Kavalír King Charles španěl

Kavalír King Charles španěl je plemeno, které si nelze nezamilovat. Tento laskavý pejsek se srdcem na správném místě je absolutně nekonfliktní a neagresivní. Dokonale se přizpůsobí vašemu stylu života a bude vás vždy oddaně zbožňovat.

 

 

 

PES

FENA

VÁHA (KG)

5,4 – 8

5,4 – 8

VÝŠKA (CM)

31–33

31–33

CELKOVÝ DOJEM

Menší pejsek elegantní, takřka harmonické, stavby těla, hlava s kratší čenichovou partií, velkýma očima a něžným výrazem; elegantní chůze

Menší fenka elegantní, takřka harmonické, stavby těla, hlava s kratší čenichovou partií, velkýma očima a něžným výrazem; elegantní chůze

POVAHA

aktivní, čilý, oddaný, nebojácný, veselý, přátelský, citlivý, bez sklonů k agresi či nervozitě; nesnese tvrdé zacházení

aktivní, čilá, oddaná, nebojácná, veselá, přátelská, citlivá, bez sklonů k agresi či nervozitě; nesnese tvrdé zacházení

SRST

dlouhá hedvábná bohatá srst bez kudrlin, maximálně s mírným zvlněním, srst nesmí být trimována; uznávané zbarvení: black and tan (černé s tříslovými znaky nad očima, na lících, uších, hrudi, končetinách a na spodní straně ocasu), ruby (sytě červené), blenheim (sytě kaštanové znaky na bílém podkladu), trikolor (černé, bílé, tříslové znaky)

dlouhá hedvábná bohatá srst bez kudrlin, maximálně s mírným zvlněním, srst nesmí být trimována; uznávané zbarvení: black and tan (černé s tříslovými znaky nad očima, na lících, uších, hrudi, končetinách a na spodní straně ocasu), ruby (sytě červené), blenheim (sytě kaštanové znaky na bílém podkladu), trikolor (černé, bílé, tříslové znaky)

PRŮMĚRNÝ VĚK

9–14 let

9–14 let

NÁROČNOST NA VÝCHOVU

nenáročný na výcvik, vhodný i pro začátečníky, uplatní se i v psích sportech, jako je například agility nebo flyball

nenáročná na výcvik, vhodná i pro začátečníky, uplatní se i v psích sportech, jako je například agility nebo flyball

NÁROČNOST NA POHYB

aktivní pejsek, čiperný, mrštný, rychlý, schopný se pohybovat rychle i v členitém terénu; pokud ale sami žijete méně aktivním způsobem života, ochotně se přizpůsobí; vhodný i pro seniory

aktivní fenka, čiperná, mrštná, rychlá, schopná se pohybovat rychle i v členitém terénu; pokud ale sami žijete méně aktivním způsobem života, ochotně se přizpůsobí; vhodná i pro seniory

FCI

angličtí nelovečtí španělé

angličtí nelovečtí španělé

 

 

Základní charakteristika

 

Kavalír King Charles Španěl (Pozor! Nepleťte si ho s King Charles Španělem, který je menší a má výrazně zkrácenou čenichovou partii.) je rozkošný pejsek menšího vzrůstu a nečekané vitality. Ačkoliv se jedná o společenské plemeno, je to chlupáč velmi aktivní. Dá se o něm hovořit i jako o psím sportovci. Vyvážená stavba těla, jež na první pohled působí harmonicky a elegantně, mu umožňuje vytrvalý a velmi rychlý pohyb i v náročném terénu. Možná byste to do takového fešáka neřekli, ale miluje vodu, sníh a dlouhé procházky přírodou.

 

Vy si ho zamilujete díky jeho jedinečné povaze. Už z toho, že se jedná o společenské plemeno, se dá odvodit, že tento pejsek to s lidmi zkrátka umí. Je nekonfliktní, absolutně neagresivní pejsek, jenž miluje děti a velmi dobře vychází i s ostatními psy a zvířaty. Je oddaným společníkem, je věrný své rodině a rád bude dělat společnost i pejskařům – seniorům.

 

Ačkoliv je velmi aktivní, je především maximálně přizpůsobivý. Klidně s vámi bude sdílet váš aktivní životní styl a klidně se z něj stane gaučový flákač, pokud si to od něj budete žádat. Při vedení pána se z něj stane sportovní šampión – uplatní se v disciplínách, jako je agility, flyball, dogdancing nebo frisbee. Nemá ale vůbec problém s životem v bytě, ba naopak. Když má u sebe svého pána, má vše, co potřebuje. Díky své milé a nezáludné povaze je vhodný pro pejskaře – začátečníky i seniory.

 

Vzhled

 

Kavalír King Charles španěl vás na první pohled dostane svýma něžnýma laskavýma očima. Velká kulatá kukadla tohoto čipery nejsou příliš vystouplá. Čenich je relativně dlouhý. Vysoko posazené uši jsou bohatě osrstěné. Hlava sedí na dlouhém mírně klenutém krku. Krátký trup s rovným hřbetem kryje dlouhá hedvábná srst. Osrstění je výrazně bohatší v oblasti uší, hrudi, končetin, ocasu a tlapek. Ocas nese kavalír lehce nad úroveň trupu.

 

Uznávaným zbarvením srsti je black and tan (neboli černá s pálením), blenheim (bílá s kaštanovými znaky), ruby (sytě kaštanové až červené zbarvené), trikolor (tříbarevná – bílá, černá s hnědými znaky).

 

Historie

 

Kavalír King Charles španěl měl dlouho společnou historii s King Charles španělem.  Své poměrně netradiční jméno získali podle obrazu, respektive podle vyportrétované osobnosti. Zní to neuvěřitelně, ale je to skutečně tak. V 17. století namaloval anglický malíř Henry Danckerts Ananasový obraz, na němž král Karel II. držel v náručí ananas a dva malé chlupaté psíky. Na obrazech se ale objevovali již předtím. Najdou se dokonce i na Tizianově Urbinské Venuši a dalších plátnech.

 

V Anglii si však kavalíři a King Charles španělé získali takovou oblibu, že byl dokonce vydán zákon, který zakazoval, aby jim kdokoliv odepřel přístup do veřejných budov. Volně se tak mohli procházet po Whitehallu, Hampton Courtu a královských palácích.

 

Jak se ale do Spojeného království tito malí čiperové dostali? Stejně jako ostatní španělé – ze Středomoří. V průběhu let se střídaly módní vlny. Chvíli byli oblíbenější King Charles španělé, pak zase kavalíři. V 18. století byla móda kratších čumáčků tak masivní, že kavalíři skoro vymizeli. Vévodové z Marlborough ale na svém sídle v Blenheimu v duchu tradice stále chovali své původní hnědobílé španěly s dlouhým čenichem, a proto se dodnes tato barevná varianta označuje jako „blenheim“.

 

Obrat nastal až ve 20. letech 20. století, kdy se na scéně objevil Američan Roswell Eldridge, který chtěl toto tradiční plemeno vzkřísit. Po vskutku americkém způsobu vypsal odměnu 25 liber tomu, kdo španěla s delším čumákem přivede na prestižní Cruftovu výstavu. Vše se povedlo a v roce 1928 bylo uznáno nové (respektive staronové) plemeno.

 

Výcvik a péče

 

Ač je to možná na první pohled překvapivé, péče o kavalíra není nijak náročná. Nestříhají se, ani netrimují. Stačí je jen pravidelně, nejlépe denně, vyčesávat – tak by se mělo ale správně pečovat o každého psa, i toho krátkosrstého.

 

Jako společenská plemena nejsou vhodná pro chov ve venkovním kotci.

 

Výcvik je rovněž nenáročný. Kavalíři jsou snadno ovladatelní a jejich trénink zvládne i začátečník.

 

Krmení

 

Kavalíři jsou nenároční i v otázce krmení. „Výhodní“ jsou i z ekonomického hlediska – příliš toho nesní. O to spíš doporučujeme, abyste jim (stejně jako každému pejskovi) pořídili kvalitní superprémiové krmivo, s kterým budou prospívat a těšit se dlouhému spokojenému životu. Pozor – kavalíři se nebojí si pěkně zamlsat. Hlídejte proto, abyste svého chlupáče nepřekrmovali a on netloustl.

 

Ke krmení snad jen jednu připomínku – pořiďte svému kavalírovi menší misku. V misce, která by byla zbytečně velká, by si jen máchal své chundelaté uši.

 

Zdraví

 

Kavalíři jsou poměrně zdravým plemenem. Ve větším měřítku je netrápí žádná konkrétní nemoc. Nutné jsou snad jen pravidelné kontroly a čištění uší – kavalíři mohou trpět na ušní záněty. Občas se může vyskytnout vrozená hluchota. Z nemocí, na které kavalíři někdy trpí, jmenujme například endokardiózu nebo syringometrii.

 

Kavalír King Charles španěl
Vytvořeno20.05.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení