Jak správně krmit kastrovanou kočku?

Máte doma kastrovanou kočičku a přemýšlíte, zda je potřeba po kastraci upravit její stravu? Nebo teprve uvažujete o kastraci a máte strach, co všechno se pro vašeho miláčka kastrací změní? Máme pro vás odpovědi.
Co všechno kastrace změní?

Kastrace má na kočičí zdraví pozitivní vliv. Kastrované kočky se dožívají až dvojnásobné délky života ve srovnání s nekastrovanými kočkami. Ale každá mince má dvě strany a tak má i kastrace své negativní dopady.

V reprodukčním období je chuť k jídlu koček i kocourů potlačena, a proto hubnou. Pohlavní hormony mají totiž na starosti biochemické procesy v těle a kastrace zapříčiní jejich výrazný úbytek, což způsobuje změnu metabolismu. Po kastraci se tak výrazně zvedá chuť k jídlu, ale přitom skutečná potřeba energie je nižší než před kastrací. A to v mnoha případech způsobuje nadváhu.


Tloustnutí, nadváha, obezita

Nejkritičtější období jsou v tomto ohledu dva měsíce po kastraci a k nabírání hmotnosti jsou náchylnější spíše kocouři. Je proto vhodné po kastraci hlídat kočce stravu a krmnou dávku spíše snížit.

 

Kočka bude mít po kastraci sice větší chuť k jídlu, ale nebude mít takovou spotřebu energie. Ale kdo se má na ta smutná očička dívat, viďte?

Tip: Pokud kočku budete po kastraci krmit krmivem s vysokým obsahem tuku a neupravíte krmnou dávku, výrazně zvyšujete riziko obezity.

 

Proč kočky po kastraci tloustnou?


Jakmile bude kastrace hotová, tak se v chlupáčkovi začnou bouřit jeho hormony
. Kvůli změně hormonů, zvíře ztrácí svůj základní instinkt a začíná být méně aktivní. Přestane si chránit své teritorium a utlumí se jeho touha soupeřit o samičku. Koucourek se stává línější a línější.

Majitele na tuhle změnu ve většinech případech nezereagují včas a chlupáče krmí stejně bez ohledu na kastraci. Snížený výdej energie, pomalý metabolismus a překrmování jsou hlavní faktory, proč kočka pomale, ale jistě přibírá na váze. Ze začátku změna hmotnosti nemusí být obrovská, ale po půl roce se z vaší pumy stane tlusťoučký Garfield.

 

Čemu se vyvarovat
Po kastraci se musíte vyvarovat změně krmiva. Domácí zvířata jsou celkově více háklivé na změnu potravy, ale po kastraci obvzlášť. Zvolte si kvalitní granule a u nich zůstaňte.

 

Tip: Není vhodné přejít náhle z jednoho krmiva na druhé. Zkuste pozvolna (třeba po dobu sedmi dnů) přimíchávat nové granule do těch, na které byla vaše kočka doposud zvyklá. Každý den zvyšujte poměr nových granulí, až ty původní zcela nahradí.

 

Výhody kastrace 

1. Snížení rizika rakoviny vaječníku a dělohy

2. Lepší psychika v období po říjí. Kočka můžeme mít problémy s anorexii, průjmy a dokonce i deprese

3. Nebudete se muset bát, že budete živit o 8 hladových krků navíc :-)

4. Kastrované kočky jsou více klidnější a poslušnější

5. Vykastrované kočky mohou být i více umazlené


Operace

V první řadě musíte kočku na operaci připravit. Doporučuje se před operaci 12-16 hodin nekrmit. Před zákrokem by kočka neměla ani pít, takže ráno mističku s vodou už nedoplňovat. Operace není náročná, trvá přibližně hodinu. Ve spoustu ordinací si kočku můžete vyzvednout ještě ten den. Po samotném zákroku kočka může být slabá a měla by mít klidový režim, aby se bez žádných vedlejších komplikací vrátila zpátky do normálu.


Jak se starat o kočku po operaci

V každém případě dostane kočka ochranný límec, aby si nemohla vytahat stehy a nevznikly zbytečné neduhy. Stehy se většinou vytahují po 7 dnech, ale záleží hlavně, jak se rychle rána vyléčí. Chlupáčkovi musíte ránu kontrolovat, jestli náhodou neotíká nebo nekrvácí. Pokud ano, navštivte ihned veterináře.

Kočka by měla mít snadný přístup k čisté vodě a ke kvalitnímu krmivu a jak jsem zmiňoval výše, hlavně ať má klid.

Poruchy močových cest


Jakmile přivezete kočičku z operace domů, sledujte ji. Pokud budete často močit a nebo se tam dokonce objeví i krev, obraťte se okamžitě na veterináře.


Kolik stojí kastrace kočky?


Kastrace se pohybuje kolem 1000-2000 Kč, záleží na veterináři. Doporučuji obvolat veterináře ve vašem okolí a hledat, který Vám bude finančně sedět. :-) Před zvolením svého veterináře doporučuji se kouknout na jeho recenze.


Nikdy není pozdě!

Na pozdní kastraci je spoustu různorodých názoru. Pokud kočka má problémy např. s dělohou, je lepší jí kastrovat a tím zaručit minimálně 3-4 roky klidného života. Doporučuji se poradit s Vaším veterinářem, ten zná Vaši kočku nejlépe.

 

Oblíbené značky

 

 

 

 

 

 

Jak správně krmit kastrovanou kočku?
Vytvořeno01.11.2015

Používáme cookies, protože se pro vás snažíme udělat nakupování co nejpohodlnější. Nastavení používání cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče. Více informací.

Rozumím