Jak se starat o psa v létě

V létě číhá na pejsky nebezpečí na každém kroku – tropická horka, prochladnutí po koupání i jedovaté sinice. Jako zodpovědní pejskaři ale můžeme své roztomilé chlupáče ochránit. Podívejme se na letní nástrahy a rizika zblízka!

 

Už od června zasáhly celou naši zem tropické teploty, takže na konci června jsme ze samého horka vyčerpáni tak, jako bychom měli minimálně půlku prázdnin za sebou. Čeká nás ale skoro celé léto, a to (nejspíš) znamená horko, horko a zase horko. Zatímco sociálně sítě plní selfíčka u bazénu, na teráskách kaváren si můžeme dopřát osvěžení v podobě frappé nebo zmrzliny a mnoho z nás se připravuje na dovolenou, naši chlupáči většinou trpí. Pejskům, kteří mají už svoji přirozenou tělesnou teplotu vyšší (38 až 39 °C), než je ta naše, tropická vedra nesvědčí. V momentě, kdy rtuť teploměru vystoupá k hodnotě zmíněných 38 °C, nastává velký problém. V takovém okamžiku se totiž přirozené chlazení těla našich čtyřnohých kamarádů stává zcela nedostatečným.

 

Možná se díváte na svého retrívra a říkáte si, že to není možné. Vždyť má chlupáč jazyk neustále vyplazený, takže se chladí, a leží ve stínu. Musí mu být přeci dobře… Nemusí. Pejskové mají minimální množství potních žláz a ty se nachází zespodu na polštářcích tlapek. Onen vyplazený jazyk a zrychlené dýchání je tedy takřka jediným možným ochlazením – a to na celý psí organizmus velmi často nestačí.

 

Přehřátí neboli hypertermie ale není jediným rizikem, které na chlupáče číhá. V tomto článku se postupně podíváme na většinu strašáků, před kterými musíme hafany v létě bránit. Protože je přehřátí vzhledem k venkovním tropům velmi akutní, začneme právě s ním.

 

Riziko č. 1: Přehřátí neboli hypertermie

 

Jak již bylo řečeno, jakmile venku zavládnou tropy, naši chlupáči přestávají být schopni se přirozeně ochlazovat. Problémy začínají mít, jakmile hodnota na teploměru stoupne nad 25 °C. Když je venku k 38 °C, je situace už kritická. K hypertermii přispívá hned několik faktorů, které ale můžete jako zodpovědní pejskaři eliminovat. Především je dobré pejska příliš fyzicky nezatěžovat. Když vám v horku připadá bez nálady, rozhodně mu nepomůže, když ho v největším pařáku vytáhnete na procházku a budete chtít, aby aportoval. Hafan se sice chvíli může chovat nadšeně, ale pak si začne zoufat – a to už bude pozdě. Při aktivitě svalů se až 80 % energie přeměňuje na teplo.

 

K přehřátí také přispívá nedostatek čerstvé vody. Stejně jako my bychom měli v horkých měsících vypít více čisté vody než v zimním období, mají zvýšenou potřebu hydratace i hafani. Vodu v misce byste pejskovi měli umístit na stinné místo a často ji měnit, aby vždy příjemně osvěžila a byla nezávadná.

 

Jak již bylo řečeno, pejskové se chladí i přes povrch tlapek. Proto je pro ně velmi důležité, po čem chodí. Rozhodně chlupáče nenuťte na procházky po rozpáleném asfaltu. V horku raději vyrazte do lesa nebo na polní cesty, a pokud možno, tak v podvečer, když už ani teplo ze země tak nesálá.

 

Hafani ví, co je pro ně dobré, a tak mají „svůj systém“ chlazení. V parných vedrech je často vidíme polehávat na kamenné podlaze, ve stínu pod stromem nebo na chladnějších dlaždicích. Kýženou úlevu může hafanům dopřát i speciální chladící podložka. V letních měsících si můžeme povšimnout, že si mazlíci někde lebedí roztažení na břiše s nohama dozadu jako žáby. Nemyslete si – mají to moc chytře vymyšlené. Chladí se tak v oblasti velkých a důležitých cév, chlad je tak rozdistribuován rychle do zbytku těla a ochlazení organizmu je tak nejúčinnější.

 

Psa s podsadou nenechte zbytečně stříhat. Možná si myslíte, jak hafanovi ulevíte, když mu necháte v salónu vykouzlit krátký sestřih, ale ne každému plemeni takový zásah v parném létě svědčí. Srst je jako bariéra, která psa chrání před vnějšími vlivy. Má značný vliv i v jeho termoregulaci. Ačkoliv jsme zmiňovali, že se pes ochlazuje pouze zrychleným dýcháním a potní žlázy má na tlapkách, přispívá k ochlazení jeho organizmu i srst. Pozor – takto nefunguje srst u psů bez podsady. Pokud tedy máte doma psího „vlasáče“ – například jorkširského teriéra, můžete ho stříhat dle libosti a do jeho termoregulace nijak negativně nezasahujete. Nenechte ho ale ostříhat úplně na kratičko, aby se vám zase nespálil.

 

Pokud máte ale psa s hustou srstí složenou z krycí srsti a podsady, nestříhejte ho, pouze ho pravidelně vyčesávejte (to je však klíčové!). U hafana s dlouhou srstí sluneční paprsky neproniknou až ke kůži. Navíc pokud je pěkně vyčesaný, vzduch mu srstí proudí a ochlazuje ho. Pokud ho necháte ostříhat, můžete mu vykoledovat tak akorát přehřátí. Důkazem této teorie je i to, že psi, kteří mají podsadu, ale mají srst přirozeně krátkou, například dobrmani, jsou k přehřátí náchylnější.

 

Přehřátého hafana poznáte snadno – rychle a usilovně dýchá,sliní, má horký čenich, zarudlé spojivky, vyvalené oči, je neklidný, nervózní, později dezorientovaný. Pokud u mazlíka zaznamenáte tyto symptomy, neváhejte a začněte jednat. V momentě, kdy je apatický a zvrací, je již v ohrožení života. Pokud nevíte, jak v takové chvíli zasáhnout, věřte, že to není nijak složité. Jednejte pomalu a s rozmyslem. Ze všeho nejdřív začněte pejska postupně ochlazovat. Zapomeňte na prudké ochlazení – nikdy ho nepolévejte ledovou vodou!!! V ideálním případě si namočte ručník nebo žínku a pomalu pejska omývejte. Začněte třeba u tlapek, kde má potní žlázy, poté přejděte k břichu, tříslům a zbytku těla. Ovívejte ho, aby kolem něj proudil vzduch. Dejte mu napít chladné (nikoliv studené a už vůbec ne ledové) vody a položte ho do stínu. Hned, jak se vám podaří pejska trochu stabilizovat, vyhledejte lékaře.

 

Riziko č. 2: Popálení tlapek

 

Jak již bylo řečeno výše – nikdy psa nenuťte na procházku po rozpáleném povrchu, zejména asfaltu. Pejsek si může snadno pokožku na polštářcích tlapek spálit a prožívat pak s každým dalším krokem doslova očistec. Až vyrazíte na procházku, volte raději přírodní terén, cestičky v lese nebo nalouce. Pejskovi se tak bude procházka rozhodně zamlouvat mnohem více než túra po sídlišti. Pokud musíte s hafanem přejít nějaký podobný povrch, zkuste si na něj sáhnout dlaní a uvidíte, jestli na něm ruku udržíte. Pokud ano, krátký přechod nevadí. Jestli ne, vyhněte se mu, nebo psa raději přeneste. Tlapky již popálené zchlaďte vodou a o použití speciálních přípravků se poraďte s veterinářem. Uvědomte si, že si chlupáč může tlapky snadno olízat – proto na ně neaplikujte nic, co by neměl sníst.

 

 

 

Riziko č. 3: Popáleniny kůže

 

Teď by měli zbystřit všichni majitelé naháčů, ale nejen ti. Popáleniny kůže hrozí i na krátko ostříhaným pejskům, popřípadě těm, kteří mají po chirurgickém zákroku lokálně vyholenou srst. Srst chrání kůži psa před sluncem i horkem. Jak už bylo řečeno výše, ani hafany, které se doporučuje stříhat, nestříhejte v létě moc na krátko. Psím naháčům pořiďte speciální krémy naopalování – jsou nutné.

 

 

Riziko č. 4: Prochladnutí

 

Zní to docela nepravděpodobně, ale věřte, že i v létě hrozí mnohým psům skutečně prochladnutí. Často k němu přispíváme sami. Myslíme si, jak jsme chlupáčovi udělali dobře, když jsme ho vykoupali a uložili do pelíšku do stínu, ale není to tak. Zejména mazlíci s podsadou velmi dlouho schnou. Logicky by člověk usoudil, že neuschnou, když budou ležet ve stínu. Je docela překvapivé, že nijak zvlášť rychle neuschnou ani tehdy, když si lehnou na slunce. Na slunci oschne jen krycí srst a podsada zůstává vlhká a studená. Pejsek se tak možná ochladí, ale je na tom stejně, jako když my vylezeme z bazénu a zůstaneme půl dne ve studených mokrých plavkách. I hafanovi v takovém případě hrozí nastydnutí močových cest, nervových pletení na bedrech nebo záněty nervů a svalů.

 

Pokud hafanovi dopřejte osvěžující koupel, vysušte ho ručníkem a pročešte ho, aby se mu srst pěkně načechrala a provzdušnila. Jestli jste na procházce a chlupáč skočí do rybníka, aby se osvěžil a proplaval, nemusíte mít strach. Srst se krásně (a vlastně nejlépe) provzdušní a prosuší právě za pochodu. Pěkně se s ním tedy po koupeli ještě projděte a neštěstí je zažehnáno.

 

Riziko č. 5: Zapaření

 

Jak již bylo řečeno výše, pokud mokrého psa nenecháte dostatečně proschnout při procházce nebo ho nevyčešete a neprosušíte ručníkem, místo toho ho jen necháte ležet na slunci, vysuší se mu jen krycí srst a podsada zůstane vlhká. To kromě nastydnutí vede k dalšímu problému, a to zapaření kůže pod mokrou podsadou. Zapařená kůže začne psa svědit, ten se začne drbat a kousat, způsobí si poranění a do rány zanese infekci.

 

Jakmile u psa zpozorujete výše uvedené chování, prohlédněte mu důkladně srst. Jestli objevíte zarudlé mokvající ložisko na kůži, ostříhejte srst v jeho okolí a ránu omyjte. S veterinářem se poraďte, čím byste měli ránu dezinfikovat.

 

Riziko č. 6: Zánět měkkých tkání a nervů v oblasti beder a ocasu

 

Stále se ještě vracíme k bodu č. 4. Když pes prochladne a nastydne, může se u něj projevit neinfekční zánět měkkých tkání a nervů v oblasti beder a ocasu, také lidově nazývaný jako syndrom mrtvého ocasu. Označován je tak proto, že takto postižený hafan kvůli zvýšené bolestivosti v dané oblasti nosí ocas bezvládně svěšený, a to i tehdy, kdy by s ním za normálních okolností vesele vrtěl. Naštěstí se nejedná o vážné onemocnění. Pejska vyléčíte teplem a suchem. Pokud by symptomy neustaly, je samozřejmě nutné navštívit se psem veterináře.

 

Riziko č. 7: Pozor na sinice!

 

Také máte hafana, který chlemtá snad z každého vodního zdroje, na který při procházce narazíte? Snažte se ho odtáhnout alespoň od vody, která už „kvete“. Sinice jsou pro lidi i psy zdraví škodlivé. Už po pouhém koupání ve vodě se sinicemi může hafan trpět na zažívací potíže. Při pití takové vody dochází u psa k otravě, která se projevuje zvracením, dezorientací, kómatem, v nejhorším případě i smrtí. První pomocí při otravě je živočišné uhlí. Samozřejmostí je okamžité vyhledání veterináře. Pokud se pes jen v takové vodě vykoupe, omyjte ho co nejdříve čistou vodou a snažte se ohlídat, aby se neolizoval.

 

 

 

 

Shrnutí: Jak nejlépe bojovat proti nástrahám, které pejskům v létě hrozí?

 

1)      Najděte psovi stinné místo k odpočinku.

2)      Postarejte se mu o zdroj čerstvé vody.

3)      Nechoďte s ním na procházku po asfaltových komunikacích nebo jiném rozpáleném povrchu.

4)      Na procházky vyrážejte v brzkých ranních nebo večerních hodinách.

5)      V horkých dnech psa ochlazujte přikládáním vlhkého ručníku na tlapky nebo do oblasti důležitých cév.

6)      V horku psa nevybízejte k divokým hrám a fyzické aktivitě – i když se mu to zprvu může líbit, jeho organismus se tak zbytečně zahřívá.

7)      Neokřikujte psa, když si hrabe díry v zemi, od kterých si lehá – ví, co je pro něj dobré.

8)      Mazlíka pravidelně vyčesávejte.

9)      Psa s podsadou a přirozeně delší krycí srstí nestříhejte.

10)   Vykoupaného psa pročešte, prosušte ručníkem a vezměte na procházku.

11)   Naháče chraňte přípravky na opalování.

12)   Dbejte na to, aby se hafan nekoupal vodu se sinicemi a aby ji nepil.

 

Jak se starat o psa v létě
Vytvořeno08.08.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení