Anglický špringršpaněl

Anglický špringršpaněl je skvělým společníkem. Miluje lidi, nadšeně vítá návštěvy, rozumí si i s ostatními zvířaty v domácnosti. Vy si ho zamilujete kvůli jeho absolutně nekonfliktní jemné povaze.

 

 

 

PES

FENA

VÁHA (KG)

22–24

25–32

VÝŠKA (CM)

51

51

CELKOVÝ DOJEM

kompaktní, ladný, silný, obratný; typická chůze: při pomalém pohybu přechází do mimochodu

kompaktní, ladná, silná, obratná; typická chůze: při pomalém pohybu přechází do mimochodu

POVAHA

přátelský (i k cizím lidem), veselý, dobromyslný, neagresivní, přirozeně učenlivý, odvážný, zcela neagresivní a bez známek bázlivosti

přátelská (i k cizím lidem), veselá, dobromyslná, neagresivní, přirozeně učenlivá, odvážná, zcela neagresivní a bez známek bázlivosti

SRST

splývavá, rovná, odolná vůči počasí; tvoří mírné praporce

splývavá, rovná, odolná vůči počasí; tvoří mírné praporce

PRŮMĚRNÝ VĚK

12–14 let

12–14 let

NÁROČNOST NA VÝCHOVU

nenáročný výcvik, vhodný i pro začátečníky, velmi univerzální - uplatní se při loveckém výcviku, agility tréninku, dogtrekkingu, flyball, frisbee atd.

nenáročný výcvik, vhodná i pro začátečníky, velmi univerzální - uplatní se při loveckém výcviku, agility tréninku, dogtrekkingu, flyball, frisbee atd.

NÁROČNOST NA POHYB

aktivní, potřebuje vybít energii - rád sportuje, miluje procházky v přírodě a zbožňuje vodu

aktivní, potřebuje vybít energii - rád sportuje, miluje procházky v přírodě a zbožňuje vodu

FCI

přinašeči zvěře, slídiči a vodní psi – slídiči

přinašeči zvěře, slídiči a vodní psi – slídiči

 

 

Základní charakteristika

 

Anglický špringršpaněl je velmi přátelský a veselý pes, který je především maximálně oddaný svému pánovi a rodině. Je přiměřeně temperamentní a dobrácký. Je přátelský i k cizím lidem, návštěvám a dětem. Kvůli své naprosto nekonfliktní povaze bývá oblíbeným rodinným psem. Problém mu při dobré socializaci nedělá ani soužití s jinými zvířaty. Díky loveckému pudu může mít trochu složitější vztah s domácím ptactvem – raději je nenechávejte bez dozoru.

 

Jelikož se jedná o původně lovecké plemeno, je třeba mu – pokud se s ním nechcete věnovat lovu – nabídnout náhradní zábavu. Anglický špringršpaněl miluje pohyb, a zejména ten ve vodě. Rád se učí, proto se bez problémů uplatní i při oblíbených psích sportech – obedience, agility, flyball, frisbee, dogtrekking, záchranářský výcvik. Pokud se vám podaří pomoct špringršpanělovi vybít energii, kterou překypuje, bude i snadno ovladatelný.

 

Agresivita i bázlivost jsou i špringršpaněla vysoce nežádoucí. Pes vykazující takové charakterové vlastnosti je vyřazen z chovu. Pokud si tedy kupujete štěně s PP z registrovaného chovu, máte jistotu, že váš pejsek právě takový nebude.

 

Vzhled

 

Anglický špringršpaněl vyniká elegantní a půvabně ladnou konstitucí. Tělo uzpůsobené k lovu ve vodě i na souši působí ale zároveň silně a kompaktně. Je nejvyšší ze všech britských loveckých španělů. Má hustou hladkou srst, která na uších, zespodu na trupu a končetinách tvoří mírné praporce. Co se týče zbarvení srsti, najdeme špringršpaněly s kombinací bílá/játrová nebo bílá/černá, anebo se objevuje jedna z jmenovaných variant s pálením – tedy špringršpanělé trikolorní.

 

Historie

 

Anglický špringršpaněl je velmi starobylé původní plemeno, které bylo vyšlechtěno k vyhledávání a vyhánění zvěře při lovu se sítí, s loveckým dravcem nebo s chrtem. Dnes je univerzálním loveckým psem.

 

Přesný původ plemene je zahalen mlhou. Zatímco některé zdroje se přiklání k tomu, že stejně jako ostatní „španělé“ i on se dostal na britské území ze Španělska, jiné zdroje uvádí, že se v Anglii vyskytoval dávno předtím – zhruba od doby římské invaze. Nejranější písemné záznamy popisující psy podobné špringršpanělům pochází z 16. a 17. století. Až do konce 18. století se tito lovečtí psi rozdělovali de facto jen na menší a větší. Menší byli využívání k lovu menší zvěře a ptactva, například sluk – anglicky „woodcocks“, od kterých získali své pozdější označení „cockers“, tedy kokršpanělé. Větší psi s atletickou postavou byli označováni jako angličtí španělé.

 

Výcvik a péče

 

Výcvik špringršpaněla zvládnou i začátečníci. Špringršpaněl je pes velmi učenlivý a při důsledném a laskavém výcviku velmi dobře ovladatelný. Výcvikem lze také snadno eliminovat útěky, které jsou u jiných loveckých plemen běžné, u špringršpaněla to však není vůbec problém. Jedinou situací, kdy špringršpaněl ztratí hlavu, je, když se dostane do blízkosti vody – tu bezmezně zbožňuje.

 

Péče o srst špringršpaněla není nijak náročná. Postačí časté vyčesávání a pravidelné návštěvy psího kadeřníka. Kartáčování i česání dvakrát až třikrát týdně je důležité i kvůli tomu, že se špringršpanělovi při procházkách nezřídka zachytávají do chlupů větývky a tráva. Jako milovníci „outdooru“ přijdou domů mnohokrát celí od bahna a hlíny.

 

Krmení

 

Špringršpaněl by měl být krmen dvakrát denně kvalitním suchým krmivem. Základem pro správný vývoj je vyvážená strava. Druh krmiva je třeba zvolit vždy dle stáří a fyzické aktivity psa. Vždy se však vyplatí investovat do nejkvalitnějšího krmiva na trhu.

 

Zdraví

 

Špringršpanělé trpí v menší míře na dysplazii kyčelního kloubu. O něco více je trápí fucosidóza, geneticky přenášená nemoc postihující centrální nervovou soustavu, dále progresivní atrofie sítnice.

 

Anglický špringršpaněl
Vytvořeno20.05.2019

Používáme cookies, protože se pro vás snažíme udělat nakupování co nejpohodlnější. Nastavení používání cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče. Více informací.

Rozumím