Maltézský psík

Maltézáček je skvělý společník, laskavý psíček, malý, oddaný, toužící po maximálním množství lásky a něhy. Má jemnou povahu a rád si hraje. Bude skvěle vycházet s dětmi. Nebude se trápit ani v bytě – pokud mu budete dělat společnost.

  PES FENA
VÁHA(KG) 3 - 4  3 - 4
VÝŠKA (CM) 21 - 25 20 - 23
CELKOVÝ DOJEM malý s delším tělem, které je kryté velmi dlouhou bílou srstí, je elegantní s ušlechtilým nesením hlavy malá s delším tělem, které je kryté velmi dlouhou bílou srstí, je elegantní s ušlechtilým nesením hlavy
POVAHA čilý, živý, oddaný, rozvážný, inteligentní čilá, živá, oddaná, rozvážná, inteligentní
SRST hustá, hladká lesklá a hedvábná srst; po celém těle velmi dlouhá bez zvlnění; nemá podsadu; barva srsti je čistě bílá, může mít lehký slonovinový nádech hustá, hladká lesklá a hedvábná srst; po celém těle velmi dlouhá bez zvlnění; nemá podsadu; barva srsti je čistě bílá, může mít lehký slonovinový nádech
PRŮMĚRNÝ VĚK 14 - 15 let 14 - 15 let
NÁROČNOST NA VÝCHOVU nenáročný nenáročný
NÁROČNOST NA POHYB nutný základní výcvik, inteligentní a učenlivý nutný základní výcvik, inteligentní a učenlivý

FCI

náročný, velmi aktivní, čilý, rychlý a vytrvalý

náročný, velmi aktivní, čilý, rychlý a vytrvalý

 

Maltézský psík je společenský – bude vám naprosto oddaný, ale nerad zůstává doma sám
 


Maltézáček vás dostane do kolen svojí roztomilostí. Je to takový malý psíček, jehož jediný pohled vás naprosto okouzlí. Zprvu vás asi napadne, že kvůli menšímu vzrůstu je ideálním pejskem do bytu. V první řadě je třeba si ale uvědomit, že se jedná o velmi společenské plemeno, které si potrpí na náklonost a pozornost. Může se proměnit ve velmi citlivého a empatického společníka. Při tvrdším (a hlučnějším) zacházení dokáže být ale velmi bojácný. Je velmi inteligentní a vše se snadno naučí i bez toho, aby na něj jeho páníček zvyšoval hlas.
 
Protože, jak už bylo řečeno, je to tvoreček velmi společenský, nerad zůstává doma sám. Díky své „příruční“ velikosti ho ale můžete brát často s sebou a on vám za to bude vděčný.
 


Maltézáček chce vědět o všem, co se doma šustne
 
Maltézáček je pejsek velmi všetečný, rád je ve středu dění, o vše se zajímá a také rád o všem v rodině rozhoduje. Ačkoliv je velmi učenlivý, neznamená to, že se vše naučí sám. Při úplné absenci výcviku se může stát, že páníčkovi přeroste přes hlavu a stane se vůdcem domácí smečky.
 
Co se týče temperamentu, je to pejsek velmi čilý aktivní, rád dovádí a hraje si. Bez problémů zvládá i delší procházky, ale na túru ho asi neužije. Na druhou stranu i když s ním vyrazíte do hor, můžete ho bez problému vzít po chvíli do náruče nebo psího batohu a užít si i zbytek výletu společně. Na druhou stranu nemá ani problém s usedlejším způsobem života a klidně se promění v rozkošného gaučáka.
Ačkoliv maltézáček není pejsek na žádné náročné sporty, mnohé chlupáče tohoto plemene baví i agility.
 
Vzhled: Charakteristická dlouhá bílá srst je bez podsady a nelíná
 
Maltézský psík váží 3 až 4 kilogramy, pes má v kohoutku až 25 cm, fenka až 23 cm. Maltézáčci jsou známí především svojí dlouhou bělostnou srstí, která neustále dorůstá. Je lesklá a hedvábná. Maltézáčci nemají podsadu a nelínají – další plus pro chování v bytě. Kromě toho vyniká maltézský psík vznešeným držením těla a ušlechtilým nesením hlavy. Tělo maltézáčka je spíše podlouhlé se širokým hrudníkem.
 
Historie: Maltézáček nemá své jméno překvapivě od ostrova Malta
 
Ač se to na první pohled nabízí, maltézáček nezískal své jméno od krásného středomořského ostrova, od Malty. „Maltese“ pochází ze semitského slova „malat“, což se dá přeložit jako „přistav“ nebo „útočiště“. Z tohoto slova proto vznikla celá řada jmen přímořských a přístavních měst a míst – třeba sicilská Melita, nebo také právě ostrov Malta.

Přesný původ maltézáčka není zcela znám, ví se nicméně to, že patří mezi nejstarší psí plemena vůbec. Jeho prapra…prapředci byli nejspíše ovčáčtí psi z oblasti dnešního Řecka. S expanzí starověkého Řecka se ale dostali do celého Středozemí. O něco mladší předkové sněhobílých chlupáčů tedy obývaly středomořské přístavy a další městečka při pobřeží, ve kterých lovili myši a krysy, kterých bylo kolem skladů a lodí vždy dost.  Maltézského psíka zmiňuje již Aristoteles (384–322 př. n. l.), který do seznamu tehdy známých plemen uvedl „canes melitenses“. Už ve starověkém Římě byl maltézáček znám jako skvělý a milý společník. Staral se o zábavu vdaných žen, kterým, neustále po boku, krátil volné chvíle. To mu vydrželo poměrně dlouho – dokonce i v renesanci je vidět na obrazech z dámských salónů, kde sedí u naparáděných dam.
O velkou popularitu plemena se postarali proslulí milovníci psů, tedy Angličané. Do Anglie se maltézáček dostal s římskými vojáky krátce před počátkem našeho letopočtu. Z novodobějších dějin je zajímavé to, že byl jedním z prvních vystavovaných plemen. Svoji výstavovou premiéru si odbyl již v roce 1862 ve Velké Británii.
 
Péče: K výcviku je třeba přistupovat jemně a trpělivě
 
Maltézáček je velmi učenlivý a inteligentní pejsek. Svému pánovi je velice oddaný. Z toho lze usoudit, že by výcvik nemusel být žádný problém. Jediným kamenem úrazu je právě již zmiňovaná jemnost a citlivost. Maltézský psík těžko snáší jakékoliv hrubší a prudké zacházení. Pokud se s ním takto jedná, stane se z něj bojácný a plachý pejsek. Trpělivý a jemný výcvik je ale přesně to, co potřebuje.
 
Maltézského psíka nelze chovat venku. „Základnu“ musí mít vždy v bytě nebo domě. Kvůli dlouhé srsti je choulostivý i na nepříznivé počasí. Nesmí prochladnout a nesvědčí mu ani zmoknutí. Mnoho majitelů nechává maltézáčka ostříhat. Pes tak sice přichází o výjimečný plemenný znak, ale péče o něj je pohodlnější. Dlouhá srst psa se totiž musí dennodenně vyčesávat a kartáčovat (zvláště v době, kdy mění štěněcí srst za dospěláckou). Také je třeba ji pravidelně olejovat nebo krémovat, aby se nevysoušela.
 
Krmení: Speciální krmiva pro malá plemena jsou ideální
 
Maltézáček stejně jako jakýkoliv jiný pejsek potřebuje především kvalitní krmivo obsahující všechny nezbytné živiny. Jelikož se řadí mezi malá plemena, je vhodné mu vybrat prémiové nebo superprémiové krmivo pro malá plemena. Tato krmiva jsou těmto pejskům sestavena takřka na míru. Konkrétní druh závisí i na věku a úrovni aktivity konkrétního pejska. Pozorujte, zda pejsek po svém jídelníčku nepřibírá – podle toho případně upravte krmnou dávku.
 
Zdraví: Maltézáček se obecně těší velmi dobrému zdraví
 
Maltézáčci se dožívají až 15 let, což je u psů už věk úctyhodný. Je to dáno mnoha faktory, z nichž jeden je i železné zdraví, kterým se maltézáček může pochlubit. Zatímco jiné pejsky trápí to či ono, maltézáček si až tak moc nestěžuje. Častěji se u něj může objevit luxace pately, tento neduh je však typický pro všechna menší plemena. Zvýšenou pozornost je u maltézského psíka třeba věnovat očím, které může postihovat silné slzení, či dokonce retinární atropie. Vhodné je pečovat i o ústní dutinu pejska, kterou mohou ohrožovat neduhy dásní a zubů – jako prevence může sloužit i speciální veterinární krmivo pečující o ústní dutinu.

Maltézský psík
Vytvořeno15.04.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení