Jorkšírský teriér

Jorkšírský teriér je malý temperamentní bojovník s velkým srdcem, oddaný své rodině a ochotný ji hrdinně bránit proti všemu nebezpečí. Odvaha tohoto malého tvorečka je obdivuhodná! Přizpůsobí se životnímu stylu svého majitele. Rád si zasportuje, ale spokojí se i s aportováním v obýváku.

 

 

 

PES

FENA

VÁHA (KG)

do 3,2

do 3,2

VÝŠKA (CM)

20–24

20–24

CELKOVÝ DOJEM

malý, statný, vyvážených proporcí, energický, se vznešeným držením těla

malá, statná, vyvážených proporcí, energická, se vznešeným držením těla

POVAHA

temperamentní, energický, inteligentní, společenský, vyrovnaný, k cizím lidem nedůvěřivý, vznětlivý, nebojácný, sebevědomý, oddaný své rodině, při absenci výcviku svéhlavý

temperamentní, energická, inteligentní, společenská, vyrovnaná, k cizím lidem nedůvěřivá, vznětlivá, nebojácná, sebevědomá, oddaná své rodině, při absenci výcviku svéhlavá

SRST

hladká, splývává, hedvábná, dokonale rovná, lesklá, rozdělena pěšinkou táhnoucí se od nosu po špičku ocasu; zbarvení: tmavě ocelová modrá, na hrudi a na hlavě tříslová

hladká, splývává, hedvábná, dokonale rovná, lesklá, rozdělena pěšinkou táhnoucí se od nosu po špičku ocasu; zbarvení: tmavě ocelová modrá, na hrudi a na hlavě tříslová

PRŮMĚRNÝ VĚK

14–15 let

14–15 let

NÁROČNOST NA VÝCHOVU

nutný alespoň základní výcvik; pokud jorkšír neucítí autoritu vůdce, stane se jím sám a bude svéhlavý a nezvladatelný

nutný alespoň základní výcvik; pokud jorkšírka neucítí autoritu vůdce, stane se jím sama a bude svéhlavá a nezvladatelná

NÁROČNOST NA POHYB

aktivní, pružný, mrštný, atletický; v aktivitě se přizpůsobí majiteli – klidně vyrazí na túru, ale postačí mu i aktivnější hry v domácnosti a procházky

aktivní, pružná, mrštná, atletická; v aktivitě se přizpůsobí majiteli – klidně vyrazí na túru, ale postačí jí i aktivnější hry v domácnosti a procházky

FCI

teriéři – společenští teriéři

teriéři – společenští teriéři

 

 

Základní charakteristika

 

Jorkšírský teriér je malý inteligentní darebák, kterého nelze nemilovat. Nadšení chovatelé jorkšírků své chlupáče zbožňují hlavně kvůli jejich neutuchající odvaze. Kdo by tušil, že se v tak malém tělíčku skrývá tolik kuráže a sebevědomí! Jorkšírští teriéři dokáží být pěkně draví a vznětliví bojovníci. Při jejich křehoučkém drobném vzhledu vám však toto rozdurděné řádění musí připadat maximálně roztomilé! Nebojte se, že si domů pořizujete hysterické divochy. I když jsou to bojovníci, jsou jorkšírci naprosto oddaní své rodině, kterou bezmezně milují.

 

Ač je to chlupáč k pomazlení, nesmíte zapomínat ani na to, že je to stále teriér. To se odráží i na jeho chování. Je neskutečně zvědavý, velmi odvážný, bez známek bojácnosti a samozřejmě někdy také tvrdohlavý. Pokud ve vás nenajde vůdce smečky, korunuje se jím sám, a to se pak máte na co těšit. To je samozřejmě řečeno s nadsázkou. I jorkšírek se dá samozřejmě vycvičit. Vychovaný jorkšírek je skvělý parťák a nonšalantní společník.

 

Joršírští teriéři jsou velmi oddaní a věrní své rodině, kterou se nebojí hrdinně bránit, když na to přijde.

 

Ač vypadá jorkšírský teriér na první pohled jako vyfintěný švihák, je to malý energický atlet. Klidně s vámi stráví línou neděli v peřinách, ale když ho vezmete na několikakilometrovou túru, také si nebude stěžovat. Je to pejsek velmi tvárný a přizpůsobivý. Nejraději je, když je s vámi. Nezoufejte proto ani tehdy, když nemáte možnost poskytnout mazlíkovi potěšení z psích sportů. Vystačí si i s aportováním v obývacím pokoji. Jorkšírci jsou osobnosti. Někteří pohyb milují, jiné dostanete stěží ven.

 

Vzhled

 

Na zevnějšku jorkšírského teriéra působí jako markantní poznávací znamení jeho dlouhá srst, jež splývá po obou bocích a rozděluje ji pěšinka táhnoucí se od nosu až po špičku ocasu. Konstitucí je jorkšírek velmi kompaktní a uhlazený. Jeho tělo, ač malé, působí statně. Nese se vzpřímeně – působí velmi důstojně.

 

Historie

 

Yorkšírský teriér pochází z Velké Británie. Mezi jeho předky patří staroangličtí teriéři – tzv. black and tan terrier, maltézští psíci a skye teriéři.

 

Je až neuvěřitelné, že předky tohoto vymazleného fešáka chovali horníci a tovární dělníci, aby je psi zbavili krys a potkanů. Tím nenarážíme jen na to, že dnešní vyfešákovaní jorkšírci nevypadají právě jako ostřílení lovci, ale i na jejich velikost. Vždyť někteří jsou tak malí, že bychom si netroufli tipnout výsledek souboje s urostlým potkanem. Předci jorkšírských teriérů byli ale dvojnásobně větší a robustnější, a dokonce se nemohli chlubit ani tak parádní srstí.

 

Na přelomu 19. a 20. století se ale z jorkširských teriérů začal pomalu vyšlechťovat „dámský psík“, u kterého byl kladen důraz právě na menší vzrůst a dlouhou srst.

 

Výcvik a péče

 

Stejně jako u ostatních pejsků je i u jorkšírského teriéra klíčová socializace ve štěněcím věku. Pokud ho včas zvyknete na ostatní pejsky v domácnosti, popřípadě i ostatní zvířata, měl by s nimi bez problémů vycházet i po zbytek života.

 

V otázce výcviku je třeba zohlednit jokršírkovu teriéří přirozenost. Nevycvičení jorkšírci dokáží být pěkně svéhlaví a rozmazlení, proto je zvláště začínajícím pejskařům a jejich hafanům doporučován základní kurz poslušnosti. Nebojte se – pokud se budete jorkšírkovi věnovat, dá se snadno ovládat. Je to učenlivý pejsek, který se rychle zvláště pomocí výcviku s pozitivní motivací naučí, co po něm chcete.

 

V souvislosti s péčí o jorkšírského teriéra nelze opomenout jeho krásnou srst. Péče o tzv. hedvábnou srst, kterou právě jorkšírci disponují, je ze všech nejnáročnější, ale nebojte. Pokud v jorkšírcích najdete zalíbení, stane se pro vás pravidelný rituál péče o zevnějšek chlupáče příjemným zpestřením všedního dne. Na rozdíl od plemen s jinými druhy srsti se psi s hedvábnou srstí musí pravidelně koupat. Samozřejmostí je každodenní česání dlouhých „vlasů“ ve směru jejich růstu. Srst výstavních jorkšírků je třeba tzv. „balíčkovat“, aby se nepolámala. Najde se však mnoho chovatelů, kteří s péčí o srst nechtějí ztrácet čas a jednoduše své jorkšírky i z praktických důvodů nechávají ostříhat. Proč ne. Z takového pejska sice už výstavní šampión nebude, ale skvělý společník do rodiny jistě ano.

 

Jorkšírští teriéři jsou choulostiví na chlad. Proto je v zimních měsících tak často potkáte v oblečcích.

 

Krmení

 

Jorkšírky je doporučováno krmit dvakrát denně kvalitním suchým krmivem určeným speciálně pro malá plemena. Z nabídky Světa krmiv bychom vyzdvihli například hypoalergenní bezobilné krmivo speciálně pro jorkšírské teriéry Brit Care Dog Mini Grain Free Yorkshire.

 

Zdraví

 

Nejčastějším onemocněním jorkšírků je onemocnění patel, kolaps trachey a onemocnění očí. Do dovršení 1. roku života může štěně trápit zažívání, později by se ale mělo srovnat.

 

 

Jorkšírský teriér
Vytvořeno20.05.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení