud ho špatně skladujete. Proto se teď podíváme, jak na to!

 

1.    V suchu!


Granule jsou z výroby suché – mají proto tendenci do sebe natahovat vlhkost, i tu ze vzduchu. Pokud však zvlhnou, mohou zplesnivět – a pozor! Plísně na granulích si všimnout nemusíte. Abyste jí předešli, skladujte granule na suchém místě a pečlivě uzavřené. Ideální je speciální dóza nebo barel na skladování psích a kočičích granulí.

 

2.    Chlad!


I v teple se granule znehodnocují. V ideálním případě tedy suché krmivo skladujte na chladném místě tak, aby na něj v žádnou denní dobu nesvítilo přímé slunce. To, že musí být v chladu, neznamená, že by mělo být v lednici. Postačí zajištění teploty do 25°C. Pokud je skladováno při vyšší teplotě, žlukne. Granulím s obsahem čerstvého masa, které mívají i kratší trvanlivost, prospěje teplota ještě nižší.

 

3.    Pozor na moly!


Moly nemusíte vyhánět jen z šatníku, ale i ze spíže. Tzv. moučným molům může zachutnat i psí nebo kočičí krmivo. Nejlepší obranou proti nezvané návštěvě je uzavíratelná dóza, do které moli (ani jiní vetřelci – třeba myši) nemohou.

 

4.    Přizpůsobte velikost balení velikosti a apetitu svého pejska a kočičky!


Přizpůsobte velikost balení velikosti svého pejska a kočičky. Bohužel mnohdy se stává, že i pro malá plemena psů kupují jejich chovatelé ve snaze ušetřit ta největší balení. Když váš pejsek nebo kočka ale sní jen pár gramů denně, znamená to, že vám granule vydrží déle, než je zdrávo. Suché krmivo by mělo zůstat otevřené maximálně dva měsíce, ideálně jeden až dva měsíce. Kromě toho, že dlouho otevřené granule pejskům ani kočkám nechutnají, ztrácí i na kvalitě. Platí, že čím čerstvější krmivo, tím lépe pro vašeho chlupáče!

 

Tip: Pro skladování doporučujeme zakoupit k balení barel, který uchová vaše granulky čerstvé!

 

 

5.    Řiďte se pokyny výrobce!


Někteří výrobci krmiv mohou mít pro skladování specifická doporučení. Například výrobce superprémiových extra šťavnatých granulí Platinum, které jsou vyráběny až ze 70 % z čerstvého masa a sušeny při pokojové teplotě, aby si zachovaly vyšší obsah vlhkosti a mazlíkům o to více chutnaly, doporučuje, aby se jeho granule skladovaly na temném chladném místě a – pozor! – v původním obalu! Krmivo Platinum je konzervováno přírodní cestou bez chemických konzervantů tuků, a aby vydrželo dlouho čerstvé, je baleno do odolných hygienicky bezpečných alu-foliových pytlů, které nepropouští světlo, a u výrobce následně skladováno při teplotě do 15°C. Výrobce doporučuje, pokud chcete využívat ještě navíc barel nebo dózu na krmivo, abyste do něj dali krmivo i s originálním pytlem, v němž jste ho koupili.

 

Doporučené značky granulí od specialistů:

 

 

5 pravidel pro správné skladování granulí
Vytvořeno25.04.2019

Používáme cookies, protože se pro vás snažíme udělat nakupování co nejpohodlnější. Nastavení používání cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče. Více informací.

Rozumím