Jaká plemena se hodí na cvičení?

Když dva dělají totéž, není to totéž. Platí to i u psů. Některé psí sporty jsou vhodné pro všechna plemena, ale některým chlupáčům jdou zkrátka lépe. Jiné jsou zase pro určité psy zcela nevhodné. Každý si ale nějakou aktivitu jistě najde!
 
Pořizujete si pejska s tím, že s ním chcete prožít mnoho aktivních chvilek? Dobře děláte! Společně strávený aktivní čas prospívá pejskovi i jeho pánovi. Některá psí plemena si bez pohybu nedokážou svůj psí život představit, pohyb potřebují, bez něj se nudí a někdy propadají až takové úzkosti, že začnou demolovat věci ve svém okolí. To ale není jejich chyba! Je třeba si uvědomit, že pokud pes začíná ničit, musí pejskař hledat chybu nejprve u sebe. Některá energická plemena se zkrátka pro usedlý život nehodí, ale pokud jste aktivní pejskaři, budou k vám takoví pejskové skvěle sedět. Aktivní životní styl prospívá i zdraví chlupáče. Zatímco jeho gaučové kolegy trápí kila navíc, aktivní hafan se může těšit z ladné postavy. Společně strávený aktivní čas utužuje i vztah mezi pánem a psem.

Ptáte se, jaká plemena se pro cvičení hodí, abyste si vybrali to správné pro váš aktivní životní styl? Záleží na tom, jaký druh výcviku si představujete! Pejska můžete trénovat v agility, dogdancing, loveckých disciplínách, pro tažení ve spřežení, popřípadě můžete hledat jen psa, který se s vámi půjde rád proběhnout, nebo vás bude doprovázet, zatímco pojedete na koni…
 
Agility

Při agility pejsek předvádí své schopnosti při překonávání nejrůznějších překážek (slalom, houpačka, tunel atd.), které se snaží překonat co nejrychleji a nejpřesněji. Vy jako psovod psa na překážky navádíte. Agility, ač se může nezasvěcenému diváku jevit docela jednoduše, není až taková legrace. Tedy legrace to je, ale vyžaduje trénink i talent. Od obou – pána i pejska. Některým plemenům jde agility snáze, některým o něco hůře. Při agility se pejsek docela naběhá, není tedy právě nejvhodnější pro těžší plemena s těžkopádným pohybem.

 

Která plemena se na agility hodí?
-          border kolie
-          šeltie
-          pudl
-          foxteriér
-          Jack Russell teriér
-          Parson Russell teriér
-          mudi
-          pyrenejský ovčák
-          Pozor! Nehodí se pro těžká plemena a pro psy s dlouhou páteří (jezevčíky, basety…)


Dogdancing

Dogdancing je jednou z nejmladších kynologických disciplín. Nejpopulárnější je mezi mladými ženami a dívkami, které v dogdancingu s radostí trénují své pejsky malých a středních plemen. Dogdancing je atraktivní i v tom, že si lze vybrat mezi jednoduššími a složitějšími cviky. Není třeba se tedy vrhat hned do závodního čísla, plno legrace si užijete i při snazším tanečku. Základem tohoto psího sportu je sestavení choreografii přizpůsobené schopnostem pejska a její sladění s hudbou. Zajímavé je, že psa hudba doprovázející tanec skoro vůbec nezajímá, reaguje pouze na povely psovoda. S tréninkem je nejvhodnější začít už od štěněcího věku. Náročnější cviky jako skoky, válení sudů, obraty a chůze na zadních tlapkách by se měli učit až pejsci s plně vyvinutými klouby – u menších plemen je to v 15 měsících, u větších v 1 roce.

I u dogdancingu stejně jako u agility je kritériem velikost psa. Tančit se dá takřka s každým psem, ale u některých může být jejich přílišná velikost trochu limitující – některé cviky půjdou hůře provést. Kvůli tomu jsou nejčastěji vybírání malá a střední plemena. Mistry v dogdancingu jsou ovčáčtí psi v čele s border kolií. Tanec jde ale i německým ovčákům a boxerům. Někteří závodníci tančí i s novofoundlandskými psy, jiní zase preferují čivavy. Dogdancing se může naučit nejspíš každý pejsek, přinejmenším jednoduchou sestavu určitě ano, záleží na jeho talentu a schopnosti se učit a na šikovnosti psovoda.
 
Která plemena jsou nejvhodnější na dogdancing?
-          border kolie
-          bearded kolie
-          šeltie
-          německý ovčák
-          australský ovčák


Obedience

Obedience je v českém prostředí velmi mladým psím sportem. Někteří ho žertovně označují jako „vysokou školu poslušnosti“. Vznikl ve Velké Británii jako sport nenáročný na prostor a vybavení, ale divácky velmi atraktivní. Při obedience je kladen maximální důraz na přesnost prováděných cviků, ale také na radostný a kontaktní projev psa. Pes musí cviky pochopit, nestačí, aby se je slepě naučil.

Obedience se dá cvičit v podstatě s jakýmkoliv psem. Ačkoliv se nejčastěji trénují border kolie, hodí se na obedience takřka každé plemeno. Národní soutěže jsou dokonce přístupné i křížencům. Je zajímavé, že se při závodech výkony jednotlivých psů hodnotí i vzhledem k plemenu. S nadsázkou řečeno je pro obedience vhodný každý pes, který se dá namotivovat, je hravý, má chuť spolupracovat, běhat a dokáže se soustředit.
 
Mushing – závody se spřeženími

Mushing je sport, při němž dva nebo více psů (spřežení může měřit až 30 m) táhnou svého psovoda na saních nebo řiditelném vozíku. Mushing se zrodil na Aljašce, v Čechách patří mezi poměrně nové sporty. Zcela laicky se dá říci, že na tažení spřežení se hodí všichni psi, co rádi táhnou, nejlépe samozřejmě tažná plemena.

 

Která plemena se hodí na mushing?
-          sibiřští husky
-          aljašský malamut
-          grónský pes
-          samojed
 
Canicross

Canicross je skvělým sportem pro všechny pejskaře, kteří si rádi zaběhají ve volné přírodě a mají mazlíka, který se rád proběhne s nimi. Jedná se o velmi prostý a na vybavení nenáročný sport. Jde v podstatě jen o běh v přírodě, při kterém má psovod psa připnutého na speciální šňůře k bedernímu pásu. Na rozdíl od jiných psích sportů se kategorie na závodech určují dle psovoda – muži, ženy, mládež…


Která plemena jsou pro canicross ideální?

-          obecně středně velká psí plemena
-          border kolie
-          belgický ovčák
-          německý ovčák
-          dalmatin
-          německý ohař
-          Pozor! Canicross není kvůli zátěži na klouby vhodný pro velká a těžká plemena. Není též nejvhodnější pro psy se zkrácenou čenichovou partií – boxery, buldoci atd.


 
Dogfrisbee

Dogfrisbee je psí sport, v němž psovod a pes tvoří jeden tým. Psovod hodí disk psovi a ten ho musí ještě před dopadem chytit. Jen pro zábavu se pán s pejskem mohou bavit hraním dogfrisbee při procházce na louce či v parku nebo i na větší zahradě. Jako vybavení stačí jen samotný disk. Pokud vám ale dogfrisbee půjde, můžete vyrazit i na závody. Lov a následný aport patří mezi přirozené psí instinkty, které může při dogfrisbee rozvíjet. V dogfrisbee lze cvičit všechny psy, kteří nemají zdravotní problémy a baví je chytat disk. Na závodech se setkáte s nejrůznějšími plemeny, hlavní je chuť si hrát!
 
Pro jaká plemena je dogfrisbee nejvhodnější?
- Pro všechna! Jediné pravidlo: způsob hry (zejména délku hodu) přizpůsobte velikosti pejska.


 
Flyball

Flyball je unikátní v tom, že se jedná o týmový sport! Nesoutěží tedy sám pes ani dvojice psa a psovoda. Ve flyballu proti sobě stojí dvě čtyřčlenné skupiny závodící na dvou stejných drahách. Dráhy se skládají ze čtyř skokových překážek zakončených boxem, kde pes provede tzv. plaveckou otočku. Dotkne se desky a tím spustí vystřelení dalšího míčku. Psovod čeká na startu, až mu pes přinese chycený míček. Při tom ho může podporovat a povzbuzovat. Jakmile se pes vrátí, vybíhá další.

Jak z charakteru sportu vyplývá, flyball se hodí zejména pro psy snášenlivé a neagresivní! Psi se při hře dostávají do úzkého kontaktu, a jakákoliv agresivita nebo nevraživost by byla nežádoucí. Nesmí chybět zapálení pro hru s míčkem a chuť spolupracovat v týmu.

 

Jaká plemena se na flyball hodí?
-          všechna – i kříženci a na první pohled nesportovní psi
-          border kolie
-          Parson Russell teriér


Coursing

Coursing využívá základního psího instinktu – instinktu lovit! Úkolem chlupáče je překonat překážky v přirozeném terénu (příkopy, kopce, nerovnosti…) a ulovit kořist. „Zajíce“ při coursingu zastupuje nejčastěji igelitový střapec na tenkém lanku, který je přitahován navijákem. Pomocí kladky lze upravit i směr navíjení lanka se střapcem, takže i zde dochází k lehké simulaci kličkování kořisti. Délka trati se pohybuje pro malá plemena v rozmezí od 400 do 700 m, pro velká plemena od 500 do 1000 m. Hodnotí se obratnost, rychlost, vytrvalost, úsilí, inteligence. Původně byl coursing určen pouze pro chrtí plemena, dnes už ale závodí kdokoliv.

 

Jaká plemena se na coursing hodí?

-          původně určen pouze pro chrtí plemena, v Čechách ho ale běhají už všechna možná plemena
-          rhodéský ridgeback
-          foxteriér
-          Parson Russell teriér
-          border teriér
-          bulteriér
-          pitbul
-          labrador
-          dalmatin
 


Pasení

Pasení stáda je velmi zajímavá kynologická disciplína, ale také jedna z vůbec nejstarších. Jak by se dalo odtušit, hodí se na ni především ovčácká plemena. Úkolem psa je pomáhat při pasení a přehánění stáda ovcí i jiného dobytka, poníků, ale také hus nebo kachen. Výcvik psa k pasení je velmi náročný a vyžaduje mnoho trpělivosti. Ovčáčtí psi mají pasení ovcí v genech. Nicméně už od štěněcího věku je třeba vlohy k pasení ve psu rozvíjet.

 

Která plemena se na pasení hodí?
-          border kolie
-          šeltie
-          belgický ovčák
-          německý ovčák
-          holandský ovčák


 
Pes jako „společník“ při jízdě na koni

Hledáte psa „ke koním“? Ač si můžete zprvu říct, že si prostě pořídíte psa a s koňmi si na sebe snad nějakou zvyknou, nemusí to být až tak jednoduché. Pokud hledáte psa k jiným zvířatům, musíte vybírat mezi plemeny, která jsou od přírody neagresivní a snášenlivá. Jestli chcete psa přímo ke koním, musíte hledat chlupáče, který bude jednak přátelský, ale také fyzicky stavěný k tomu, aby za vámi mohl běhat, až pojedete na koni na projížďku. Ideální jsou střední plemena s atletickou postavou, obecně se doporučují plemena honácká a pastevecká, ale pokud si vycvičíte jiného psa, proč ne.

 

Která plemena se hodí ke koním?
-          border kolie
-          šeltie
-          australský ovčák
-          švýcarský bílý ovčák
-          belgický ovčák
-          německý ovčák
-          československý vlčák

Jaká plemena se hodí na cvičení?
Vytvořeno25.04.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení