Mops

Chrochtá, funí, sotva se přesouvá z místa na místo, a přesto jej všichni tolik zbožňují. A to i navzdory tomu, že slyšitelně chrápe ze spaní! Mops je zdánlivě mrzuté plemeno, které si vás umí jednoduše získat.

 

 

PES

FENA

VÁHA (KG)

7 – 9 kg

6 - 8

VÝŠKA (CM)

25 - 28

25 - 28

CELKOVÝ DOJEM

Zavalitá, kompaktní postava na krátkých nožkách

Zavalitá, kompaktní postava na krátkých nožkách

POVAHA

Společenský, mírumilovný

Společenská, mírumilovná

SRST

krátká

krátká

PRŮMĚRNÝ VĚK

13 let

13 let

NÁROČNOST NA VÝCHOVU

nenáročný

nenáročná

NÁROČNOST NA POHYB

nenáročný

nenáročná

FCI

Společenská plemena, malí molossoidní psi

Společenská plemena, malí molossoidní psi

 

 

Původ

O prapůvodu tohoto souměrně vypadajícího plemene se vedou dodnes spory. Jedny zdroje hovoří o Číně, jiné o Tibetu, další o Velké Británii. Traduje se, že předchůdci mopsíků dělali společnost budhistickým lámům, a to již několik tisíciletí před naším letopočtem. Asi v 16. století pak začali vlivem obchodování dělat společnost také britským panovníkům. Jeho nejbližším příbuzným je pravděpodobně pekinézský palácový psík. Oficiálně bylo plemeno založeno v roce 1871.

 

Povaha

Již od počátku věků existoval mopsík těsně po boku lidí. Byl zvyklý na jejich neustálou společnost, zrodil se k tomu, aby nebyl sám. A na to je důležité myslet, když si jej pořizujete. Miluje lidi, miluje i další zvířata, miluje, když může s majitelem spát v posteli. Občas bývají na stará kolena trochu mrzutí, ale nikdy nebývají agresivní. Jsou ideální do rodiny s dětmi, zvládají rušné prostředí a hlučnost velkoměsta. Nejraději je páníčkovi neustále v patách. Příliš neumí štěkat a je veskrze pohodlný. Nepotřebuje příliš pohybu, zato potřebuje pohodlný gauč. Ve výchově mopse musíte být důslední a neoblomní, jsou to stvořeníčka veskrze tvrdohlavá a dělají jen to, co doopravdy chtějí. Negativní přístup a zákazy jsou pro ně bezvýznamné.

Mops je od přírody optimista, plný života a nadšení pro cokoliv, co nadchne jeho pána. Je inteligentní a učenlivý.

V žádném případě není vhodný pro celoroční chov venku.

 

Charakteristické rysy

Typické pro toto plemeno jsou oči posazené přesně vepředu hlavy. Mopsi vidí velice dobře. Na druhou stranu je u nich velice častým neduhem zvýšený tlak v očních bulvách. Oči vypadají jako vystouplé a vykulené. Tento problém je potřeba bezodkladně a svědomitě řešit, jinak může tlak v očích stoupat na nezvladatelnou míru a způsobit prasknutí bulvy a slepotu.

V dřívějších dobách také v Číně u mopsíků vyhledávali typické tři vrásky uprostřed čela, které v čínštině znamenají doslova „princ.“

 

Vzhled

Hlava je krátká, kulatá, s nevýrazným nosem. Oči jsou posazené blízko u sebe, kulaté a oříškově hnědé. Uši jsou po stranách hlavy, klopené dolů. Za krátkým krkem následuje delší trup, bez výrazné linie hruď-bedra. Hruď je hluboká. Tělo je dobře osvalené, pevné konstituce, houževnatého vzezření. Na široké zádi je krátký ocásek, zahnutý zkrouceně nahoru. Nohy jsou krátké a dobře stavěné.

Zbarvení je povoleno v barvách stříbrná, béžová, černá, apricot. Vždy musí být jasně zřetelný přechod mezi výraznou maskou v obličeji.

 

Krmení

Plemeno mops trpí často na artrozu a obezitu, čemuž je dobré přizpůsobit jídelníček. Dbejte na vyváženost stravy, dostatek kloubní výživy a správnou krmnou dávku, aby nedocházelo k překrmování. Mopsík je vděčný strávník a spase opravdu všechno, na co přijde. V jeho životním elánu mu vždy chutná a často pozřou i předměty, které by jinak zvíře nesežralo – kameny, hračky, kusy čehokoliv. Vlivem neochoty k pohybu také ve stáří mnohý mops trpí na srdeční problémy.

 

Mops
Vytvořeno18.06.2019