Boloňsky psík

Boloňský psík je typickým představitelem společenských plemen. Je přátelský, pozorný, podnikavý, neagresivní a bezmezně oddaný svému pánovi, s nímž by nejraději trávil každou minutu. Korunou krásy tohoto rozkošného chlupáče je jeho chomáčkovitá sněhově bílá srst.

 

 

 

PES

FENA

VÁHA (KG)

2,5–4

2,5–4

VÝŠKA (CM)

27–30

25–28

CELKOVÝ DOJEM

malý, statný, kompaktní, ušlechtilé nesení hlavy; délka trupu se rovná výšce v kohoutku; volný a energický pohyb

malá, statná, kompaktní, ušlechtilé nesení hlavy; délka trupu se rovná výšce v kohoutku; volný a energický pohyb

POVAHA

vyrovnaný, pozorný, klidný, oddaný, vázaný na svého pána, neagresivní, nebázlivý, podnikavý, hravý, snadno ovladatelný, lehce cvičitelný, inteligentní; těžce snáší samotu a hrubé zacházení

vyrovnaná, pozorná, klidná, oddaná, vázaná na svého pána, neagresivní, nebázlivá, podnikavá, hravá, snadno ovladatelná, lehce cvičitelná, inteligentní; těžce snáší samotu a hrubé zacházení

SRST

dlouhá, na tlamě kratší, nadýchaná, spíše odstávající, netvořící závěsy, nelínavá, bez podsady; zbarvení: čistě bílé, popřípadě se slonovinovým stínováním

dlouhá, na tlamě kratší, nadýchaná, spíše odstávající, netvořící závěsy, nelínavá, bez podsady; zbarvení: čistě bílé, popřípadě se slonovinovým stínováním

PRŮMĚRNÝ VĚK

14–15 let

14–15 let

NÁROČNOST NA VÝCHOVU

absolutně nenáročný, snadno ovladatelný; není vhodný pro náročný výcvik, základní výcvik ale zvládá bez problémů; vhodný pro začátečníky; výcvik musí být veden pozitivní metodami

absolutně nenáročná, snadno ovladatelná; není vhodná pro náročný výcvik, základní výcvik ale zvládá bez problémů; vhodná pro začátečníky; výcvik musí být veden pozitivní metodami

NÁROČNOST NA POHYB

nenáročný, ne příliš temperamentní; má rád dlouhé procházky, ale není to žádný velký sportovec; úplná absence pohybu mu ale nesvědčí; hravý – baví ho agility

nenáročná, ne příliš temperamentní; má ráda dlouhé procházky, ale není to žádná velká sportovkyně; úplná absence pohybu jí ale nesvědčí; hravá – baví ho agility

FCI

společenská plemena – bišonci a příbuzná plemena

společenská plemena – bišonci a příbuzná plemena

 

 

Základní charakteristika

 

Boloňský psík, pejskaři mazlivě nazývaný „boloňáček“, je velmi citlivý a něžný pejsek, který je za každou cenu bezmezně oddaný svému pánovi. Má velmi milou povahu, díky které si ho okamžitě zamilujete. Je to citlivý mazlivka, který miluje „své lidi“ a nemá rád samotu. Nejradši je, když může být neustále v kontaktu s těmi, které miluje. Jak už bylo řečeno – je citlivý. To znamená, že nesnáší hrubé a prudké zacházení. Pokud ho potřebujete pokárat, dělejte to jemně a bez zbytečných výčitek – pochopí to. Mnohdy stačí jen správná lítostivá intonace v hlase.

 

Je to od přirozenosti společenský pes. Ve společnosti se chová vzorně. Je to inteligentní, učenlivý a vstřícný chlupáč, který každého okamžitě okouzlí.

 

Boloňáček je malý ne příliš temperamentní pejsek, který se hodí díky své hravosti a neagresivitě k malým dětem i seniorům. Je však drobný a křehký, a proto by měly být malé děti poučeny o tom, jak se k pejskovi chovat. Rád bude žít v domě i v bytě. Nejdůležitější je pro něj kontakt s rodinou.

 

Boloňský psík není nijak zvlášť náročný na pohyb. Pokud mu však dopřejete dlouhé procházky, bude si je užívat. Není to ale hafan pro outdoorové nadšence. Vytrvalostní túry a dlouhé pobyty v přírodě mu nesvědčí. Je to malý hračička milující zábavné hry. Rád se bude učit zábavným kouskům a bavit s nimi celou rodinu. Uplatní se i při výcviku agility.

 

Vzhled

 

Boloňáček je malý robustní pejsek kompaktní a kvadratické stavby těla. Délka trupu se rovná kohoutkové výšce, která nepřesahuje 30 cm.

 

Pro boloňského psíka je charakteristická zejména jeho srst – sněhově bílá a nadýchaná, spíše odstávající než přilehlá, tvořící malé chomáčky.

 

Historie

 

Boloňští psíci mají svoji prapůvodní historii společnou s maltézskými psíky. Aristoteles o nich souhrnně psal jako o „canes melitenses“. Boloňští psíci byli už v době antiky velmi oblíbení. Později se často stávali dary, které si vyměňovali významní šlechtici, nebo byli zobrazováni na malbách klasických mistrů. Už od dávných dob tedy byli především psími společníky. Své boloňáčky měla madame de Pompadour, Kateřina II. i Marie Terezie.

 

Později ale jejich popularita klesala a po náročném období 2. světové války zůstal v Itálii jediný chovatel. Boloňáčkům tehdy hrozilo vyhynutí. V osmdesátých letech byl však chov opět obnoven a dnes se tito rozkošní psí společníci těší opět velké oblibě.

 

Výcvik a péče

 

Výcvik boloňského psíka není nijak náročný. Kamenem úrazu však bývá přístup majitele. Mnoho lidí si myslí, že malí pejsci se nemusí cvičit tak, jako ti velcí. Zatímco člověk, který si pořídí německého ovčáka v drtivé většině případů počítá s tím, že s ním bude chodit na kynologické cvičiště, novopečený majitel boloňáčka či jiného roztomilého společenského pejska na to často ani nepomyslí. Přitom i tato plemena jsou na cvičištích velmi úspěšná. Nevychovaní psi dělají problémy, ať už jsou velcí jakkoliv. Vycvičený boloňáček dokáže být skvělým psím společníkem. Základní poslušnosti ho přitom dokáže naučit i úplný začátečník, nebo dokonce dítě pod vedením rodiče.

 

U boloňáčka se vzhledem k vysoké emoční citlivosti důrazně nedoporučují negativní metody výcviku. Příkré a hrubé chování si nespojuje jen s tím, že nesplnil příkaz, ale i s osobou chovatele.

 

Cestou k úspěšnému výcviku je důslednost a jemný a laskavý přístup. K výcviku musí přistupovat stejně celá rodina. Pejsek nemůže cítit, že to, co u jednoho nesmí, je mu jinde dovoleno.

 

Co se týče péče o boloňáčkovu srst, je potřeba pravidelné vyčesávání. Srst bez podsady nelíná, ale každodenní vyčesávání odumřelé srsti je nutností.

 

Krmení

 

Boloňáčka se doporučuje krmit dvakrát denně kvalitním suchým krmivem pro malá plemena. Druh krmiva závisí samozřejmě na věku psa a na úrovni jeho aktivity. Díky tomu, že toho boloňský psík nesní tolik jako větší plemena, není ani jeho krmení tak ekonomicky náročné – o důvod víc investovat do té nejvyšší kvality. Pro štěně vybírejte speciální krmivo pro štěňata malých plemen.

 

Zdraví

 

Boloňští psíci jsou obecně zdravým plemenem, i tak se ale u nich setkáme s některými onemocněními, například s kožními alergiemi, očními chorobami (progresivní retinální atrofií, zákalem, zánětem spojivek aj.), slzením očí, luxací pately a chorobami močového ústrojí.

 

Boloňsky psík
Vytvořeno28.06.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení