Co dělat, když má psí miláček o pár kilo navíc?

Co dělat, když má psí miláček o pár kilo navíc?

Číslo na váze není všechno. To, že máte doma psího tlouštíka, nepoznáte ani tak z jeho hmotnosti (i když, pokud ji u psa pravidelně sledujete, tak samozřejmě také), jako z vrstvy tuku na žebrech, ve slabinách a na hřbetu. U zdravého psa v kondici byste měli žebra bez problémů cítit už pouhým pohlazením zboku. Žebra by samozřejmě neměla vyčnívat. Pokud není po kostech přes vrstvu podkožního tuku ani památky, trpí váš hafan nejspíše nadváhou.

Štíhlá psí figura se dá poznat i pohledem. Když se na pejska podíváte shora, měl by být širší v oblasti nohou. Před zadními končetinami by se mělo psí tělo naopak ladně zužovat. Protože se ale stavba těla i hustota srsti může u jednotlivých plemen lišit, poraďte se o váze svého miláčka s veterinářem. Ten vám už poví, jestli váš pes potřebuje odtučňovací kúru.

Libové sušené maso je vhodný „light“ pamlsek

Bohužel si musíme přiznat, že za obezitu a nadváhu našich psích miláčků můžeme nejčastěji my, jejich chovatelé. Nadbytečná kila vznikají jako důsledek nepoměru mezi příjmem a výdejem energie. Pokud svého pejska překrmujeme (nebo ho krmíme nevyváženým krmivem) a nedopřejeme mu dostatek pohybu, nemůžeme se divit, že se nám z aktivního psa stal tlusťoučký lenoch. I malý pamlsek, který pejska chvilkově potěší, se mu přičítá k dennímu kalorickému příjmu a je proto třeba ho „vyběhat“. Je samozřejmě rozdíl, zda chlupáčovi jako pamlsek dopřejete kousek libového sušeného masa, který je výborným zdrojem bílkovin, nebo ho přikrmujete piškoty a suchary.

 

Co hrozí psům s nadváhou?

·       Přetěžování kloubů, které se rychleji opotřebí, ničení chrupavky, artritida
·       Záněty ledviny
·       Snížená funkce jater a slinivky
·       Srdeční selhání
·       Ztížené dýchání
·       Zácpa
·       Nadýmání
·       Diabetes
·       Neplodnost – psi s nadváhou mají méně kvalitní spermie než psi, kteří jsou v kondici. Feny s nadváhou mají problémy zabřeznout.
 
Jak již bylo řečeno – k nadváze pejska přispívá obrovskou měrou jeho chovatel. Začněte tedy u sebe a zaměřte se na to, abyste svému miláčkovi vhodně upravili jídelníček a abyste mu dopřáli dostatek pohybu. U pejska se slabou nadváhou stačí upravit krmivo. U těch s většími problémy je ale třeba přidat na aktivitě. Ideální jsou dlouhé procházky, plavání, aportování, společné dovádění a hry.

Speciální odlehčené krmivo pomůže pejskovi zhubnout

U psů, u nichž se již z nadváhy stal skutečný problém, nebo se již dá hovořit dokonce o obezitě, je třeba nasadit speciální krmivo pro psy s nadváhou. Tyto speciálně upravené veterinární diety zaručují efektivní a bezpečný nástroj redukce hmotnosti. Vždy dbejte na správné dávkování, které je u každého krmiva uvedeno. Nezapomeňte na to, že pokud chcete, aby pejsek skutečně zhubnul, musíte ho krmit pouze dietním krmivem a ničím jiným. Dokud nebude váš miláček zase v kondici, vynechte pamlsky.

Pozor! I když chcete, aby měl váš miláček útrpnou hubnoucí fázi rychle za sebou, nepřehánějte to. Pohyb volte jen takový, abyste ho nepřetěžovali, a krmnou dávku mu sami nesnižujte. Pejsek by měl týdně hubnout o cca 1 až 2 % své hmotnosti.

 

Doporučené značky:

Mezi doporučené značky krmiv patří Brit, N&D, Calibra a Eukanuba.

Co dělat, když má psí miláček o pár kilo navíc?
Vytvořeno12.03.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení