Irský setr

Irský setr je dobrosrdečný a hravý elegán. Ladná štíhlá postava, ušlechtilý výraz a překrásná kaštanově zbarvená srst tvoří jen zlomek toho, co budete na irském setrovi milovat. Hlavní je jeho laskavé srdce, které z něj dělá toho nejoddanějšího rodinného společníka.

 

 

 

PES

FENA

VÁHA (KG)

20–25

20–25

VÝŠKA (CM)

58–67

55–62

CELKOVÝ DOJEM

velká atletická postava, štíhlá podlouhlá a vysoko nesená hlava, dlouhé svěšené uši, útlý osvalený krk, úzký hrudník s klenutými žebry; elegantní chůze

velká atletická postava, štíhlá podlouhlá a vysoko nesená hlava, dlouhé svěšené uši, útlý osvalený krk, úzký hrudník s klenutými žebry; elegantní chůze

POVAHA

laskavý, srdečný a oddaný společník, plný energie a radosti, hravý; nesnáší dobře dlouhé odloučení

laskavá, srdečná a oddaná, plná energie a radosti, hravá; nesnáší dobře dlouhé odloučení

SRST

mahagonově zbarvená, středně dlouhá, lesklá, odolná vůči vodě a nepřízni počasí, vyžaduje pravidelné česání; tvoří praporce

mahagonově zbarvená, středně dlouhá, lesklá, odolná vůči vodě a nepřízni počasí, vyžaduje pravidelné česání; tvoří praporce

PRŮMĚRNÝ VĚK

13 let

13 let

NÁROČNOST NA VÝCHOVU

nutný základní výcvik, inteligentní a učenlivý, silně vyvinutý lovecký instinkt

nutný základní výcvik, inteligentní a učenlivá, silně vyvinutý lovecký instinkt

NÁROČNOST NA POHYB

na pohyb náročný, velmi aktivní, vyžaduje každodenní dlouhé procházky, uplatní se při psích sportech – agility, canicross

na pohyb náročná, velmi aktivní, vyžaduje každodenní dlouhé procházky, uplatní se při psích sportech – agility, canicross

FCI

stavěcí psi (ohaři) – britští a irští stavěcí psi

stavěcí psi (ohaři) – britští a irští stavěcí psi

 

 

Základní charakteristika

 

Irského setra si zamilujete na první pohled už díky jeho elegantnímu a ušlechtilému půvabu. Vznešené držení těla, atletická postava, překrásná dlouhá mahagonově zbarvená srst a něžný pohled – dobráckému setrovi se srdcem na správném místě se zkrátka nedá odolat. Když ho poznáte blíž, vaše láska k tomuto starému loveckému plemeni se jen prohloubí. Pokud si navíc jednoho pořídíte domů, už jsou z váš chovatelé irských setrů navždy.

 

Irský setr je milovník pohybu. Běh je jeho královskou disciplínou. Pokud mu ho navíc umožníte v prostředí, které je plné vzrušujících pachů a podnětů, bude vás zbožňovat. Geny lovce v sobě nezapře, a když se v něm probudí pudy, využije naplno vše, co mu bylo dáno – skvělý čich i vytrvalost. Je velmi učenlivý – což je důležité pro krocení jeho loveckých vášní. Energii si místo toho moc rád vybije při tréninku obedience i agility soutěžích.

 

Nenechte se zmást – ač je to lovec, je to především dokonalý laskavý rodinný společník. Možná to u psa bude znít zvláštně, ale irský setr kolem sebe zkrátka rozdává radost. Miluje lidi a ani v nejmenším případě není agresivní. Vyniká svým temperamentem a velmi milou a přítulnou povahou. Je to spolehlivý kamarádský parťák, který vás nikdy nenechá na holičkách.

 

Irský setr miluje svoji rodinu. Nesnáší odloučení. Ač se to na první pohled nezdá, nevadí mu ani život v bytě. Vše je lepší než osamocení ve venkovním kotci. Nedoporučuje se dokonce ani to, aby byl irský setr chován střídavě venku a doma. Pobyt v kotci si pak může snadno vyložit jako trest. Naopak život v domě mu vůbec nevadí. Jediné, co potřebuje, je blízkost člověka a možnost si v případě potřeby chvilky ticha zalézt do svého koutku, kde nebude rušen.

 

S lidmi obecně velmi dobře vychází a problém mu nedělá ani soužití s jinými zvířaty.

 

Vzhled

 

Irského setra poznáte na první pohled, vždy a všude. Je to pes mimořádně elegantního a ušlechtilého vzhledu. Působí velmi štíhle a ladně. Je vysoký asi 60 cm v kohoutku, má hladkou dlouhou srst bez kadeří, podlouhlou úzkou hlavu, dlouhý elegantně nesený krk, harmonicky působící trup s dobře klenutými žebry a středně dlouhý ocas, jejž nosí v úrovni hřbetu, popřípadě níže.

 

Historie

 

Jak již jméno napovídá, byl irský setr vyšlechtěn v Irsku. Mezi jeho předky patří mimo jiné i červenobílý irský setr. Označení „setr“ pochází z anglického slova „set“ a výrazu „setting dog“, jenž označoval psa, který po navětření zvěře usedl a upozornil lovce.

 

Původ irského setra je poměrně mlhavý. Je možné, že jeho předci přišli do Irska dokonce ze Španělska. V Alžbětinské éře do Irska přijížděli Španělé toužící pomoct místním v boji proti anglické nadvládě. S sebou si přivezli i své psy – španěly. Ti byli na irské půdě kříženi s místními irskými psy. Irskému setrovi se dlouho říkalo „irský španěl“ nebo gaelsky „Modder Rhu“ (= „červený pes“). Mezi předky se prý údajně objevil i gordonsetr, a proto se dodnes tu a tam ve vrhu objeví i černé štěně.

 

Lovci využívající setry k lovu dávali přednost jeho červenobílé variantě, která je dnes samostatným plemenem. Důvod byl prostý – červenobílí setři byli lépe vidět. Na birminghamské přehlídce v roce 1860 měli irští setři poprvé svoji vlastní kategorii. Tehdy stále ještě převažovali ti červenobílí. V roce 1875 na přehlídce v Dublinu byl ale už patrný nárůst popularity červeného irského setra. 43 z 66 přihlášených psů byli červení setři.

 

V roce 1885 byl v Dublinu založen první oficiální klub – Irish Red Setter Club, který zformoval rovněž první plemenné standardy. Zvláštní asociace Irish Setter Association byla zformována později, konkrétně v roce 1908, v Londýně. Přijala irské standardy z Dublinu. Ty byly později v roce 1930 lehce modifikovány.

 

 

 

Výcvik a péče

 

Irský setr je velmi inteligentní a učenlivý pes. Ačkoliv se jedná o lovecké plemeno, není u myslivců až tak oblíben, neboť je jeho lovecký výcvik o něco složitější než výcvik ostatních loveckých psů. Na běžný výcvik je irský setr nenáročný – bez problémů se učí, na výcvik dobře reaguje a nabyté znalosti si uchovává. Pokud si vymezíte čas na důsledný výcvik irského setra, budete ho moci na procházkách bez obav pouštět se volně proběhnout. Vycvičený setr bez problémů reaguje na zavolání či zapískání na píšťalku. Volný pohyb je pro něj skutečným potěšením.

 

Jako aktivní pes plný energie se irský setr uplatní i v psích sportech – při agility trénincích, canicrossu i sportovní kynologii.

 

Protože je srst doslova korunou krásy tohoto výjimečného plemene, potřebuje irský setr pravidelné kartáčování. Pokud si osvojíte tento pravidelný rituál, bude bavit vás i psa, a navíc si tak utužíte vzájemný vztah. Krom toho díky pravidelné kartáčování nebudete muset psa takřka vůbec koupat. Pozornost je třeba věnovat uším a chrupu. Jako všechna plemena se svěšenýma ušima i irský setr může trpět na infekce uší. Pravidelným čištěním chrupu zase zamezíte případnému onemocnění dásní.

 

 

Krmení

 

Irského setra je stejně jako každého jiného psa vhodné krmit kvalitním suchým krmivem, popřípadě alternativními způsoby krmení – například BARFem. Mimořádné pozornosti je však u setra v souvislosti s jídelníčkem třeba věnovat krmení štěněte. Irský setr jako zástupce velkých plemen může trpět na dysplazii kyčelního kloubu. Aby se tomuto onemocnění předešlo, je důležité dbát na tělesnou hmotnost psa v době růstu (cca do 4,5 měsíců věku). Bylo prokázáno, že vyšší hmotnost štěňat souvisí s rozvojem dysplazie. Štěňatům v jídelníčku škodí nadbytek energie a vápníku a nedostatek bílkovin. Krmivo pro štěně irského setra by mělo obsahovat asi 17 % tuku a asi 28 až 30 % bílkovin.

 

 

 

Zdraví

 

Irský setr je poměrně zdravým psem. Navíc působí velmi mladistvě. I starší psi mají elánu, jako by jim bylo o poznání méně. Bohužel ani irským setrům se nevyhýbají některé choroby. Typickým postižením větších plemen je dysplazie kyčelního kloubu a loketní dysplazie. Dále mohou setři trpět na hypotyreózu, progresivní retinální atrofii a hypetrofickou osteodystrofii.

 

Doporučené krmivo pro Irského setra

 

 

Irský setr
Vytvořeno20.05.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení