Bílá švýcarský ovčák

K nám do Česka přicestovali tito ovčáci v roce 1991, kdy ještě stále nebyli uznáni jako oficiální plemeno. Říkalo se jim „kanadský ovčák.“  Tehdy teprve byli uznáni jako oficiální plemeno a započala éra rodinného lidumila, který udělá, co vám na očích uvidí.

 

 

PES

FENA

VÁHA (KG)

30 - 40

25 - 35

VÝŠKA (CM)

60 - 66

53 - 60

CELKOVÝ DOJEM

Obdélníkový rámec, huňatá silueta

Obdélníkový rámec, huňatá silueta

POVAHA

chytrý, společenský

chytrá, společenská

SRST

Hustá, bílá

Hustá, bílá

PRŮMĚRNÝ VĚK

12 let

12 let

NÁROČNOST NA VÝCHOVU

nenáročný

nenáročná

NÁROČNOST NA POHYB

nenáročný

nenáročná

FCI

Plemena ovčácká, pastevecká a honácká

Plemena ovčácká, pastevecká a honácká

 

 

 

Původ

První vlajkonoš bílého plemene ovčáků se objevil v roce 1882, dlouho však nebylo oficiálně uznáno. Schválení federací protahovaly předsudky vůči nemocem vázaným na bílé zbarvení. Bílý švýcarský ovčák původně vznikl jako odnož německého ovčáka šlechtěním bílých variant. Ve světě ale příliš obliby nezískávali a jejich početní stavy klesaly. Pak se exportovali do Ameriky, kde jejich popularita začala rapidně narůstat.

Jako plemeno byli bílí ovčáci uznáni až v roce 1991, dokonce se začala rozlišovat varianta krátkosrstá i dlouhosrstá. FCI přiřadila tomuto plemeni název bílý švýcarský ovčák. Do současnosti se popularita plemene nebývale rozrostla a dnes patří mezi běžná plemena. Původem tedy pochází tento ovčák z USA a Kanady, navzdory netradičnímu pojmenování.

 

Povaha

Povahou je bílý švýcarský ovčák miliónový. Kořeny jeho povahových vlastností jsou jednoznačně typické ovčákovi. Je velice inteligentní a rychle a rád se učí. Má středně živý temperament a miluje pohyb, ale dokáže i vyčkat, než se páníček vrátí z práce domů. Svou rodinu miluje a dýchal by pro ni, k cizím lidem je někdy trochu opatrnější. Nikdy ale nebývá agresivní. Pokud mu člověk poskytne dostatek inteligentní zábavy a pohybu, je toto plemeno vhodné i pro začátečníky. Dokáže být i skvělým hlídačem.

Jediným povahovým nedostatkem bývá, pokud je bílý ovčák příliš bojácný, takové jedince nelze bohužel následně uchovnit.

Je ideálním plemenem pro celoroční chov venku, nejspokojenější je na zahradě a v chladnějším prostředí, má-li k dispozici zateplenou boudu.

 

Charakteristické rysy

Občas se dá bílý švýcarský ovčák zaměnit s bílou verzí německého ovčáka – jsou si k nerozeznání podobní i stavbou těla, liší se pouze délkou srsti. Důležité je nezanedbat socializační fázi při růstu štěněte, aby si osvojilo komunikační návyky s ostatními psy i zvířaty. Při správném vedení jsou dokonce tito psi využíváni i pro canisterapii.

O srst není potřeba nijak extrémně pečovat, pouze dvakrát do roka pečlivěji vyčesávat při přelínávání.

 

Vzhled

Od německých ovčáků se ani vzhledem bílý švýcarský ovčák příliš neliší. Bílý švýcarský ovčák má dlouhý, štíhlý, vždy černý čenich a širokou mozkovnu. Uši jsou vzpřímené. Šíje je dlouhá a klenutě nesená. Následuje dlouhý trup s hlubokou hrudí, svalnaté nohy a dlouhý ocas nesený jako vlajka.

 

Krmení

Tak jako většina ovčákovitých plemen i bílý švýcarský ovčák trpí na dysplazie kyčelních kloubů. Mimoto jsou bílí ovčáci často přecitlivělí na nejrůznější složky granulí, a tak je mnohdy složité nalézt pro ně správné a vhodné krmivo. Nezapomínejte dbát na vyváženou stravu a kloubní doplňky stravy.

 

Bílá švýcarský ovčák
Vytvořeno20.06.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení