Australský ovčák

Ačkoliv se na první pohled tváří jako ostřílený ovčák, kterého jen tak něco nerozhází a svědomitě shání stádo, je to především věrný pes závislý na svém pánovi a rodině. Ty oddaně chrání a zbožňuje. Miluje kontakt s člověkem a společné hry. Je to pes velmi aktivní a energický a jen tak nějakou krátkou procházkou ho neuspokojíte.

 

 

 

 

ZÁKLADNÍ CHARAKTERISTIKA
 
Připravte se na to, že australský ovčák má stále silně vyvinuté ovčácké instinkty. Ostražitě hlídá a vyniká značnou vytrvalostí. Po léta byl trénován, aby neúnavně pracoval okolo stáda. Svému pánovi a své rodině je naprosto oddaný a je na ně velmi citově vázaný. To z něj činí i výborného hlídače. Je vhodný i pro rodiny s dětmi – na děti je ale dobré ho od mládí zvykat a děti upozornit, jak se ke psu chovat. Jelikož je to aktivní a hravé plemeno, i děti si s ním mohou vztah budovat nejlépe prostřednictvím hry. Australský ovčák je společenský pes, který vychází s ostatními zvířaty. Vůči ostatním (zvířatům i lidem) ale umí působit i ostře a autoritativně.
 
Ačkoliv byl zatím vykreslen jako neohrožený ovčák a hlídač, není to pes zcela vhodný na chov venku v kotci. Nevadí mu nízké teploty, ani nepřízeň počasí, ale je silně fixován na rodinu, ve které žije, a proto je pro něj odloučení bolestné. Nerad tráví čas sám.
 
Typickým rysem australského ovčáka je jeho vysoká aktivita. Má energie skutečně na rozdávání. Bude vás doprovázet na túrách i dlouhých výletech. Rád doprovází i skupinu osob. V tomto případě se v něm ale snadno probudí ovčácké instinkty a své „stádo“ si rád drží stále pohromadě a „odloučené jedince“ s oblibou svolává do houfu. Tyto instinkty lze ale v průběhu výcviku tlumit. Rád si užívá pohybu na otevřeném prostoru, miluje plavání. Vzhledem ke své historii (viz níže) běhá s oblibou po boku koně.
 
VZHLED
 
Australský ovčák vyniká robustní postavou, která je o něco delší než vyšší. Je středně velký, má silnou osvalenou kostru. Mezi chovateli je oblíben zejména díky svému rozmanitému zbarvení. Srst má přiměřeně dlouhou, jemnou až středně hrubou na pohmat. Je buď rovná nebo lehce zvlněná – nikdy však vlnitá. Jako ovčácký pes je australský ovčák zvyklý i na nejrůznější výkyvy počasí, a proto ani jeho srst není na klimatické změny nijak choulostivá.
 
HISTORIE


O přesném původu plemene se vedou nejrůznější diskuze, pravdou však zůstává, že australský ovčák tak, jak ho známe, pochází výhradně z USA. Odkaz na Austrálii do svého názvu dostal nejspíše proto, že připomínal baskické ovčáky, kteří se do USA dostali v 19. století právě z Austrálie.
 
Z novodobé historie australského ovčáka je zajímavá jeho historie po druhé světové válce. V tomto období totiž nečekaně vzrostla obliba tohoto plemene. Důvodem byla rostoucí obliba westernového jezdectví, koňských show a tematických filmů. Australští ovčáci byli vždy díky své inteligenci a adaptabilitě oblíbenými pracanty na amerických farmách. Tam si je američtí rančeři – chovatelé šlechtili do dnešní podoby. Podporovali jejich všestrannost, bystrost, ovčácké instinkty, ale i velmi atraktivní vzhled.
 
Australský ovčák je známý i jako dobrý záchranář – člověka cítí až na vzdálenost 30 m. Udává se, že po atentátu na Světové obchodní centrum 11. září 2001 mnoho obětí z trosek zachránili právě australští ovčáci.
 
VÝCVIK A PÉČE
 
Australský ovčák patří mezi nejinteligentnější psí plemena vůbec. Učí se rád a rychle. Je to však pes velmi energický, svoji energii potřebuje vybít při pohybu nebo jakémkoliv zaměstnání – klidně i hrách. Užívá si dlouhé túry, aportování, frisbee i agility trénink. Nezapomínejte na to, že to rozhodně není pes, který by se spokojil s krátkou procházkou. Kromě aktivity čistě fyzické ale vyžaduje i aktivitu mentální, k tomu jsou dobré právě zmíněné psí sporty. Připravte se na to, že pokud si pořizujete jako domácího mazlíčka australského ovčáka, musíte se postarat o to, aby se nikdy nenudil. Nuda vás totiž může přijít draho – australský ovčák, který se nudí, se může stát těžko zvladatelným a může ničit věci ve svém okolí.
 
Kromě toho, že se hodí na psí sporty, nachází uplatnění i jako záchranářský pes nebo při canisterapii.
 
Mimo to, že se chovatel musí postarat o to, aby se ovčák nenudil, se musí věnovat i péči o jeho zevnějšek. Srst stačí ale vyčesávat jednou za týden, v době línání o něco častěji.

KRMENÍ
 
Základem jídelníčku australského ovčáka by mělo být velmi kvalitní suché krmivo. Konkrétní druh závisí samozřejmě na věku psa a úrovni jeho aktivity. Pokud je pes využíván jako pes pracovní, nebo se s ním aktivně věnujete některému ze psích sportů, má vyšší energetický výdej. Tomu by měl odpovídat i energetický příjem. Velmi aktivní pes potřebuje jiné složené krmné dávky než nějaký gaučák. Vybírejte proto přímo krmivo pro psy se zvýšenou aktivitou nebo pro psy pracovní.
 
ZDRAVÍ
 
Toto plemeno je, jako mnohá jiná šlechtěná, zatíženo genetickými vadami, které se mohou projevit, ale také nemusí. Trápí ho onemocnění očí, podobně jako třeba border kolii dysplazie kyčelního kloubu, také se u něj může projevit epilepsie.

 

 

Australský ovčák
Vytvořeno17.04.2019

Používáme cookies, protože se pro vás snažíme udělat nakupování co nejpohodlnější. Nastavení používání cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče. Více informací.

Rozumím