Dandie Dinmont teriér

Dandie dinmont teriér je hravý, láskyplný a oddaný psí společník, kterého si zamiluje celá rodina. Je to chlupáč, který má skutečné „psí oči“. Velká kukadla vynikají moudrým a laskavým výrazem. Snad i kvůli nim se dandie dinmont teriér stal vzorem pro pohádkového draka Falka z Nekonečného příběhu.

 

 

 

PES

FENA

VÁHA (KG)

8–11

8–11

VÝŠKA (CM)

20–28

20–28

CELKOVÝ DOJEM

malý, statný, „lasicovité“ tělo, se vznešeným držením těla, krátké silné končetiny, hlava krytá hedvábnou srstí, velké moudré oči, inteligentní výraz, typická čupřina na hlavě

malá, statná, „lasicovité“ tělo, se vznešeným držením těla, krátké silné končetiny, hlava krytá hedvábnou srstí, velké moudré oči, inteligentní výraz, typická čupřina na hlavě

POVAHA

velmi vyrovnaný, samostatný, velmi inteligentní, vytrvalý, citlivý, přítulný, laskavý, důstojný, hravý, vhodný pro canisterapii

velmi vyrovnaná, samostatná, velmi inteligentní, vytrvalá, citlivá, přítulná, laskavá, důstojná, hravá, vhodná pro canisterapii

SRST

dvojí srst tvořená měkkou hustou podsadou a tvrdší krycí srstí; zbarvení: pepřové nebo hořčičné; nutné kartáčovat a trimovat

dvojí srst tvořená měkkou hustou podsadou a tvrdší krycí srstí; zbarvení: pepřové nebo hořčičné; nutné kartáčovat a trimovat

PRŮMĚRNÝ VĚK

12–15 let

12–15 let

NÁROČNOST NA VÝCHOVU

dobře ovladatelný, poslušný, vhodný i pro začátečníka, nutný alespoň základní výcvik; je třeba aby poznal autoritu vůdce

dobře ovladatelná, poslušná, vhodná i pro začátečníka, nutný alespoň základní výcvik; je třeba aby poznala autoritu vůdce

NÁROČNOST NA POHYB

houževnatý, vytrvalý, má rád dlouhé procházky, ale plně se přizpůsobí fyzické aktivitě svého pána

houževnatá, vytrvalý, má ráda dlouhé procházky, ale plně se přizpůsobí fyzické aktivitě svého pána

FCI

teriéři – nízkonozí teriéři

teriéři – nízkonozí teriéři

 

 

Základní charakteristika

 

Hledáte pohádkového pejska s přítulnou a laskavou povahou? Dandie dinmont teriér vás pravděpodobně okouzlí. A proč o něm mluvíme jako o „pohádkovém“? Díky rozkošnému kukuči, jemuž dominují velké moudré a milé oči, a načechrané hedvábné čupřině na hlavě se stal dandie dinmont předlouhou pro draka Falka z Nekonečnéhopříběhu. Poznáváte dobráckého hrdinu, na kterém chtělo svého času létat po světě fantazie snad každé dítě? Dandie dinmont teriér je oddaný a přátelský Falko naživo!

 

Ale dost o pohádkách a více o plemeni. Ačkoliv byl prapůvodně šlechtěn k lovu drobných hlodavců, dnes je spíše ceněn pro mimořádné charakterové vlastnosti, které z něj dělají nepřekonatelného rodinného společníka. Dandie dinmont se v mnohém liší od kolegů teriérů. V žádném případě není tak popudlivý, ani energický. Hned tak něco ho nerozhází. Špetku bojovnosti v sobě má, to je jasné – jinak by to snad ani nebyl teriér. Ale je to především dobrák od kosti, miloučký kamarád a neobyčejně oddaný společník, který se plně přizpůsobí své rodině, kterou bezvýhradně miluje.

 

Dandie dinmont si rozumí úplně s každým. Je mazlivý a přítulný. Proto je také vhodným adeptem pro canisterapii.

 

Dandiemu dinmontovi v krvi stále kolují geny skotských předků. Jako valná většina psů pocházejících z drsné skotské krajiny je i dandie dinmont houževnatý milovník procházek. Je ale také velmi citlivý a přizpůsobivý. Pokud nejste turisté tělem i duší, vystačí si i s aktivní hrou doma nebo kratší procházkou po předměstí.

 

Vzhled

 

Na malém lasicovitém tělíčku dandie dinmont teriéra na první pohled upoutá velká, avšak k velikosti psa úměrná hlava pokrytá jemnou hedvábnou srstí, která se neomezuje pouze na čupřinu. Kralují jí tmavě oříškové hluboko posazené oči s moudrým výrazem. Jsou plné, kulaté, nikoliv však vypoulené. Zajímavá jsou i ouška tohoto malého chlupáče. Jsou svislá, posazená vzadu, poměrně nízko a daleko od sebe.

 

Celé tělo dandieho dinmonta je poměrně dobře osvalené. Vykazuje velkou sílu. Trup je dlouhý a pružný. Hrudník je mezi hrudními končetinami hluboký, žebra dobře klenutá. Spíše krátký ocas (jeho celková délka se pohybuje mezi 20 a 25 cm) nosí šavlovitě ohnutý. Stejně jako celý trup jsou svalnaté i krátké končetiny dandieho dinmonta. Pejsek se pohybuje volně a plynule.

 

Charakteristickým znakem dandieho dinmonta je jeho dvojí srst tvořená měkkou hustou podsadou a tvrdší krycí srstí. Ta ale není hrubá. Hrubou srst má pejsek pouze na vrchní straně ocasu. Zbarvení je přípustné pepřové a hořčičné. Pokud máte doma dandieho dinmonta s pepřovou srstí znamená to, že odstín jeho srsti se pohybuje mezi tmavou modročernou a světlou stříbřitě šedou. Zbarvení sestupuje dolů až k nožkám a tlapkám, které jsou buď sytě tříslové nebo světle plavé. Na hlavičce je dominantní bílá čupřina. Srst hořčičného dandieho dinmonta se pohybuje v rozmezí od červenohnědé po světle plavou. Čupřinku na hlavě nemá bílou, ale krémovou. Nohy a tlapky by měly být o odstín tmavší než hlava.

 

Historie

 

Dandie dinmont teriér má velice poutavou a skoro poetickou historii. Jeho příběh totiž začíná u Waltera Scotta, který v roce 1814 napsal román Guy Mannering. Objevila se v něm postava skotského farmáře jménem Dandie Dinmont, jenž choval malé teriéry, kterým říkal Auld Proper a Auld Mustard (Starý Pepř a Stará Hořčice), a rád o nich všude vyprávěl. Nicméně když Walter Scott psal, moc se o vzhled teriérů ze svého románu nezajímal. Poté, co román vyšel, ozývaly se hlasy, které v postavě Dandieho Dinmonta nacházely podobnost s farmářem Jamesem Davidsonem z Hindlee. Toho Scott při psaní sice neznal – prý chtěl popsat jen určitý typ skotského farmáře – ale dva roky po vydání románu, tedy v roce 1814, se s Davidsonem osobně setkal.

 

I James Davidson choval teriéry (možná i tím připomínal čtenářům postavu Dandieho Dinmonta). Jak to tak bývá, tak právě teriérům, které Davidson choval, se nakonec začalo říkat dandie dinmont teriéři.

 

Výcvik a péče

 

Dandie dinmont teriér je velice inteligentní a snadno ovladatelný pejsek, jehož výcvik zvládne i začátečník. Není přehnaně energický a rozjívený. Je třeba k němu přistupovat s laskavou důsledností. Jako každému teriérovi je nutné i dandiemu dinmontovi ukázat, kdo je doma pánem. Rozhodně nedoporučujeme výcvik zcela zanedbat. Trénink v základní poslušnosti je sice jednoduchý, ale nutný. Jinak se z dandieho dinmonta může stát až nepříjemně sebevědomý suverén.

 

Co se týče péče o srst, je třeba dandieho dinmonta denně kartáčovat a jednou za čtvrt roku nechat trimovat.

 

Krmení

 

Dandie dinmont teriéry doporučujeme krmit dvakrát denně kvalitním suchým krmivem určeným speciálně pro malá plemena. Z nabídky Světa krmiv bychom vyzdvihli například speciální řadu pro malá plemena od Fitminu – v této řadě jsou kupříkladu i tyto luxusní granulky s 72% obsahem bílkovin živočišného původu - Fitmin Dog Purity GF Adult Mini Beef.

 

Zdraví

 

Dandie dinmont teriér je poměrně zdravým plemenem. Potrápit ho může ale dlouhý hřbet jeho „lasicovitého“ těla. Může proto trpět na onemocnění meziobratlových plotének.

 

Dandie Dinmont teriér
Vytvořeno16.08.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení