Čím krmit kastrovaného psa či fenku?

Pes tloustne, protože jsem ho nechal vykastrovat.“ Tak uvažuje bohužel valná většina pejskařů s kastrovanými pejsky a fenami. Jaké je jejich překvapení, když se dozví, že to vůbec nemusí být pravda a že mezi nadváhou mazlíka a kastrací není žádná souvislost!

 

 

Kastrace psa i feny má svá pro a proti. Zdraví mazlíčka může být kastrace ku prospěchu, i mu v něčem škodit. Nicméně pravdou zůstává, že kvůli tomu, že lidé, kteří chovají své psy jen jako domácí mazlíky (a ne pro chov) a své hafany nekastrují, se v útulcích objevuje stále více a více nových psích přírůstků.

 

Mnohdy jsou to psi krásní, kteří jen čekají na svoji životní příležitost. Psí „směsky“ či nepapírová štěňata nemívají často tak šťastný osud jako kolegové s průkazem původu. Bohužel mnohdy se pejskaři kastraci mazlíčka brání z nelogických důvodů. Většina se bojí, že pejsek nebo fenka po kastraci ztloustne.

 

Za tloustnutí psa nemůže kastrace

Pokud potkáte pejskaře, dáte se s ním do řeči a zjistíte, že svého chlupatého gaučáka nenechal kastrovat, protože se bojí, že by se z něj stal salám na nožičkách, můžete mu s klidným srdcem říct, že jeho obavy jsou zcela neopodstatněné. Je sice pravda, že kastrovaný pes či fenka může mít větší apetit. Rozhodně se ale nedá říct, že se do půl roka po kastraci bez našeho přičinění či jakéhokoliv jiného zásahu zvnějšku stane z chlupáče psí tlusťoch.

 

 

Za nadváhou mazlíčků stojí přejídání a přemíra pamlsků

U psů je to stejné jako u lidí – pokud se nepřejídají, nemají proč tloustnout. Za nadváhu našich chlupáčů tedy můžeme především my – pejskaři. Svým mazlíkům nedopřáváme dostatek zdravého pohybu, a naopak jim plníme misku kdykoliv, kdy na nás udělají „psí oči“, nehlídáme si, kolika pamlsky jsme je již odměnili, popřípadě volíme ty nesprávné („light“ pamlskem je třeba libové sušené maso, naopak s piškoty bychom se měli krotit).

 

Nadváze a obezitě psa je možné předcházet pravidelným pohybem a odpovídají krmnou dávkou. „Odpovídající“ je krmná dávka, při jejímž posuzování zohledníme věk psa a jeho průměrnou denní aktivitu. Pokud s hafanem jen dvakrát denně obejdeme blok na sídlišti, má samozřejmě jiné energetické nároky než pejsek, se kterým se věnujeme denně tréninku v canicrossu.

 

Vždy je snazší říct: „Můj pes je tlustý, protože je kastrovaný,“ než abychom si přiznali pravdu a řekli si nahlas: „Můj pes je tlustý, protože na každou procházku nosím plnou kapsu piškotů a vracím se s kapsou prázdnou.“ Pokud bude kastrovaný mazlík dostávat jen tolik jídla, kolik dostávat má, a navíc ho nebudeme překrmovat pamlsky, s 99% pravděpodobností tloustnout nebude.

 

Je třeba včas přestat s krmení granulemi pro štěňata

U kastrace je rovněž významným faktorem věk psa. Psy a feny necháváme obvykle kastrovat v období rané dospělosti. V tomto období však zvířata přirozeně sílí a mohutní. Jejich nároky na energii ze stravy však již nejsou takové, jako když to byla štěňata. Pokud včas nepřejdeme na krmivo pro dospělé psy a budeme nadále krmit granulemi pro štěňata, snadno se stane, že mazlík ztloustne. Sice si tedy budeme moct říct, že náš pes „po kastraci přibral“, nikoliv však v jejím důsledku.

 

Feny po kastraci mají větší chuť k jídlu

 

Abychom pejskařům tak zcela nekřivdili, je třeba také říct, že kastrace je velký zásah do psího organismu a zejména jeho hormonální rovnováhy. Například u fen se snižuje tvorba pohlavních hormonů, které se podílí na regulaci chuti k jídlu. S úbytkem estrogenů se tedy našim fenkám zvyšuje apetit a potřeba ukojit hlad. Kastrované psy zase může potrápit nechuť k spontánnímu pohybu. Méně aktivní pes logicky přibírá na váze, pokud je za snížené aktivity krmen energeticky stejně bohatým jídelníčkem jako dříve.

 

Kastrované psy krmte hlavně kvalitně!

Konečně se tedy dostáváme k otázce, jakým krmivem bychom měli krmit kastrované psy a feny. Odpověď je překvapivě jednoduchá – hlavně kvalitním! Samozřejmě k dostání jsou krmiva určená speciálně pro kastrované psy. Tato krmiva by měla obsahovat vyšší podíl bílkovin, vlákniny a méně tuku.

 

Specialní receptury krmiv pro kastrovaná zvířata mají dva základní cíle – zabezpečit nižší kalorickou hodnotu krmné dávky a snížit chuť k jídlu, která se po kastraci zvyšuje. Nejedná se tedy o pouhý reklamní trik. Krmiva pro kastrované pejsky skutečně nějaký přínos pro mazlíka představují.

 

Kastrovaný pes nemusí mít speciální krmivo, stačí velmi kvalitní granule v odpovídající krmné dávce

 

Na druhou stranu většina psů a fen si po kastraci bohatě vystačí s kvalitním prémiovým či superprémiovým krmivem. Abychom našim mazlíčkům dopomohli ke štíhlé linii, musíme je především pozorovat. Po kastraci sledujme, zda pejsek nepřibírá, zda mu zbytečně nepodstrojujeme, abychom tomu našemu chudáčkovi pomohli přetrpět pooperační zotavování, zda mu nedopřáváme přespříliš pamlsků…

 

 

Po nekvalitním a nevyváženém krmivu ztloustne každý hafan, nejen ten kastrovaný

 

Kastrovaný pes nemusí nijak drasticky měnit jídelníček. S přechodem na „light“ krmivo zbytečně nespěchejte. Pokud si všimnete, že mazlík přibírá na váze, mnohdy postačí upravit krmnou dávku nebo zařadit více fyzické aktivity. Rozhodně ale nešetřete na kvalitě krmiva.

 

Po nekvalitním krmivu ztloustne i pes nekastrovaný. Nekvalitní levná krmiva totiž zpravidla neobsahují správný poměr živin a naopak obsahují příliš mnoho přídavných látek. Ani jedno psímu organizmu neprospívá.

 

Oblíbené značky pro kastrované pejsky/fenky

 

 

 

 

Čím krmit kastrovaného psa či fenku?
Vytvořeno28.06.2019