Cairn teriér

Ačkoliv je cairn teriér neohroženým lovcem, který si troufne i na lišku, je to především milující a oddaný společník, s nímž si díky jeho hravosti a zvědavosti užijete mnoho zábavy. Jeho rošťácká očka a neustále kmitající ocásek jsou jen důkazem jeho veselé a temperamentní povahy.

 

 

 

PES

FENA

VÁHA (KG)

6–7,5

6–7,5

VÝŠKA (CM)

28–31

28–31

CELKOVÝ DOJEM

menší, aktivní, osvalený, hbitý a mrštný, neposedný, energický

menší, aktivní, osvalená, hbitá a mrštná, neposedná, energická

POVAHA

veselý, temperamentní, aktivní, energický, ostražitý, hravý, nebojácný, čilý, hrdý, sebevědomý, bez známek agrese, inteligentní, urážlivý, tvrdohlavý, oddaný

veselá, temperamentní, aktivní, energická, ostražitá, hravá, nebojácná, čilá, hrdá, sebevědomá, bez známek agrese, inteligentní, urážlivá, tvrdohlavá, oddaná

SRST

nelínavá, tvrdá, hustá, odolná proti nepřízni počasí, dvojitá s měkkou podsadou; zbarvení: krémová, pšeničná, červená, šedá, černá (nikoliv sytě), přípustné žíhání

nelínavá, tvrdá, hustá, odolná proti nepřízni počasí, dvojitá s měkkou podsadou; zbarvení: krémová, pšeničná, červená, šedá, černá (nikoliv sytě), přípustné žíhání

PRŮMĚRNÝ VĚK

12–15 let

12–15 let

NÁROČNOST NA VÝCHOVU

na výcvik náročnější, svéhlavý, urážlivý; potřebuje cítit autoritu pána; výcvik by měl být trpělivý a důsledný; uplatní se v psích sportech – obedience, agility, flyball

na výcvik náročnější, svéhlavá, urážlivá; potřebuje cítit autoritu pána; výcvik by měl být trpělivý a důsledný; uplatní se v psích sportech – obedience, agility, flyball

NÁROČNOST NA POHYB

aktivní, energický, vyžaduje pravidelné procházky, aby se nenudil

aktivní, energická, vyžaduje pravidelné procházky, aby se nenudila

FCI

teriéři – nízkonozí teriéři

teriéři – nízkonozí teriéři

 

 

Základní charakteristika

 

Toužíte po hafanovi s vlastním názorem? Možná jste ho našli. Cairn teriér je totiž skutečnou osobností. Jeho láska není zadarmo a poslušnost už vůbec ne. Na druhou stranu se s ním nikdy nebudete nudit a každý den se promění v zábavné dobrodružství. Cairn teriér je temperamentní bojovník, velmi sebevědomý, hrdý a nebojácný. V žádném případě se ale nejedná o zlého či dokonce agresivního psa. To ani náhodou.

 

Cairn teriér je velmi milý, veselý, temperamentní a svému milovanému pánovi oddaný. Jako každý teriér ale potřebuje pevné vedení. Pokud vycítí vaši přirozenou autoritu, bude z něj dokonalý společník. V opačném případě si ale bude dělat, co uzná sám za vhodné. Připravte se na to, že výcvik tohoto rozkošného rošťáka je potřeba vést trpělivě a důsledně. Rozhodně mu nedovolte, aby vás obalamutil svým miloučkým kukučem.

 

Cairn teriér miluje svoji rodinu, ale k cizím lidem je ostražitý. Psi mu nevadí, ale kočky jsou pro něj lákavou kořistí. Jeho prapředci si ve skotské domovině troufli i na lišky (viz níže), nedivte se, že je pro něj taková micina snadným cílem. Malé děti cairn teriérovi nevadí, pokud ho příliš netrápí a nehrají si s ním jako s hračkou. Rodiče by rozhodně měli své ratolesti poučit, že je pejsek živý tvor, ke kterému je třeba se chovat něžně a opatrně. Jakmile se ale cairn teriér s dětmi skamarádí, je to kámoš do nepohody, který nezkazí žádnou legraci. Jeho přirozená hravost a zvídavost se stane základem pevného přátelství.

 

Cairn teriér je pejsek aktivní a energický, potřebuje proto dostatek pohybu. Nicnedělání mu nesvědčí. Když se cairn teriér začne nudit, pocítíte to i vy, a to zejména na nábytku. Když se mu ale postaráte o zábavu a pohyb, bude šťastný i v bytě. Pozor ale na sousedy. Cairn teriér ohlašuje příchod každé návštěvy štěkotem. Není to sice typický hlídač, ale je to nebojácný bojovník, který dá rád najevo, že se nenechá zastrašit.

 

Cairn teriér je čilý zvědavý pejsek, který se nezalekne žádné výzvy. Kromě pohybu potřebuje i zábavu pro svůj bystrý mozek. Musíte si s ním hrát a neustále ho bavit. Zkuste s cairn teriérem výcvik v obedience – možná se vám podaří zkrotit jeho temperament.

 

Vzhled

 

Cairn teriér je malý čiperný pejsek, který vás ohromí svým temperamentem. Ve velkých očích neustále září šibalské jiskřičky, malá špičatá ouška nosí vztyčené, svalnaté nožky při běhu hbitě kmitají a o veselé nátuře hafana svědčí i vesele se vrtící ocásek. Tělo cairn teriéra kryje dvojitá srst tvořena delší tvrdou krycí srstí odolnou vůči nepřízni počasí a měkkou podsadou. Co se týče zbarvení, setkáte se s cairn teriéry nejrůznějších odstínů. Pro chov nepřípustná je jen čistě bílá, sytě černá a černá s pálením.

 

Historie

 

Cairn teriér pochází stejně jako ostatní teriéři z Velké Británie. Patří do rodiny tzv. skotských teriérů, kam se řadí skotští teriéři, jaké známe dnes, West Highland white teriéři, Skye teriéři a cairn teriéři. Cairn teriér má své zvláštní jméno od slova „cairn“, jímž se označuje hromada kamení nebo také mohyla. Jméno tohoto malého rozkošného teriéra tak odkazuje na kamenitou skotskou krajinu, kde je jeho domovina. Předci cairn teriéra obývali pravděpodobně skotský ostrov Skye, kde chránil stavení před škodnou a přilehlé polnosti před jezevci, liškami a dokonce vydrami.

 

Existují záznamy o tom, že již v 17. století byl velmi oblíben lovci. Těm vyhovoval jak jeho menší vzrůst, hustá a hrubá srst chránící ho před vlhkostí a nevyžadující žádnou speciální péči, tak skvělé lovecké schopnosti. Odvaha, bojovnost, síla a nenávist ke škodné z něj dělala velmi schopného a úspěšného norníka.

 

Výcvik a péče

 

Cairn teriér je velmi inteligentní a učenlivý pejsek, také je to ale velký paličák. Výcvik není právě procházkou růžovou zahradou. Je třeba k němu přistupovat laskavě, ale velmi trpělivě a především důsledně. Cairn teriér musí cítit, že jste už od samého začátku vytyčili hranice. Autoritu ctí a naučí se ji respektovat. Pokud ale přirozený vůdce chybí, stane se jím cairn teriér ochotně sám, a to není nejlepší. Pro výcvik i vybití energie, které má cairn teriér na rozdávání, jsou skvělé psí sporty – obedience, agility, flyball.

 

Pozor při procházkách! Cairn teriér je nebojácný lovec, a protože se neustále vrhá po kořisti, měl by být stále na vodítku. I když je váš mazlík trénován, aby chodil stále u nohy, může se stát, že vám v nejnevhodnější chvíli pláchne. Zvláště ve městě to může mít velmi nebezpečné následky.

 

Co se týče péče o srst, je třeba zdůraznit, že je cairn teriér pravý Skot. Jeho srst ho chrání před chladem i vlhkem. Není třeba dbát na příliš uhlazený vzhled. U cairn teriéra by měla hrát prim přirozenost. Vlastně jí stačí jen dvakrát ročně upravit trimováním.

 

Krmení

 

Cairn teriéra se doporučuje krmit dvakrát denně kvalitním suchým krmivem. Jeho druh závisí samozřejmě na věku psa a na úrovni jeho aktivity. Pokud se se svým hafanem věnujete pravidelně psím sportům nebo jiným fyzicky náročnějším aktivitám, měl by být mazlík krmen energeticky bohatším krmivem. Pro štěně vybírejte speciální krmivo pro štěňata malých plemen.

 

Zdraví

 

Cairn teriér je poměrně zdravé plemeno. V menší míře se u něj samozřejmě mohou vyskytnout nemoci, jako je například von Willebrandova choroba, hypotyreóza nebo dysplazie.

 

Cairn teriér
Vytvořeno29.05.2019

Používáme cookies, protože se pro vás snažíme udělat nakupování co nejpohodlnější. Nastavení používání cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče. Více informací.

Rozumím