Anglický mastiff

Tento něžný obřík vás chytí za srdce a už nepustí. Mastifové všeobecně patří mezi nejdražší plemena světa (konkrétně tibetského mastifa zakoupil čínský uhlobaron za v přepočtu 26,5 milionu korun a stal se tak nejdražším psem vůbec). Jejich cena je ale nadnesená právem, jsou psem královských postavení. Částečně je k této „nálepce“ predisponovala jejich velikost, neboť uživit takového obranáře si mohli dovolit jen ti nejmajetnější šlechtové. Mají srdce stejně velké jako duši a jsou právoplatnými a nenahraditelnými členy rodiny.

 

 

PES

FENA

VÁHA (KG)

90 - 100

80 - 95

VÝŠKA (CM)

75 - 80

70 - 75

CELKOVÝ DOJEM

Mohutná, svalnatá a zavalitá dobromyslná postava

Mohutná, svalnatá a zavalitá dobromyslná postava

POVAHA

Flegmatický, milující

Flegmatická, milující

SRST

Krátká, béžová

Krátká béžová

PRŮMĚRNÝ VĚK

12 let

12 let

NÁROČNOST NA VÝCHOVU

nenáročný

nenáročná

NÁROČNOST NA POHYB

nenáročný

nenáročná

FCI

pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi

pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi

 

Původ

 

Prvotní pozůstatky byly objeveny v horách Tibetu, a to z dob dávno před naším letopočtem. Odhaduje se, že z východu putoval s obchodníky přes Mezopotámii dále na západ, až domigroval do Británie, odkud byl již 2000 let před naším letopočtem dále vyvážen do Říma pro boj v aréně s velkými šelmami a býky. Římanům a záhy i celému světu učarovala skutečnost, že dokáže tento obr zlomit býkům jednoduše vaz a maso v boji zabitého býka zůstává jemnější než maso během uštvaného skotu. K boji psa proti psu ale nebyl nikdy využíván. Zápasy ale nakonec zakázal anglický parlament v roce 1853. Proto dle některých historiků plemeno pochází z Anglie, přesný původ však není zcela znám.

 

Povaha

 

Odvaha, nebojácnost a statečnost jsou jejich základními rysy. Dále jsou mastifové úžasně milující psi, vhodní pro rodinu. Své pány milují a dokázali by za ně položit i život, což pro ně není nijak neproveditelné – mastifové se dokáží v obraně opravdu rozčílit. Ale jinak jsou to miláčci s velkým srdcem. Jsou neobyčejně inteligentní a vyrovnaní, milují děti a jsou snadno ovladatelní, jen je potřeba nezanedbat výcvik – rádi si prosazují svou a s provedením povelů si dávají občas načas. Vzhledem k jejich velikosti je opravdu nutností, aby pro ně povel „ne“ opravdu znamenal „ne“, například máte-li tento kolos na vodítku a přes cestu přeběhne veverka, kterou se nutně rozhodne dohnat, může jít nejen o vaše zdraví.

 

Základy výcviku jsou tedy samozřejmostí, nesmíte však používat negativní posilování – mastifové mají ve skrze citlivou a křehkou duši a snadno je lze zlomit k ustrašenosti a nedůvěře. Také je důležité nezanedbat včasnou socializaci s ostatními psy. K jiným zvířatům i psům bývají tolerantní a rádi se přátelí, pokud nezažijí v mládí žádnou negativní zkušenost. V raném věku si vštípí opravdu cokoliv, s postupem věku se ale mohou stát nesociálními a stranícími se ostatním psům. Cizích lidí se mastif straní od přírody, důvěřuje jen těm, které zná. Pokud je ustrašený, přehnaně štěká.

 

Není vhodný k celoročnímu pobytu venku, samotou trpí a potřebuje být se svou rodinou. Zároveň je ale skvělý hlídač a cokoliv a kohokoliv neznámého, kdo vstoupí na jeho území, dokáže rychle a efektivně zahnat.

 

Charakteristické rysy

 

U mastifa je charakteristická povislá kůže s několika záhyby, ne však příliš mnoha. Typický je lenivý výraz s mohutnými, povislými pysky. Obecně lze říci, že nevyžadují příliš mnoho pohybu, pohyb v parnějších dnech je pro ně dokonce až nebezpečný. Raději si se svou objemnou tělesnou schránkou roztáhnou ležení na gauči a celý den se ani nehnou.

 

Vzhled

 

Jednoznačně patří mezi největší a nejmohutnější psí plemena. Není neobvyklé, aby někteří statní jedinci vážili i hodně přes 100 kg. Standard ovšem váhu nijak neřeší. Široká hlava má krátký čumák, dále od sebe posazená, menší očka oříškové barvy s povislými víčky.

Kožní záhyby na čenichu jsou patrné, pysky povislé, vytvářející typický výraz mastifa. Uši jsou klapaté, splývavě nesené, paradoxně spíše menší. Krk je krátký a dobře osvalený. Hruď mastifů je široká a hluboká, nohy nejsou na první pohled nijak dlouhé, ale jsou mohutné a pevné, tlapky široké a statné. Postava je celkově spíše delší než vyšší. Mohutná záď je ukončená dlouhým, nahoru neseným ocasem. Srst mastifů je krátká, přiléhavá, obvykle plavá s černou nosní maskou nebo žíhaná.

 

Krmení

 

Při výběru krmiva a stylu krmení je důležité dbát na skutečnost, že patří mezi největší plemena na světě – neopomínejte na kvalitní stravu, doplňky pro správný vývin kostry a rozdělení porcí tak, aby byla co nejméně predisponována torze žaludku. Geneticky na žádné nemoci a vady mastifové vyloženě netrpí, ale vše se odvíjí od kvality stravy, podávané během života.

 

Anglický mastiff
Vytvořeno30.05.2019

Používáme cookies, protože se pro vás snažíme udělat nakupování co nejpohodlnější. Nastavení používání cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče. Více informací.

Rozumím