Labradorský retrívr

Labrador je dobrák od kosti známý svým neutuchajícím apetitem a láskou k člověku, která nezná mezí! Je to miláček rodiny, který vás nikdy nezradí a nadšeně přivítá při každém návratu z práce. Navíc vás bude následovat kamkoliv, kam vás nohy ponesou.

 

 

 

PES

FENA

VÁHA (KG)

25–34

25–34

VÝŠKA (CM)

56–57

54–56

CELKOVÝ DOJEM

silně stavěný, aktivní, široký hrudník, dobře klenutá žebra, robustní stavba, aktivní

silně stavěná, aktivní, široký hrudník, dobře klenutá žebra, robustní stavba, aktivní

POVAHA

přátelský, laskavý, přívětivý, dobromyslný, vyrovnaný, činorodý, přizpůsobivý, oddaný, inteligentní, horlivý, poslušný, absolutně neagresivní, bez známek plachosti, přátelský k dětem i cizím lidem, závislý na lidské společnosti

přátelská, laskavá, přívětivá, dobromyslná, vyrovnaná, činorodá, přizpůsobivá, oddaná, inteligentní, horlivá, poslušná, absolutně neagresivní, bez známek plachosti, přátelská k dětem i cizím lidem, závislá na lidské společnosti

SRST

krátká, hustá, na omak tvrdá, odolná vůči povětrnostním vlivům; zbarvení: jednobarevná černá, žlutá nebo játrová/čokoládová

krátká, hustá, na omak tvrdá, odolná vůči povětrnostním vlivům; zbarvení: jednobarevná černá, žlutá nebo játrová/čokoládová

PRŮMĚRNÝ VĚK

10–14 let

10–14 let

NÁROČNOST NA VÝCHOVU

nenáročný – vhodný pro začátečníky; potřebuje výcvik základní poslušnosti, ten ale zvládá bez problémů; mimořádně inteligentní a vnímavý; vhodný pro canisterapii, záchranářský výcvik, lovecký výcvik i další aktivity

nenáročná – vhodná pro začátečníky; potřebuje výcvik základní poslušnosti, ten ale zvládá bez problémů; mimořádně inteligentní a vnímavá; vhodná pro canisterapii, záchranářský výcvik, lovecký výcvik i další aktivity

NÁROČNOST NA POHYB

aktivní; potřebuje pravidelný každodenní pohyb; dlouhé procházky postačí; tempo nemusí být tak svižné, jako je to u jiných sportovně založených psích plemen; pohyb je však nutný jako prevence nadváhy; miluje vodu a aportování

aktivní; potřebuje pravidelný každodenní pohyb; dlouhé procházky postačí; tempo nemusí být tak svižné, jako je to u jiných sportovně založených psích plemen; pohyb je však nutný jako prevence nadváhy; miluje vodu a aportování

FCI

retrívři, slídiči, vodní psi - retrívři

retrívři, slídiči, vodní psi - retrívři

 

 

Základní charakteristika

 

Labrador je miláček rodiny! Je známý svojí laskavou a přátelskou povahou, neutuchající touhou se všem zavděčit a dělat celé rodině jen samou radost. Labrador je velmi společenský, milý a přátelský, a to i k cizím lidem – hlídače z něj tedy neuděláte. Zato si s ním ale užijete plno krásných společných chvil, za které vám bude váš mazlík neskonale vděčný. Pro labradora je totiž nejtypičtější vlastností právě bezmezná láska k lidem.

 

Labradorský retrívr je stále velmi oblíbeným psem i díky své velmi snadné ovladatelnosti. Vycvičí ho i začátečník. Základní výcvik je však nutný. Labrador je notoricky známý svojí vysokou inteligencí, pro kterou je cvičen v canisterapii, záchranářství, jako slepecký pes nebo jako pes k vyhledávání drog.

 

Labrador miluje lidskou společnost a skvěle si rozumí i s dětmi, i když vzhledem k velikosti psa nebývá doporučováno, aby s labradorem zejména ty nejmenší děti zůstávaly samy. Labrador, jenž je takřka závislý na kontaktu s člověkem, není psem vhodným pro chov venku v boudě. I když ho jeho srst a geny předurčují k tomu, aby zvládl přežít i v drsnějším prostředí, jeho jemná a citlivá duše si zaslouží být s milovanými lidmi.

 

Co je třeba říct, je to, že labrador potřebuje pohyb. Pokud ho pořídíte jen jako „psa pro děti“ a pak se mu nevěnujete tak, jak by si zasloužil, bude trpět. Děti si s ním sice vyhrají, ale krom toho, že ho rozhodně nemohou učit poslušnosti, mu ve většině případů nemohou ani dopřát tolik pohybu, kolik potřebuje. Labrador musí mít každý den dostatek fyzické aktivity. Když ho navíc na procházku vezmete někam k vodě – k potoku, rybníku nebo řece – bude štěstím bez sebe. Je to totiž vášnivý plavec!

 

Vzhled

 

Pro labradora je typická poměrně robustní konstituce, široký hrudník, dobře klenutá žebra a „vydří“ ocas. Má postavu typického silného pracovního psa, který je však velmi aktivní a pohyb ke svému životu potřebuje. Srst typického žlutého, černého nebo čokoládovéhozbarvení je odolná vůči vlhku a horším povětrnostním podmínkám.

 

Historie

 

O původu labradorského retrívra existuje mnoho teorií. Jedna z nich se přiklání k tomu, že tento krásný pes pochází dokonce z Grónska, kde byl pes podobného vzhledu chován k donášení ryb. Tomu by nasvědčovalo i to, že je labrador skvělým plavcem milujícím vodu.

 

Častěji se ale o labradorovi mluví v souvislosti s kanadským Newfoundlandem, kde údajně již v 17. století pomáhal místním námořníkům v přístavech. Na konci 19. století se dostal s rybáři z Newfoundlandu až do Velké Británie. Existují psané důkazy o tom, že krom tresek kupovali Angličané od rybářů právě i psy. V roce 1870 podepsal hrabě z Malmesbury smlouvu o koupi, v níž byli psi označováni už tak, jak je známe dnes – labradoři.

 

Výcvik a péče

 

Labradorský retrívr je ideálním psem pro pejskaře-začátečníky. Sice potřebuje základní výcvik poslušnosti, ten je však absolutně nenáročný. Labrador je známý svojí vysokou inteligencí, vnímavostí a poslušností. V „pubertě“ může být však trochu divoký a nesoustředěný.

 

Co se týče péče o srst, je labrador velmi nenáročným psem. Jemné kartáčování jednou denně bohatě postačí. Pokud se na vycházce ušpiní od bláta, stačí ho otřít mokrou žínkou. Ke koupání se uchylujte jen v těch nejnutnějších případech. I velmi jemné psí šampóny zbavují srst labradora přirozené mastnoty, která ji chrání. Srst se poté vysušuje.

 

Krmení

 

Labrador by měl být krmen dvakrát denně kvalitním suchým krmivem. Základem pro správný vývoj je vyvážená strava. Druh krmiva je třeba zvolit vždy dle stáří a fyzické aktivity psa.  

 

Pozor – pokud budete labradora překrmovat (nebo mu dopřávat přespříliš pamlsků), podepíše se to negativně na jeho linii. Proč to zmiňujeme právě u labradorů? Dobrosrdeční labradoři jsou totiž krom své nekonečné lásky k člověku známí i svým neutuchajícímapetitem. Tito mlsouni jsou schopní spořádat takřka vše, co jim nabídnete, a klidně by si přidali, kdyby si o nášup uměli říct. Proto důsledně dodržujte velikost krmné dávky a nedejte na „psí oči“ svého mazlíka. Pokud už máte doma labradora s nějakým tím kilem navíc, poraďte se s veterinářem o koupi speciálního veterinárního krmiva pro psy s nadváhou.

 

Otázka vhodného krmiva je u labradora klíčová rovněž v době růstu. Krmivo musí v prvních šesti měsících života pokrýt zvýšenou energetickou potřebu psa, zároveň ale nesmí obsahovat nadbytek některých vitamínů a minerálů, který by se mohl podepsat negativně na vývoji kosterního aparátu psa. Pokud si ale pro své štěně labradora vyberete superprémiové granule vhodné pro štěňata větších plemen, neuděláte chybu.

 

Pokud chcete pro svého mazlíka zdravý pamlsek, dopřejte mu sušené maso, které je bohaté na bílkoviny. V ideálním případě zvolte nějaký žvýkací pamlsek, který prospěje i jeho chrupu.

 

Zdraví

 

Vzhledem k tomu, že je labrador psem poměrně robustní tělesné stavby, mohou ho pěkně potrápit zejména klouby – nejčastěji dysplazie kyčelního kloubu. K dysplazii má pes zpravidla dědičné predispozice, mnohdy k jejímu rozvoji může přispět i pejskař. Na dysplazii jsou náchylnější psi s nadváhou, psi obézní a rovněž psi, u nichž došlo ve štěněcím věku k příliš rychlému vývoji kosterního aparátu. Dále se u labradorů objevuje poškození kloubních chrupavek, epilepsie, artritida, alergie aj.

 

Labradorský retrívr
Vytvořeno28.06.2019

Používáme cookies, protože se pro vás snažíme udělat nakupování co nejpohodlnější. Nastavení používání cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče. Více informací.

Rozumím