Flat coated retrívr

Flat coated retrívr je přátelský optimista, který miluje lidi. Ze společnosti je nadšený, miluje hry a rád si se svým pánem zasportuje. Zbožňuje dlouhé túry, procházky přírodou, agility, lovecké disciplíny a v neposlední řadě si s vámi půjde i rád pravidelně zaběhat.

  PES FENA
VÁHA(KG) 27 -36  25 - 32
VÝŠKA (CM) 58 - 61 56 - 59
CELKOVÝ DOJEM středně velký až velký pes, nejštíhlejší ze všech retrívrů, má podlouhlou lebku a tmavohnědé či kaštanové oči s inteligentním výrazem středně velká až velká fena, nejštíhlejší ze všech retrívrů, má podlouhlou lebku a tmavohnědé či kaštanové oči s inteligentním výrazem
POVAHA bystrý, živý, oddaný, spolehlivý, přátelský a laskavý pes obdařený přirozenými loveckými vlohami bystrá, živá, oddaná, spolehlivá. přátelská a laskavá fena obdařená přirozenými loveckými vlohami
SRST hustá dlouhá velmi hladká srst, jemná až středně hrubá na pohmat; zbarvení: černá nebo játrově hnědá hustá dlouhá velmi hladká srst, jemná až středně hrubá na pohmat; zbarvení: černá nebo játrově hnědá
PRŮMĚRNÝ VĚK 12–13 let 12–13 let
NÁROČNOST NA VÝCHOVU nenáročný – inteligentní a učenlivý, k výcviku je třeba přistupovat s jemností a citem, nesnese tvrdé zacházení nenáročná – inteligentní a učenlivá, k výcviku je třeba přistupovat s jemností a citem, nesnese tvrdé zacházení
NÁROČNOST NA POHYB je velmi čilý a energický, potřebuje dostatek pohybu, ale nevyžaduje ho nutně a dennodenně, přizpůsobí se, pokud někdy nemáte čas na dlouhou túru je velmi čilá a energická, potřebuje dostatek pohybu, ale nevyžaduje ho nutně a dennodenně, přizpůsobí se, pokud někdy nemáte čas na dlouhou túru

FCI

slídiči, retrieveři a vodní psi

slídiči, retrieveři a vodní psi

 

 

Základní charakteristika
 
Flat coated retrívr vyniká svojí mimořádnou všestranností. Má velmi přátelskou a laskavou povahu. Skvěle si rozumí s lidmi i ostatními zvířaty. I proto se hodí jako mazlíček pro rodiny s dětmi. Je inteligentní, snadno se učí a rád si hraje. Hravost si uchovává až do pozdějšího věku, dospívá asi okolo třetí roku života, takže se chovatel musí smířit s tím, že si s flat coated retrívrem do sytosti užije jeho puberťácké rozpustilosti a dovádivosti.
 
Pro svoji učenlivost bývá vybírán i jako pes asistenční a vodící. Najde uplatnění i při canisterapii.
 
Má energie na rozdávání, a proto by neměl zahálet. Hodí se i pro sportovně založené chovatele. Dlouhé procházky si velmi oblíbí a nadšeně na nich bude svého pána doprovázet. Miluje aportování a stejně jako ostatní kolegové ze skupiny retrívrů je flat coated retrívr blázen do vody! Nejraději by se koupal pořád. Klidně i v zimě.
 
Vzhled
 
Flat coated retrívr je středně velký až velký pes působící velmi ladně a elegantně. Na tomto celkovém dojmu má svůj nezastupitelný podíl i dlouhá lesklá srst černé či játrově hnědé barvy. Jak již jméno plemene napovídá „flat coated“ retrívr má hustou rovnou srst, která přiléhá po celém těle. Na končetinách a ocase je delší a tvoří tzv. praporce.
Jedná se o psa štíhlé atletické postavy s osvalenými končetinami. Na podlouhlé hlavě dominují velké tmavohnědé či kaštanové oči s inteligentním výrazem. Uši nese svěšené podél hlavy.
 
Historie
 
Retrívři jsou obecně poměrně mladými plemeny loveckých psů. Jak jejich název napovídá – anglické „retrieve“ se dá přeložit jako „donést“ nebo „znovu nabýt“ – byli retrívři při lovu používání k přinášení kořisti. Flat coated retrívr pochází z Anglie, kde byl vyšlechtěn křížením novofoundlandského psa, irského setra, labradorského retrívra a nejspíš i border kolie. Flat coated retrívr býval kdysi (zhruba v období před první světovou válkou) nejpopulárnějším z retrívrů, později ho ale předstihl golden retrívr a labrador. Proti těm ale flat coated retrívr vyniká mimořádnou ladností a elegancí.
Ačkoliv byl v Anglii oficiálně uznán již v roce 1898, k nám se dostal až v roce 1990.
 
Výcvik a péče
 
Jak již bylo řečeno, flat coated retrívr je velmi učenlivý. Výcvik mu nedělá problém. Jediným kamenem úrazu může být to, jak je trénink veden. Flat coated retrívr je totiž ve svém jádru „cíťa“, který nesnese ostré a hrubé zacházení. Chovatel musí k výcviku psa přistupovat s citem a trpělivostí. Místo tělesných trestů je třeba jít cestou motivace, popřípadě drobných odměn. Dá se cvičit pro celou řadu psích sportů – agility, dog trekking, lovecký výcvik a další.
 
Není to dobrý hlídač. Sice zaštěká, aby vám dal vědět, že se někdo blíží, ale lidi bez rozdílu miluje. Každou návštěvu uvítá radostným zavrtěním ocasu.
 
Kvůli tomu, že se rád proběhne a nerad jen tak nečině lelkuje, není flat coated retrívr tím nejvhodnějším psem pro chov v bytě. Je to ale velký milovník lidské společnosti, a proto by neměl zůstávat dlouho sám. Bez společnosti „svých lidí“ bývá úzkostlivý.
 
Co se týče péče o zevnějšek, není flat coated retrívr příliš náročný. Stačí ho jednou týdně pečlivě vyčesat, popřípadě vykoupat, když je třeba (Tip: Pro flat coated retrívra je mnohem příjemnější formou koupele vodní lázeň v přírodě – hoďte mu aport do vody a máte vyhráno i bez zbytečného stresu). Zvýšenou pozornost je třeba věnovat srsti za ušima a dlouhé srsti v oblasti končetin, která má sklon k plstnatění.
 
Krmení
 
Flat coated retrívr jako zástupce velkých plemen má i své specifické požadavky na jídelníček. Základem pro správný vývoj je vyvážená strava. Druh krmiva je třeba zvolit vždy dle velikosti a stáří psa. Vždy se však vyplatí investovat do nejkvalitnějšího krmiva na trhu. K dostání jsou i speciální krmiva pro psy velkých plemen, a to i pro štěňata velkých plemen. Flat coated retrívr rychle roste, a proto potřebuje krmivo bohaté na vitamíny a minerály.
 
Zdraví
 
Flat coated retrívr je poměrně zdravým plemenem. V nízkém procentu se u něj nicméně vyskytuje dysplazie kyčelního kloubu, a ještě méně častěji onemocnění očí. Ve srovnání s ostatními plemeny je u něj zaznamenán vyšší výskyt rakoviny, ale ani v tomto případě nejde o závratné číslo.

Flat coated retrívr
Vytvořeno25.04.2019

Používáme cookies, protože se pro vás snažíme udělat nakupování co nejpohodlnější. Nastavení používání cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče. Více informací.

Rozumím