Flanderský bouvier

Ostražitý hlídač, který se jen tváří, že přes samé chlupy pořádně nevidí. Někteří říkají, že trochu pomaleji chápe, ale to k němu tak nějak patří. Nakonec je to miláček, který potřebuje sice trpělivé vedení, ale bohatě se vám za to odvděčí.

 

 

PES

FENA

VÁHA (KG)

30 - 40

27 - 35

VÝŠKA (CM)

62 - 68

60 - 63

CELKOVÝ DOJEM

Čtvercový rámec atletického vzezření

Čtvercový rámec atletického vzezření

POVAHA

Společenský, ostražitý

Společenská, ostražitá

SRST

hrubá, černá

hrubá, černá

PRŮMĚRNÝ VĚK

13 let

13 let

NÁROČNOST NA VÝCHOVU

Středně náročný

Středně náročná

NÁROČNOST NA POHYB

Středně náročný

Středně náročná

FCI

Plemena ovčácká, pastevecká a honácká

Plemena ovčácká, pastevecká a honácká

 

 

Původ

Původ tohoto aristokratického plemene je tak trochu obestřen tajemstvím. Počáteční myšlenkou bylo vyšlechtit honácké plemeno pro nahánění dobytka a hlídání stád. Ve svých začátcích jej však Napoleon využíval k zásobování své armády na pomezí Francie, Belgie a Holandska. Posléze bylo plemeno nazýváno „špinavý vous“ a stalo se základem pro dnešního bouviera. Jeho vznik se datuje někdy do 17. století. Válečná období pak téměř zapříčinila zánik vznikajícího plemene, využíval se především k hlídání raněných vojáků. Plemenný standard bouviera byl sepsán až v roce 1912. V poválečném období došlo k obrození plemene do podoby, v jaké ho známe dnes.

 

Povaha

Flanderský bouvier je veskrze sebevědomý a nebojácný pes, již z původu svého vzniku. Miluje svou rodinu a vše, co k ní patří a dokáže ji bránit do posledních sil. Na druhou stranu je vhodný spíše pro zkušenější chovatele, dokáže si účinně prosazovat svou, je neúplatný a je potřeba ve výchově dodržovat důslednost a disciplínu. Jinak má vyrovnanou a dobromyslnou povahu. Z mladického temperamentu rychle vyroste, je ale dobré jej od mládí socializovat s ostatními zvířaty. S dětmi vychází bez problémů.

Pro svou dobrou podsadu a hustou srst skvěle zvládá i celoroční pobyt venku, za předpokladu, že má dostatečný kontakt s lidmi a netrpí samotou. Nemá zvláštní potřebu utíkat a rád se drží u rodného domu.

 

Charakteristické rysy

Toto plemeno si v dnešní době lidé často zaměňují s černým kníračem nebo ruským teriérem. Oproti nim má ale podsaditější tělo a svalnatější nohy. Pro bouviera je charakteristická srst, která vyžaduje pravidelnou a pečlivou péči. Základem je alespoň jednou týdně vykartáčovat a zhruba třikrát do roka vytrimovat odumřelé chlupy. Plemeno se nestříhá, neměli byste ale zapomínat odstranit chlupy ze zvukovodů, aby se zamezilo snadno vznikajícím zánětům uší. Srst by neměla být příliš často omývána šamponem.

Bouvier je pracovní plemeno, které se dnes hojně využívá pro nejrůznější sporty a kynologické disciplíny. Miluje pohyb a rád se učí, potřebuje jen citlivý a důsledný přístup.

 

Vzhled

Hlava je široká, čenich středně dlouhý. Hnědé, mandlové oči obvykle skrývá dlouhá ofina. Uši jsou trojúhelnikovitého tvaru, přiléhají k hlavě. Krk je dlouhý a hrdě nesený. Hřbet a záď tvoří čtvercový rámec postavy. Nohy jsou delší a dobře osvalené. Bouvier vyniká hlubokou hrudí. Packy jsou široké a budí hrubší dojem. Ocas je delší, nesen nad linií hřbetu. Celkově působí plemeno atletickým a pružným dojmem. Srst je černá nebo šedočerná, hustá, středně dlouhá.

 

Krmení

Plemeno netrpí žádnými genetickými predispozicemi, přesto je důležité krmnou dávku vyrovnat jeho aktivnímu stylu života, nezapomínat na kvalitní kloubní doplňky a podpořit co nejvíce imunitu, aby se zamezilo snadno vznikajícím zánětům uší.

 

Flanderský bouvier
Vytvořeno20.06.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení