Jak krmit venkovní kočku?

 Jak upravit jídelníček venkovní micině, která je neustále v pohybu – šplhá, objevuje, pozoruje a loví? Rozhodně jí nestačí to, co domácímu kočičímu povaleči – je to přece šelma!

Kdo je zapáleným milovníkem koček, jistě již ví, že každá kočka je naprostým originálem. Naše miciny možná už nejsou divoké krvelačné šelmy, každá má ale svoji osobnost a jen těžko si ji můžeme změnit k obrazu svému. Občas se tedy může stát, že i když si pořídíte číču s tím, že z ní budete mít postelové povaleče, nakonec se z ní vyklube malý tygr.

Respektujte osobnost své kočky – pokud ji to táhne ven, dopřejte jí volnost

Každá kočka má jako člověk své preference. Co baví jednu, nemusí bavit druhou. Zvláště v případě, že zachraňujete toulavé kočky z ulice, se pravděpodobně setkáte s tím, že vaše malá šelma doma dlouho neposedí a bude dychtit po nekonečných toulkách, na které byla zvyklá. Ale může to být i přesně naopak. I tulačky mohou toužit po teple domácího krbu – zvláště pokud mají za sebou nějaké traumatické zkušenosti, kvůli kterým se ven bojí. Nelze říct, jestli chovat kočku doma je dobré nebo špatné. Nelze to říct ani čistě o venkovním chovu. Každá kočka je osobnost a jediné správné řešení je ji respektovat.

Svět venku je pro kočky rájem plným stále nových vjemů

Život venku je pro kočky často velmi atraktivní. Je plný fascinujících obrazů, zvuků, vůní, chutí. To láká především kočičí dobrodruhy, průzkumníky a lovce. Některé čičiny se možná spokojí s granulemi, které jim nasypete, jiné si ale rády vyhrají při lovení hmyzu, ostřílenější šelmy se vrhnou i po myších a ptácích.

Ať už chováte čistě venkovní kočku proto, že jste zkrátka nedokázali (a ani nechtěli) soupeřit s jejími přirozenými pudy, které jí velely jen a jen ven, nebo kočku v domě třeba mít nemůžete kvůli alergii člena rodiny nebo z jiného důvodu, jistě se chcete o svého venkovního mazlíka postarat. My se teď podíváme na to, jak se popasovat s krmením venkovní miciny.

Miska pro venkovní kočku by měla být chráněna před větrem a deštěm

Za prvé je velmi důležité místo. Najděte to ideální a neměňte ho. Dokonalé místo pro kočičí mističku by mělo být chráněné před větrem, deštěm i sněhem. Číča by při jídle měla mít soukromí. Nemusí na ni vidět lidé z ulice nebo procházející psi. Mistička by zároveň neměla ležet na zemi. V létě to ani tak nevadí, ale v zimě je lepší, když miska stojí třeba i jen na kusu polystyrenu nebo dřevě.

Venkovní miciny nemívají sklony k přibírání na váze

Čím krmit? U venkovní kočky stejně jako u domácí miciny platí, že by měla mít vyvážený jídelníček. Kvalitní superprémiová krmiva pro kočky jsou vždy tou nejlepší volbou a sázkou na jistotu. Výhodou venku žijící kočky je, že má plno příležitostí k fyzické aktivitě, vybití energie, zkrátka ke zdravému pohybu. Venku kočky šplhají po stromech, běhají, objevují, lezou po plotech, loví hmyz. I když je vaše kočka zvyklá spíše na menší teritorium a drží se při zahradě, věřte, že i tam si najde stovky podnětů k prozkoumávání. To je pro vás jako pro chovatele dobré hned ze dvou důvodů – za prvé se nemusíte až tak podílet na zábavě vaší malé šelmy a za druhé vaše kočka bude mít pravděpodobně mnohem menší sklony k přibírání na váze.

 

Existují krmiva sestavena venkovním kočkám přímo na míru

Základem zdravého krmení kočky je ale pozorování. Zkuste krmivo dávkovat dle údajů na obalu a uvidíte. Pokud máte doma vášnivého kočičího atleta či lovce, co neposedí, je možné, že si všimnete, že hubne (nebo vám to řekne veterinář). V takovém případě krmnou dávku zvyšte nebo se poohlédněte po krmivu pro aktivní kočky s vyšší energetickou hodnotou. V naší nabídce najdete přímo receptury pro venkovní kočky, které jsou sestavené právě tak, aby kočičím dobrodruhům dodaly energii a živiny důležité pro jejich zdraví a aktivní životní styl. Kočky, i ty venkovní, by měly mít celodenní přístup ke granulím. Na vybraném místě by tedy vždy měly najít mističku, kde bude trochu nasypáno. To, zda je kočka hubená nebo tlustá, nepoznáte ani tak na váze, jako pohmatem. Kočka se zdravou váhou má snadno hmatatelná žebra pokrytá jen tenkou vrstvou tuku.

 

Před zimou potřebují venkovní kočky energeticky bohatší stravu

Pamatujte ale na to, že na podzim se kočky zateplují. Je jim proto třeba zajistit vyšší přísun energie. Dostatek kvalitní potravy potřebují, aby si vytvořily hustou srst a vrstvu podkožního tuku. Takto se zateplují i kočky domácí. Kočky venkovní mají ale na rozdíl od domácích gaučáků pádný důvod. Pomozte jim v přípravě na zimu kvalitním jídelníčkem. V zimním období navíc trápí miciny (stejně jako nás) nejrůznější nemoci. Vhodné je podpořit jejich zdraví podáváním doplňků stravy na imunitu.

U venkovních kočiček je třeba dbát zvýšené pozornosti na pravidelné očkování, ošetření proti blechám a klíšťatům a odčervováním. Také se vyplatí označit kočku mikročipem – bude ji tak snazší najít, kdyby se ztratila.

 

Doporučené značky:

 

 

 

Jak krmit venkovní kočku?
Vytvořeno05.04.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení