Když roztoči roztočí kožní problémy – svrab

Ať je léto nebo zima, zákožka svrabová je stálou hrozbou, a to nejen u psů. Může postihnout i lidi, kočky, fretky, skot, ovce, prasata nebo koně. Svrab ale může způsobovat i mnoho jiných parazitů a jeden aby se v tom vyznal!
 

Prašivina není psina

Nejčastějším původcem kožních problémů je právě zákožka svrabová. Je to malý, okem těžce identifikovatelný tvor. Nemají žádné oči a mají dvě dlouhé nožky s přísavkou. Nedosahují ani jednoho milimetru. Samička se zavrtává do kůže, kde si hloubí chodbičku, do níž naklade vajíčka s potomstvem. Kůží se i živí. Zákožka žije celkem jen asi dva měsíce, ale rychle se množí. Za pár dní vyroste nová generace, která prochází fází nymfy až do dospělého jedince za zhruba 21 dní. Pak je schopná dále se množit – sameček po kopulaci okamžitě umírá.
Zákožka se snadno šíří jednak přímým kontaktem, jednak z prostředí, ve kterém dokáže přežít i bez hostitele asi 6 dní a svrabu způsobenému zákožkou se říká prašivina.
Kromě zákožky se mezi původce svrabu označuje také demodex a dravčík.
 

Když drbání není sranda

Prvotní projevy svrabu nejsou nijak dramatické – chodbičky v kůži mohou vypadat jako nenápadné pupínky, které intenzivně svědí a jinak si ničeho třeba ani nevšimnete. Na přítomnost roztočů ale reaguje tělo obvykle alergií, což se následně projeví jako vylýsalá místa na kůži. Většinou nejprve srst vypadá na hrudi a v oblasti kloubů na nohách, často také na uších a v podbřišku, zkrátka tam, kde je kůže na těle nejtenčí a zákožka se tam nejsnadněji zavrtá. Tyto změny na kůži vyvolávají typickou a nutkavou potřebu drbání, která značně komplikuje život. Při neřešení situace začne pes hubnout, dochází k celkovému vyčerpání organismu a nakonec úhynu. Často se také přidružují kvasinkové infekce, které celou situaci zhoršují.
 

Odkud ucho olýsá?

Zákožka svrabová se na kůži ušního boltce šíří od konečku dovnitř k uchu, kdežto v případě ušního svrabu postupuje naopak – od nitra ucha. To je základní a markantní rozdíl, důležitý pro správné nasazení léčiv. Ve výjimečných případech může být pes nositelem parazita bez větších zjevných příznaků. Pokud se pes drbe a má zarudlou kůži s lysinami, může být příznaků mnoho a určit jednoznačně svrab nebývá tak snadné.
 

Seškrab kůže nemusí zákožku najít

Pokud se pes drbe, vzniká mu na kůži zánět, množí se bakterie a kvasinky a trefit se při seškrabu na místo, kde právě bydlí zákožka, kterou bude vidět pod mikroskopem, nebývá vůbec snadné. Veterinární testy na svrab tedy mohou a nemusejí být průkazné, a to i několikrát po sobě. Zatím nejspolehlivější metodou se jeví pinal-pedal test, tedy test svědivosti ušního boltce. Při promnutí ušního boltce se 94 % psů postižených zákožkou podrbe zadní nohou na stejné straně těla. Z výzkumných metod lze také ke správnému určení nemoci použít testy na protilátky, které tělo tvoří.

Léčba psa i prostředí

Léčba přitom nijak složitá není – u psů obvykle stačí opakované podání antiparazitik s potřebnou látkou (v případě včasného zjištění. Čím více je parazit rozšířen, tím hůře se ho zcela zbavuje), obsahují je například přípravky Stronghold nebo tablety proti klíšťatům a blechám. Oříškem pak bývá správně vypudit zákožku z prostředí, ve kterém se pes vyskytoval. Účinně ji lze zničit pouze vysokými teplotami nebo mrazem, což znamená vše vyvařit nebo nechat alespoň 4 týdny bez kontaktu s živým organizmem (prázdné kotce, vysokoparní čistič). Je důležité myslet na to, že zákožka je přenosná i na člověka, i když v lidské kůži přežije maximálně 4 týdny a pak umírá, vypadá jako komáří kousnutí a její projevy nejsou až tak katastrofální, jako u zvířat.

Proč se drbe?


Příčin svědivosti je bohužel příliš mnoho a obtížně se určuje ta pravá. Kromě svrabu může jít o alergii na kteroukoliv složku potravy či prostředí, také o mnohé jiné parazity – blechy, dravčíka nebo červeného, okem viditelného broučka sametku podzimní. Parazité příliš nerozlišují věk zvířete nebo pohlaví a mohou se objevit kdykoliv. K nákaze může dojít kdekoliv venku nebo i v ordinacích. Drbání také může způsobovat vrozená nebo bakteriální dermatitida a autoimunitní kožní onemocnění.

Dravčíkovitost


Zlidověle se jí říká „pohyblivý lup.“ Vypadá v podstatě jako pohyblivé bílé lupy v srsti psa. Parazita provází šupinatá kůže na krku a boule na kůži. Rovněž může být toto napadení provázeno svědivostí, ale také nemusí. I toto parazitární onemocnění je přenosné na člověka. Dravčík ale poslední dobou nebývá tak častou příčinou svrabu – nejčastěji se vyskytuje ve slámě, která se již do kotců tolik nepoužívá.

 

Ušní svrab


Krupovka ušní může způsobovat pouze ušní svrab a projevuje se hnisavým zánětem uší s nadprodukcí mazu. Tito drobní tvorové jsou dokonce okem viditelní ve strupech na vnitřní straně ušního boltce. Zánět je potřeba co nejdříve léčit, jinak může dojít k vážné infekci sluchovodu a následně i ztrátě, či poškození sluchu. Tento tip svrabu není přenosný na člověka, ale obtížně se léčí – obvyklá antiparazitika na něj nezabírají a nejčastěji se léčba provádí cyklicky se opakujícími koupelemi a mastmi, někdy také antibiotickými injekcemi a podpůrnými léky na imunitu psa.

 

Nejúčinější přípravek proti svrabu

Nervozita stoupá


Při svědivých onemocněních kůže bývá pro psa nejtěžší nervová stránka nemoci a stres. Neustálé drbání psa vyčerpává, psychicky stupňuje podrážděnost a s tím se přidružují další možné komplikace – poruchy příjmu potravy, nechutenství, průjmy, vyčerpanost, apatie, nechuť cokoliv dělat nebo někam jít. Je důležité myslet i na psychickou pohodu psa – upravit jídelníček, nestresovat jej, podávat přípravky na uklidnění a harmonizaci organismu, pomoci psovi například interaktivními hračkami zaměstnat hlavu i jinými aktivitami než drbáním, zamezit hlubokému rozškrábání svědivých ložisek. V prvé řadě je také podstatné oddělit jej od případných dalších psů v domácnosti, aby se mezi nimi nákaza nekontrolovatelně nešířila, což také samo o sobě způsobuje nadmíru stresu. Vždy postupujte v léčbě podle pokynů veterináře, vytrvejte a buďte důslední. Každý parazit se dá překonat, jen musíte léčbu zahájit včas.

 

Dále by Vás mohlo zajímat:

 

Když roztoči roztočí kožní problémy – svrab
Vytvořeno30.05.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení