Baset Hound

Kolébavý parťák na krátkých nožičkách dovede pobavit i podržet, když je potřeba. Jedno z mála plemen, které si lidé pořizují především kvůli „gumovému“ vzhledu a téměř nikdy nešlápnou vedle. Mimochodem, věděli jste, že rekordman v psím světě s nejdelšíma ušima je právě baset? Aneb když máte uši tak dlouhé, že byste mohli létat jako strýček Fido.

 

 

PES

FENA

VÁHA (KG)

Cca 20 - 30 kg, FCI neuvádí

Cca 20 – 30 kg, FCI neuvádí

VÝŠKA (CM)

33-38

33-38

CELKOVÝ DOJEM

Dlouhé, nízké tělo na krátkých nožkách

Dlouhé, nízké tělo na krátkých nožkách

POVAHA

Tvrdohlavý, společenský

Tvrdohlavá, společenská

SRST

Krátká, jemná

Krátká, jemná

PRŮMĚRNÝ VĚK

13 let

13 let

NÁROČNOST NA VÝCHOVU

nenáročný

nenáročná

NÁROČNOST NA POHYB

nenáročný

nenáročná

FCI

Honiči, barváři a příbuzná plemena, honiči malé velikosti s pracovní zkouškou

Honiči, barváři a příbuzná plemena, honiči malé velikosti s pracovní zkouškou

 

Původ

 

Ač na to baset vzezřením nevypadá, původem jej vyšlechtili za účelem lovu ve špatném terénu, k pronásledování zvěře, ale zároveň za předpokladu, aby mu lovci stačili. Čehož bylo plně dosaženo. Baset vám hned tak neuteče. O původu vzniku plemene se dodnes vedou dohady, zda oficiálně vzniklo v 16. století ve Francii nebo až později v 19. století v Anglii. Název plemene pochází z francouzského „bas“, neboli nízký. V krvi mu kolují předci anglického barváře a bloodhounda. Oficiálně je za zakladatele považován Lord Galway, který v roce 1867 odchoval první vrh psa Basseta a feny Belle.

 

Povaha

 

Povahou patří baset mezi jedny z nejvyrovnanějších plemen. Je houževnatý, vytrvalý a neobyčejně věrný. Je mírumilovný a přátelský i k cizím lidem, v podstatě nenajdete agresivního ani bázlivého baseta. Taktéž s ostatními psy vychází většinou skvěle, baseti jsou zvyklí jako lovecká smečka vycházet i s ostatními členy psí rodiny, i s ostatními zvířaty, nevyhledává konflikty. Je označován za ideálního psa do rodiny, má úžasnou trpělivost i na děti a nechá si líbit kde co. Na druhou stranu jsou baseti jedni z nejtvrdohlavějších plemen, vždy si dlouze rozmyslí, jestli mu stojí za to vykonat povel, často jej při zavolání můžete vidět, jak sedí, koukají a přemýšlí, jestli se jim vyplatí přiběhnout. Je proto důležité dbát na důslednou výchovu, aby byl dobře ovladatelný.

Lze jej chovat i venku, přestože působí jeho srst nedostatečně. Má dobrou podsadu a zvládá i celoroční pobyt venku, ale nejspokojenější je doma, kde si s oblibou vyleze na gauč nebo pohovku. Spíše, než pohyb vyhledává společnost člověka. Jak již vzezření napovídá, nemá příliš potřebu pohybu, obzvláště v době vývinu by se neměl přetěžovat aktivitami. I když se o něm říká, že je energický a vytrvalý, svou energii rychle vyčerpá a mnohem raději spíše odpočívá. Navzdory tomu při lovu v terénu dokáže projevit vytrvalost a houževnatost, dokud nevystopuje zvěř, jejíž pach zachytí.

 

Charakteristické rysy

 

Pro baseta je charakteristická volně splývající, přebývající kůže a dlouhé uši. Jsou tak dlouhé, že s nimi pravidelně stírá ranní rosu venku, nedokáže se v podstatě napít, aniž by si je nenamočil, a i potrava se na nich skvěle usazuje. Většinou by měly dosahovat délky ke špičce čenichu. Kožní záhyby především pod krkem a na břiše vytváří bohaté převisy a patrný přebytek kůže je i na kotnících, díky čemuž tlapky působí ještě kratším a mohutnějším dojmem. Charakteristickým je pro baseta také mimořádně dlouhý a silný ocas a také hluboký a zvonivý štěkot. Baset má na svou konstituci nebývale hrubý hlas a s oblibou odpovídá štěkotem jiným psům a podnětům.

 

Vzhled

 

Hlava je oválného tvaru s výraznými, protáhlými očními víčky, které vytvářejí dojem smutného výrazu. Oči jsou hnědé, živé, nepřipouští se světlý nebo žlutý odstín. Čenich je spíše krátký a silný, s převislým rtem. Nejvýraznější jsou dlouhé uši. Následuje krátký, silný krk a nepřiměřeně dlouhé a nízké tělo s širokou a hlubokou hrudí. Nohy jsou krátké, silné, dobře stavěné a v poměru k tělu hrubé. Ocas je téměř tak dlouhý jako tělo. Zbarvení se připouští trojbarevné (černo-bílo-tříslové) nebo dvojbarevné (citronovo-bílé). Srst je krátká a hrubá, nesmí být příliš jemná.

Celkově působí baset aristokratickým, klidným a důstojným dojmem, přesto dokáže překvapit razancí některých svých rozhodnutí a prudkostí pohybu především v zápalu hry nebo lovu.

 

Krmení

 

Baseti obvykle nebývají příliš vybíraví a s oblibou zbaští vše, co jim předložíte. Torze žaludku jsou u nich vzácnou výjimkou. Ve výživě je dobré akorát dbát na doplňky pro správný růst kloubů a zbytečně je nepřekrmovat, aby netrpěly jejich krátké nožky pod tíhou nadváhy.

 

Baset Hound
Vytvořeno30.05.2019

Používáme cookies, protože se pro vás snažíme udělat nakupování co nejpohodlnější. Nastavení používání cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče. Více informací.

Rozumím