Holandský kachní pes

Holandský kachní pes, nebo také kooikerhondje, je velký srdcař! Svoji rodinu bezmezně miluje a nedá bez ní ani ránu. Také je to ale nadšenec do vody, takže když se vydáte na procházku podél řeky nebo k rybníku, udržíte ho na vodítku jen velmi těžko.

 

 

 

PES

FENA

VÁHA (KG)

9–11

9–11

VÝŠKA (CM)

40

38

CELKOVÝ DOJEM

menší, harmonicky stavěný s vysoko nesenou hlavou, bystré laskavé oči, ocas v linii hřbetu nebo mírně nad ní

menší, harmonicky stavěná s vysoko nesenou hlavou, bystré laskavé oči, ocas v linii hřbetu nebo mírně nad ní

POVAHA

veselý, něžný, mazlivý, bystrý, temperamentní, závislý na lidech, neagresivní, inteligentní, učenlivý; nesnáší tvrdý přístup

veselá, něžná, mazlivá, bystrá, temperamentní, závislá na lidech, neagresivní, inteligentní, učenlivá; nesnáší tvrdý přístup

SRST

středně dlouhá, rovná nebo lehce zvlněná, přiléhající; zbarvení: bílý základ, červenooranžové plotny, na uších výrazné černé „náušnice“, na hlavě bílá lysina

středně dlouhá, rovná nebo lehce zvlněná, přiléhající; zbarvení: bílý základ, červenooranžové plotny, na uších výrazné černé „náušnice“, na hlavě bílá lysina

PRŮMĚRNÝ VĚK

12–14 let

12–14 let

NÁROČNOST NA VÝCHOVU

inteligentní, učenlivý; výcvik musí být veden důsledně a za pomoci pozitivních metod; zvládá výcvik obedience

inteligentní, učenlivý; výcvik musí být veden důsledně a za pomoci pozitivních metod; zvládá výcvik obedience

NÁROČNOST NA POHYB

sportovně založený, aktivní, čilý, hbitý; uplatní se při agility nebo flyballu; miluje pohyb ve vodě a aportování; méně temperamentní než teriéři; dokáže se přizpůsobit životnímu stylu a aktivitě chovatele

sportovně založený, aktivní, čilý, hbitý; uplatní se při agility nebo flyballu; miluje pohyb ve vodě a aportování; méně temperamentní než teriéři; dokáže se přizpůsobit životnímu stylu a aktivitě chovatele

FCI

přinašeči zvěře, slídiči a vodní psi – lovečtí slídiči

přinašeči zvěře, slídiči a vodní psi – lovečtí slídiči

 

 

Základní charakteristika

 

Pokud vám přijde název tohoto krásného plemene trochu krkolomný, věřte, že to může být i horší. Holandský kachní pes se totiž jinak i v našich končinách označuje jako „kooikerhondje“. Neulpívejme však u jména. Holandský kachní pes je především živý energický hafan s dobráckým srdcem a přátelský společník, na kterého je spoleh.

 

Kooikerhondje je ale také mazlík, který miluje svoji rodinu. Proto to rozhodně není chlupáč, kterého byste mohli „odložit“ do venkovního kotce. Čas strávený s milovanými lidmi je smyslem jeho života a dlouhá samota je pro něj utrpením.

 

Není to ale jen citlivý srdcař. Holandský kachní pes má duši vytrvalého sportovce milujícího vodu a dlouhé procházky. Ačkoliv není až tak temperamentní, jako bývají třeba teriéři, rozhodně to není žádný lenoch. Obecně se tedy doporučuje spíše aktivním pejskařům, kteří mu dopřejí dostatek pohybu. Neznamená to však, že by si ho měli pořizovat pouze sportovci. Holandský kachní pes je vcelku přizpůsobivý. Takže pokud mu dopřejete dvě delší procházky denně, bude spokojený.

 

Holandský kachní pes si však nevystačí jen s aktivitou fyzickou. Po činnosti prahne i jeho mozek. Proto miluje nejrůznější hry, interaktivní hračky, a především hravý výcvik. Nové povely ho baví a rád se s vámi vrhne třeba na trénink agility.

 

Vzhled

 

Holandský kachní pes je menší lovecký pes, jehož kohoutková výška se pohybuje mezi 35 a 40 cm. Tělo kryje středně dlouhá mírně zvlněná a přiléhající lesklá srst tvořící na ocase bohatý prapor. Základ zbarvení tvoří bílý podklad, na němž se nachází oranžovo-červené plotny a na uších výrazné černé „náušnice“. Na hlavě by měla být jasně zřetelná bílá lysina.

 

Holandský kachní pes vás však už při prvním seznámení naprosto okouzlí svým bystrým a laskavým pohledem tmavě hnědých očí mandlového tvaru.

 

Historie

 

Holandští lovci kachen využívali psi podobné holandskému kachnímu psovi již v 17. století. Ti lovcům pomáhali nahánět kachny do pastí a klecí. K vábení ptactva využívali zejména mávání svého roztomilého ocasu s praporcem. Sami psi tedy kachny nelovili.

 

Pro plemeno bylo klíčové období druhé světové války. Na počátku hrozilo holandskému kachnímu psu takřka vyhynutí. V roce 1942 ale započala baronka van Hardenbroek van Ammerstol renesanci tohoto plemene. Údajně dala obrázek psa jednomu podomnímu obchodníkovi a požádala ho, aby se po psech takového zevnějšku podíval. Ten našel fenku Tommy, která se později stala oficiální zakladatelkou plemene kooikerhondje. Standart byl schválen až v roce 1971.

 

Jak již jméno plemene napovídá, holandský kachní pes byl primárně využíván k lovu kachen, které lákal svým mávajícím ocasem do pastí. Sám je tedy nelovil.

 

Výcvik a péče

 

Holandský kachní pes je velmi inteligentní a učenlivý pes. Je poměrně snadno ovladatelný, takže výcvik není nijak složitý. Nicméně ani tak nejsou holandští kachní psi označováni za psy pro pejskaře-začátečníky nebo nedůsledné chovatele. Kooikerhondje je sice chytrý pejsek, ale také mazaný. Sebemenšího ústupku ve výcviku dokáže obratně využít ve svůj prospěch. To, že se ale jedná o psa s vysokou inteligencí, se projevuje zejména na cvičištích, kde holandští kachní psi závodí v agility, obedience i celé řadě oblíbených psích sportů.

 

Výcvik holandského kachního psa je specifický i v tom, že pes velmi citlivě reaguje na změnu intonace hlasu. Nesnáší hrubý přístup a křik. To je další důvod, proč není zcela vhodný pro úplné začátečníky. Najít ideální poměr důslednosti a laskavosti může být pro mnohé náročné.

 

Co se týče péče o srst, není holandský kachní pes nijak náročný. Stačí, když ho budete pravidelně kartáčovat. Zvláště po procházce může být vzhledem ke své lásce k vodě pěkně zašpiněný a zacuchaný.

 

Krmení

 

Holandský kachní pes by měl být krmen dvakrát denně kvalitním, nejlépe prémiovým a superprémiovým, suchým krmivem. Základem pro správný vývoj je vyvážená strava. Druh krmiva je třeba zvolit vždy dle stáří a fyzické aktivity psa. Pokud se s hafanem věnujete některému z psích sportů, přizpůsobte tomu jeho jídelníček.

 

Zdraví

 

Stejně jako u jiných plemen, i u holandského kachního psa se vyvinuly některé dědičné choroby. Psi z chovu jsou však na většinu testovaní. Všichni psi s průkazem původu by měli absolvovat testy na luxaci pately, vyšetření očí a dva genetické testy z krve.

 

Holandský kachní pes
Vytvořeno28.06.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení