Jak a kdy krmit Vašeho pejska?

Jak, kdy a hlavně čím pejska krmit záleží na tom, v jaké fázi života zrovna je, jakou má fyzickou námahu, jaká je jeho rasa. U fenek je potom ještě nutné řešit zda zrovna není březí, případně zda nekojí štěňátka.

 


Jak krmit štěně


Pokud máte doma malé štěňátko, je otázka krmení určitě na místě. Štěně je několik týdnů po narození živené pouze mateřským mlékem od své maminky. Doba kojení je závislá na rase psů a na fyzickém stavu feny. V průměru fenka kojí až do pátého týdnu věku štěněte.
Od pátého týdne je možné štěně lehce několikrát denně přikrmovat. Štěně ovšem potřebuje skutečně kvalitní stravu, která mu dodá vitamíny, vápník a další stavební látky pro správný vývoj.
Pokud tedy máte doma také malého psíka štěněčího věku, doporučujeme krmit 3 – 4 denně. Vhodné jsou menší a lehce stravitelné porce. Již v tomto věku může být podávána strava podobná stravě dospělého psa jako různé masové kapsičky, konzervy a granule. Existují speciální výrobky zástupců těchto potravin, které jsou vyrobeny jen pro štěňata.


Dospělý pes a jeho krmení


Dospělý pejsek má na krmení už trochu jiné potřeby než malé štěně. Měl by dostávat vyváženou porci stravy a to ideálně jednou denně. Toto platí hlavně u větších plemen, pro ty je také doporučována podvečerní hodina.
Menší a střední plemena pejsků je vhodné krmit 2x denně. Jedno jídlo v dopoledních hodinách a druhé v podvečerních. Druhé jídlo by ale určitě mělo být lehčí.
V žádném případě by váš psí miláček neměl snídat, obědvat a večeřet s páníčkem, tzv. by s ním neměl stolovat, dostávat zbytky od stolu, nebo jíst to samé. Některá plemena mají sklony k obezitě a zbytky od stolů proces obezity jen urychlí a podpoří.


 


Starší psi a jejich strava


Některé starší psy potkává na sklonku života stejný problém jako nás lidi. Už jim není moc do chuti. Zpravidla tato fáze nastává cca po 7 letech pejskova života.
Starší pes by rozhodně neměl mít celý den plnou misku, čekající na to, až jí sní (to samé samozřejmě platí u všech psů a vždy).
Pejsky v pozdějším věku ani nemůžete nutit, aby celou misku snědl najednou. Nejvhodnější pro něj je, když dostává jedno jídlo denně a porce může být menší, než kterou míval řadu let před tím.


Březí fenka nemůže sníst vše, pozor na to


Pokud je fenka v očekávání, neznamená to automaticky signál pro zdvojnásobení dávky jejího denního jídla. V první fázi březosti by fenka měla dostávat tolik jídla, na kolik je zvyklá.
Až později ve druhé fázi březosti by strava měla zejména obsahovat více bílkovin, vitamínů a minerálů.
Pokud bude březí fenka překrmována, štěňátkům uvnitř to naopak může ublížit, nehledě k tomu, že to ublíží i samotné feně. Některé rasy mají problém nabranou váhu vůbec dostat zpět na váhu, kterou měly.


Pár rad na závěr


U všech plemen a v každém věku platí zásada nekrmit pejska, před procházkou nebo před jakoukoliv jinou aktivitou. Pamatujte, že zažívací trakt vašeho čtyřnohého miláčka není stejný jako ten váš. S velkým množstvím jídla a náhlým pohybem si neumí poradit, takže pokud nedostane pes včasnou pomoc a kvalifikovaný zásah, následky jsou v mnoha případech fatální.

 

Doporučené značky

 

 

 

 

 

 

Jak a kdy krmit Vašeho pejska?
Vytvořeno27.03.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení