Čím a jak nejlépe krmit kotě?

Máte doma kotě? Malý chlupatý uzlíček, který by jedl nejraději nonstop? Nezapomínejte, že doma nemáte žádného otesánka. Kotě se může tvářit, že má pořád chuť, kvalitní krmivo mu ale postačí po troškách několikrát denně.
 
Den, na který jste se tolik těšili, je tady. Máte doma nového člena rodiny. Malé huňaté roztomilé kotě, které je jednoduše k pomazlení. Až si s ním do sytosti vyhrajete, až se nad ním budete notnou chvíli rozplývat a nesčetněkrát si ho vyfotíte, vyvstanou vám možná v mysli otázky praktičtějšího rázu – a velmi pravděpodobně se na ně budete ptát ještě před tím, než si ono drobounké stvoření přivezete domů… čím vlastně (a jak) kotě správně krmit?

I pro koťata stejně jako pro dospělé kočky je dnes na trhu přemíra nejrůznějších krmiv. Není divu, že si starostlivý chovatel nemusí vždy vědět rady. Pokud je vaše koťátko naprosto zdravé a nic ho netrápí, máte de facto volnou ruku. Vždy je ale dobré sáhnout po speciálním krmivu sestaveném na míru organizmu kotěte – tato krmiva vynikají totiž vysokým obsahem bílkovin, aby z našich koťat vyrostly silné zdravé a statné kočky, minerálů a vitamínů.

Kdybychom na to šli úplně od lesa, začali bychom tím, že pro své kotě můžeme vybírat mezi suchými a vlhkými krmivy. Obě varianty mají svá pro a proti, tak se na to podívejme.

Speciální granule kotě snadno rozžvýká, a navíc si jimi přirozeně čistí chrup

Suchá krmiva pro koťata mají většinou podobu menších granulí, aby nepolekala mazlíčky, kterým se zatím nechce až tak vehementně kousat. Snadno se také žvýkají, protože kotěcí chrup není tak pevný jako zuby dospělého kočičáka. Na druhou stranu, to, že je kotě musí žvýkat, je výhoda. Zvíře si zvyká na granule, které mu budou jednou přirozeně a šetrně odstraňovat zubní plak. Pro chovatele jsou granule také pohodlné – lépe se odměřuje krmná dávka a mají delší trvanlivost. Mezi nevýhody suchého krmiva může patřit to, že někdy obsahují zbytečně moc sacharidů, čímž se u kočky už v kotěcím věku podporuje budoucí rozvoj nadváhy. Na druhou stranu ale existují i superprémiová krmiva pro koťata, u kterých se takových problémů bát nemusíte.

Kapsičky servírujte kotěti v pokojové teplotě

Vlhká krmiva, ať už se jedná o nejrůznější šťavnaté kapsičky, či masové konzervičky, bývají pro koťata většinou atraktivnější svojí vůní i chutí. Obsahují také více vlhkosti, čímž se u koťátka starají o zdravý pitný režim. Vlhké krmivo se ale rychle kazí, a pokud se nechá jen tak stát při pokojové teplotě, mohou se v něm tvořit nebezpečné bakterie. V lednici ho můžete uchovávat pouze 24 hodin, ale ani to není příliš šťastné – koťata by měla masíčko z kapsiček či konzerv dostávat v pokojové teplotě. Kromě toho, že si tak více vychutnají jeho chuť, je tak i pokrm stravitelnější. Kočičí organizmus už si nemusí dávat práci s „ohříváním“. Ač se může zdát, že krmení kapsičkami a konzervami je o něco složitější než krmení granulemi, nic to nemění na tom, že koťata šťavnatá masíčka z kapsiček mají prostě ráda. Pokud tedy vašemu mazlíkovi některá taková kapsička nebo konzervička chutná a je ji schopen sníst, jedná se o stejně vhodné krmivo, jako jsou granule.

Už od kotěte učte mazlíka stravovacím návykům

S návyky je dobré začít už od kotěcího věku. Kočky se rády drží své zaběhlé rutiny. Proto svého chlupatého drobečka už od prvních týdnů navykněte na místo, kde ho budete krmit i později. Místo pro krmení by mělo být na povrchu, který se snadno čistí. Pokud je to možné, měla by být i stěna za mističkou omyvatelná. Některé micinky umí své okolí při jídle pěkně zaneřádit. Misky by měly být v dostatečné vzdálenosti od záchodu, ale umístěné vhodně tak, aby měla kočka při jídle své soukromí.

Do šesti měsíců krmte kotě čtyřikrát denně

„Dospělácké“ návyky se však netýkají počtu krmení. Malá koťata sice mohou mít velké oči a mohou se tvářit, že mají pořád hlad a hlavně chuť k jídlu, ale nemyslí přitom na to, co se jim vejde do bříška. O tom, jak často kotě krmit, se doporučení liší od šestkrát po čtyřikrát denně – důvod toho, že se číslo liší, je především to, že se často mluví o krmení kotěte v různém věku. Někdo hovoří o kotěti, které bylo právě odstaveno od matky, někdo zase o kotěti, které jste si právě přinesli domů – tedy o kotěti starším. Podívejme se na to tedy podrobně. Žaludek kotěte je malý a kotěcí metabolismus rychlý. Do čtvrtého týdne by mělo postačovat mateřské mléko, poté jsou koťata přikrmována. Nejmenší koťátka se doporučuje krmit šestkrát denně, čím je kotě starší, počet krmení se snižuje. Do šesti měsíců je vhodné kotě krmit do čisté mističky čtyřikrát denně, poté třikrát a dospělou kočku již dvakrát. Důležitá je i otázka kočičí dospělosti. Ač se vaše malá kočkovitá šelma může zdát docela statná již brzy, krmivo pro koťata by v mističce měla najít až do věku 12 měsíců.

Pro opravdu mlsné jazýčky

S pamlsky to u kotěte nepřehánějte, raději vybírejte ty přímo pro koťata

Pozor – kotě není nutné přikrmovat pamlsky a vitamínovými doplňky. Kompletní, zvláště ta superprémiová, krmiva pro koťata jsou sestavena tak, aby kotě již nic ke svému zdravému vývoji nepotřebovalo. Každé koťátko si ale pamlsek užívá a vy ho můžete využít při hře a budování vzájemného vztahu. Snažte se ale vybírat pamlsky určené přímo pro koťata, které by měly odpovídat energetické potřebě kotěte. Také dbejte na to, aby pamlsek nebyl příliš tvrdý.

Dbejte o pitný režim – některá koťata si potrpí na tekoucí vodu, jiná mají zase své preference, co se týče misky

Zvláště pokud krmíte své koťátko suchým krmivem, je třeba pečovat o pitný režim mazlíčka. Pozor – kotě rozhodně nepotřebuje kravské mléko, mnohdy jeho zažívání dokonce vůbec neprospívá. Pokud chcete kotěti dopřát mléko, vybírejte mléko určené speciálně pro kočky. I tak ale ohlídejte, aby mělo vždy k dispozici mističku s čistou vodou. To, že malému nezbedovi naservírujete čistou čerstvou vodičku, ale není konec vašich starostí. Sledujte, jestli ji kotě skutečně pije.

Některá mlsná koťátka nepijí, a to hned z několika důvodů. Některým může vadit, že je voda z kohoutku „cítit“ (takovému mlsounovi nalijte raději pramenitou vodu z láhve), jiné miciny zase preferují jen tekoucí vodu – pro ty jsou vhodné speciální fontánky nebo voda z kohoutku. Jiná koťátka mohou mít zase problém s mističkou. Je příliš malá a kotě nesnese, že se jeho vousky dotýkají okraje. Někteří malí strašpytlové se zase bojí odlesků ve vodě při pití z nerezové misky. Strašáků, které na kotě v rámci pitného režimu číhají, je zkrátka skutečně hodně. Chce to najít vhodnou cestu a naučit se, co je „to pravé ořechové“ právě pro vaši micinu.

Kotě je radost, ale také trochu starost. Vše se dá nicméně hravě zvládnout. Stačí kotěti pořídit kvalitní krmivo, které mu dodá dostatek živin, krmit ho pravidelně několikrát denně, nepřekrmovat, a hlavně nového člena rodiny pozorovat. Pozorování je základem správného krmení i u dospělé kočky. Začněte s tím tedy hned a naučte se rozumět své malé šelmě.

 

Doporučené značky:

 

 

 

Čím a jak nejlépe krmit kotě?
Vytvořeno08.04.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení