Jak poznáte, že je váš pes alergický na krmivo?

Jak poznáte, že je váš pes alergický na krmivo?

Když vidíte svého psího miláčka se zuřivě drbat, nemusí být na vině jen blechy či jiní kožní parazité. Je docela možné, že má váš pes alergii. A aby toho nebylo na vás jako na chovatele málo, věřte, že pes stejně jako člověk může být alergický na celou řadu věcí. Třeba na pyl, plísně a roztoče. Po atopické dermatitidě a alergii na bleší kousnutí je velmi častým strašákem chovatelů psů (a nejspíš i pejsků samotných) alergie potravinová.

To, co nazýváme automaticky „alergií“, ale nemusí být alergií v pravém slova smyslu. Dá se říci, že problémy se snášením krmiva u psů mohou být dvojího druhu. Klasická potravinová alergie je problémem imunitního systému. Organismus našeho chlupáče na určitou složku krmiva reaguje tvorbou protilátky (imunoglobinu E). Pokud náš pes ale není přímo alergikem, může ho trápit tzv. nesnášenlivost. To znamená, že jeho tělo není schopné určitou složku potravy strávit (například mu chybí některé potřebné enzymy) a jeho trávení je důsledkem toho podrážděné.

Veterinář z krve psa zjistí, na co je konkrétně alergický

Veterinář je schopen odborným vyšetřením krve zjistit dokonce i to, které složky potravy alergii nebo nesnášenlivost způsobují. To je pro vás jako chovatele velmi důležitou informací, neboť jste tak konečně schopni vyřadit z jídelníčku vašeho čtyřnohého kamaráda to, co ho dráždí. Až budete z jídelníčku svého pejska vyřazovat alergen, nezapomeňte ani na pamlsky.

Přejděme ale k tomu nejdůležitějšímu – jak alergii u svého pejska poznat? Potravinová alergie se nejčastěji projevuje právě již výše zmíněnými kožními obtížemi. Kromě toho ale i problémy s trávením a velmi vzácně i dýchacími potížemi.


Jaké jsou nejčastější příznaky psí potravinové alergie?
·       Změny v chování – podrážděnost, letargie nebo naopak hyperaktivita
·       Zarudnutí kůže (podívejte se pejskovi například i na ušní boltce)
·       Svědění kůže, drbání
·       Vykusování srsti
·       Atopická dermatitida
·       Ztráta srsti
·       Hubnutí
·       Zánět zvukovodu
·       Zvracení, nadýmání, průjem

 

Potravinová alergie může být zákeřná v tom, že ji může působit takřka jakákoliv složka potravy. Ač se zpravidla jedná o bílkoviny, mohou být na vině i některé sacharidy. Nejčastěji bývají psi alergičtí na konkrétní druhy masa (hovězí, kuřecí nebo vepřové), mléčné výrobky, pšenici, kukuřici, sóju a vejce. Častým alergenem jsou i různá aditiva přidávána do méně kvalitních průmyslově vyráběných krmiv – konzervanty, barviva a dochucovadla.

Psím alergikům prospěje hypoalergenní krmivo

Problém s alergií vašeho chlupáče může vyřešit hypoalergenní krmivo. Speciální vyvážené veterinární diety pro psy s citlivým zažíváním a alergiemi jsou snadno stravitelné. Ve většině případů se v nich vyskytuje pouze jeden druh masa, aby tak bylo možné snadno krmit psa, který má problém s konkrétní bílkovinou. V naší nabídce ale naleznete i krmiva pouze na rostlinné bázi – řekněme, že se jedná o takové elegantní řešení pro pejsky, které díky svému citlivému zažívání byli nuceni přejít na vegetariánskou stravu.

Tip na závěr – známý psí psycholog Rudolf Desenský doporučuje na „takřka každou alergii“ u psů ostropestřec mariánský, jenž obsahuje látky důležité pro správnou činnost jater. Ty hrají klíčovou roli v detoxikaci organizmu.

Pokud se ukáže, že je váš psí miláček alergikem, rozhodně nezoufejte. Není to žádná tragédie. Je sice pravda, že je potravinová alergie nevyléčitelná a pejsek se s omezením musí smířit po zbytek svého života. Na druhou stranu – pokud zasáhnete, není pro něj nebezpečná. Ohrožující je naopak alergie dlouhodobě neléčená. Čím dříve se na zdravotní obtíže svého pejska zaměříte, tím lépe. Nebojte – nabídka hypoalergenních krmiv je ale tak široká, že si vyberou i ti nejmlsnější hafani.

 

Jak poznáte, že je váš pes alergický na krmivo?
Vytvořeno12.03.2019
Na vašem soukromí nám záleží

Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

Povolit všePodrobné nastavení