Jak vybrat ty pravé granule pro vašeho pejska?

Kdo se má v té změti značek, druhů a příchutí granulí pro psy vyznat? Podle čeho granule pro svého pejska vybrat? Podle značky? My vsázíme na složení!

 

Nenechte se zlákat podezřele nízkou cenou

I když vás mohou zlákat obří balení za pár korun, na která narazíte v supermarketu, raději je tam nechte ležet. Za nízkou cenou granulí neznámých značek se většinou skrývají nekvalitní granule plné látek, které nemají ve psím jídelníčku vůbec co dělat. Pokud pejska krmíte suchým krmivem, mělo by obsahovat důležité živiny, vitamíny a pokud možno žádné chemikálie.

Nekvalitní (a proto levné) granule obsahují často velké množství pšenice, sójové moučky, málo masa a je konzervováno chemicky. Kvalitní psí granule  obsahují maso, vitamíny a další přírodní látky, žádnou konzervační chemii. Proto na svém pejskovi raději nešetřete a porozhlédněte se po opravdu kvalitních granulích. Důležitější než cena je rozhodně jejich složení.

 


Jak číst složení granulí?

Na granulích najděte složení. Zde jsou uvedeny jednotlivé suroviny a jejich pořadí odpovídá podílu na hmotnosti. To znamená, že první surovina má největší procentuální zastoupení a každá další složka menší a menší.

 

Co sledovat?

  • Pozorně sledujte zastoupení obilovin – ty jsou pro pejsky nejhůře stravitelné a neměly by se pohybovat nikde na předních příčkách. Pšenice, kukuřice, rýže – to jsou složky, které by v kvalitních granulích neměly být zastoupeny.
  • Podíl masa v sušině by neměl klesnout pod 10%. (Platí, že více masa, tím lépe pro vašeho pejska.)
  • Pozor také na oblíbený termín „živočišné produkty“ – za tím se mohou ukrývat lahůdky typu kůže, kosti, odřezky, střeva, zobáky, pařáty a další odpad.

Tip: Čím konkrétnější informace se na obalu dočtete, tím více můžete výrobci věřit, že nemá co skrývat. Např. pokud uvádí „kuřecí moučku“ namísto „masová moučka“.

  • Barviva, konzervanty a další chemické látky v jídelníčku vašeho miláčka rozhodně nemají co dělat. BHA, BHT, propylgallát, sorban draselný – látky, které se na etiketě někdy ukrývají pod názvem „doplňkové látky povolené v EU“ svému pejskovi určitě dávat nechcete. Pokud jsou ve složení uvedeny, raději vyberte granule jiné.
  • Probiotika, glukosamin, chondroit, ovoce, zelenina, bylinky – to jsou složky, které kvalitu granulí zvyšují. 

Mezi doporučené značky patří Aatu, Acana, Carnilove, Essential, N&D, Orijen a Primordial.

 

Jak vybrat ty pravé granule pro vašeho pejska?
Vytvořeno23.11.2015