Kolie

Časy Lassie se vrací jsou již bohužel tak nějak pryč. Nicméně toto plemeno proslavil především tento film a kolie tak zůstala v povědomí veřejnosti. Huňatý psí král s bohatou hřívou na prsou se stal symbolem rodiny a vzorem ideálního psa. Přesto jeho chovy v dnešní době již nejsou tolik početné a nepotkáte se s ním na ulici tak často, jako dříve. Naopak můžete spíše potkat nejrůznější variace tohoto plemene – například krátkosrstou kolii nebo proslulejší border kolii. Kolií je totiž ve skutečnosti vícero druhů.

 

 

PES

FENA

VÁHA (KG)

25-30

18-25

VÝŠKA (CM)

60-65

51-60

CELKOVÝ DOJEM

Jemné linie, huňatá postava obdélníkového formátu

Jemné linie, huňatá postava obdélníkového formátu

POVAHA

chytrý, společenský

chytrá, společenská

SRST

Jemná, dlouhá

Jemná dlouhá

PRŮMĚRNÝ VĚK

13 let

13 let

NÁROČNOST NA VÝCHOVU

nenáročný

nenáročná

NÁROČNOST NA POHYB

nenáročný

nenáročná

FCI

Plemena ovčácká, pastevecká a honácká

Plemena ovčácká, pastevecká a honácká

 

 

 

Původ

 

Mezi předky dlouhosrsté kolie se řadí německý ovčák a pravděpodobně i špic. Její sláva vzkvétala na anglických panstvích již od 16. století, přestože na anglických pláních sháněly a hlídaly ovce jejich předkové již před naším letopočtem. Původním uplatněním kolií bylo pasení stád – na obranu před vlky se používali mastifové, kolie měly za úkol shánět ovce. Vyvinula se u nich tedy mimořádná inteligence a obratnost. Ze všech pokusů křížení se ze skotských oblastí do dnešních dní vyvinula krátkosrstá a dlouhosrstá kolie a stala se základem pro křížení a šlechtění plemene australský honácký pes.  

 

Povaha

 

Kolie má neuvěřitelně vřelou a zvídavou povahu. Miluje rodinu a špatně snáší samotu. Je ideální pes do rodiny s dětmi. Zároveň skvěle snáší i ostatní psy a další zvířata v rodině. Přestože má jemné a přátelské vzezření, v obraně se své rodiny se dovede přestat ovládat a je výborným hlídačem. Ale vyloženě agresivní kolii byste hledali jen obtížně. Je snadno ovladatelná, dobře a rychle se učí a touží po práci. Je vděčná za každou příležitost k zaměstnání hlavy, proto jsou kolie tak často využívány k nejrůznějším agility sportům a dalším závodním aktivitám.  

 

Charakteristické rysy

 

Pro kolii je charakteristický jemný, dlouhý a zužující se čumák. Jeho tvar je tomuto plemeni typický, ať již v dlouhosrsté nebo krátkosrsté variantě. Dalším znakem je neobyčejná věrnost a přítulnost, kolie nemají potřebu honit se za zvěří nebo utíkat z domova.

Přestože má kolie kvalitní podsadu a hustou srst a její původní život patřil stádu a salaším, nesnáší příliš dobře chov v kotci na zahradě, neboť jí chybí společnost rodiny a páníčka. Ideální je kombinovaný chov doma s možností vyběhání na zahradě, ve společnosti své smečky.

 

Vzhled

 

Kolie mají dlouhou a štíhlou hlavu se vzpřímenýma ušima se zahnutými špičkami. Uši kolií mají neobyčejné sluchové schopnosti, slyší perfektně i na vzdálenost 1,5km. Šíje je klenutá, vysoko nesená, hruď je nejbohatěji osrstěná. Tělo je delší než vyšší, nohy jsou vysoké a jemné. Ocas je obvykle vysoko nesený a bohatě osrstěný. Zbarvení je přípustné zlaté s bílými odznaky, někdy se vyskytují také trojbarevné kombinace s černým zabarvením anebo šedé zabarvení s bílými znaky.

 

Krmení

 

Kolie mají většinou citlivé trávení a je dobré věnovat jim tu nejkvalitnější stravu, vhodnou pro vrcholové sportovce. Na žádné geneticky predisponované nemoci ale netrpí a dožívají se obvykle i 14 let ve stále vitálním stavu.

 

Kolie
Vytvořeno30.05.2019

Používáme cookies, protože se pro vás snažíme udělat nakupování co nejpohodlnější. Nastavení používání cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče. Více informací.

Rozumím