Jak na krmení pejska s cukrovkou

Pejskovi byla diagnostikována cukrovka. Co teď? Kde je příčina? Čím krmit?

Tyto otázky si položí každý pejskař, který se právě dozvěděl, že jeho pejsek trpí cukrovkou ( Diabetes mellitus ). Pojďme se tedy společně podívat na to, co vůbec cukrovku způsobuje, jak se projevuje, jaké krmení vybrat a na spoustu dalších tipů.

Jaké jsou tedy příčiny cukrovky a jaké jsou typy?

Příčin vzniku cukrovky může být hned několik. Nejen u nás lidí, ale také u zvířat se cukrovka rozšířila již jako tzv. civilizační choroba. Stres, nedostatek času, obezita, značištěné ovzduší, tohle všechno jsou jedny z faktorů příčiny vzniku cukrovky. Příčiny proto, že se díky těmto faktorům zhoršuje zdravotní stav zvířete, dochází ke zhoršení kondice a začíná se rozvíjet onemocnění.

Typy cukrovky jsou dva:

1. typ - primární diabetes - je cukrovka z nedostatku inzulinu. Zvíře si nedokáže vyrobit dostatek inzulinu a tak mu ho musí páníček denně podávat injekčně.

2. typ - sekundární diabetes - je cukrovka způsobená tím, že zvíře není citlivé na jeho vlastní inzulín.

Projevy cukrovky:

  1. vysoká žravost
  2. zvýšená žíznivost
  3. hubnutí

Mezi závažné příznaky onemocnění cukrovkou patří zvracení, deprese a dokonce i kóma.

U psů se často vyskytují problémy se srstí a s kůží.

Jak léčit cukrovku?

Jestliže trpí pejsek cukrovkou primárního typu, je důležité každodenní dodávání inzulínu pomocí injekcí. Sekundární typ cukrovky se pak léčí úpravou jídelníčku psa. Existují speciální, dietní krmiva na léčbu cukrovky.

Samotné krmení pejska je také pěkná věda. Důležitá je pravidelnost krmení. Každý den ve stejné časy a ideálně 6 porcí denně.

Jak by mělo vypadat krmivo pro psa s cukrovkou?

Pes s cukrovkou by měl dostávat krmivo se speciálním obsahem proteinů a energetických hodnot. Konkrétně se jedná o 5-25% ME ze sacharidů. Minimálně 40% energie by pak mělo pocházet z proteinů.

Úplně nehvodné je při diabetické dietě zařazovat do krmení ovoce, sladké a kalorické pamlsky.

Naopak téměř vůbec nemusí být v dietě redukován obsah tuku a to pouze v případě, pes netrpí onemocněním pankreatu nebo obezitou. Z tuků by mělo pocházet maximálně 30% energie.

Psům s nadváhou je potřeba dietu upravit tak, aby se zvýšil příjem proteinu a vlákniny.

V každém případě je jakýkoliv postup v léčbě pejska potřeba konzultovat s veterinářem.

 

Přejeme mnoho krásně strávených společných chvil v Vaším mazlíčkem!

 

 

 

 

 

 

Jak na krmení pejska s cukrovkou
Vytvořeno20.05.2016

Používáme cookies, protože se pro vás snažíme udělat nakupování co nejpohodlnější. Nastavení používání cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče. Více informací.

Rozumím