Může Váš domácí mazlíček dostat koronavirus COVID-19?

Na začátku března celosvětová organizace The Who, vyhlásila že nový koronavirus COVID-19 je globální pandemií. Lidé se bojí nejen o svoje zdraví, ale také i o svého čtyřnohého miláčka. V tomto článku Vám shrneme základní informace o tomto viru.

 

Základní informace

 • rozšiřuje se tzv kapénkovou infekcí, která se šíří vzduchem
 • agresivní vir, který se přenáší z člověka na člověka 
 • mezi nejvíce postižené místo patří dýchací cesty
 • mezi hlavní symptomy patří: horečka, suchý kašel, dušnost, únava, bolest kloubů a svalů
 • šíří se na vzdálenost až 2 metry
 • mezi rizikovou skupinou patří senioři nad 80 let

   

   

Jak se bránit nákaze?

Hlavní obranou je omezit kontakt s lidmi. V této situaci vláda ČR uvedla celorepublikovou karanténu, ale i přes takové opatření jsou tací, kteří izolaci nedodržují. Mezi základní prevenci je nošení roušek a pravidelné mytí rukou.

 

Může Váš pejsek či kočička dostat koronavirus (COVID-19)?

Domácí zvířátka se mohou nakazit určitými typy koronavirů, ale tento nový koronavirus COVID-19, není považován za zdravotní hrozbu pro domácí zvířata. 

 

Může být Váš miláček tzv přenašeč?

Světová zdravotnická organizace (The WHO) stanovila: “ Nemáme žádný dostupný důkaz, že by pes, kočka a nebo jiný domácí mazlíček mohl přenášet COVID-19. Koronavirus se hlavně přenáší přes tzv kapénku.”Případy, kdy pejsek dostal koronavirus?

V Hong Kongu se potvrdily dva případy nakažení psů COVIDem-19, jejichž majitelé byly také pozitivně testování. Zdravotnicí zdůrazňují, že v současné době neexistuje přesný důkaz, že psi mohou virus COVID-19 dostat.

 

Jak zabavit aktivního pejska?

Jelikož v celé ČR platí karanténa a spoustu psích aktivit je tím omezeno, musíme své psiska nějak zaměstnat. Kromě procházek, můžete vyzkoušet psí hlavolamy, které ho zaručeně budou bavit. 

K dispozici jsou i on-line kurzy! Na internetu se objevují spoustu on-line kurzů, které se zabývají, jak základním chováním, tak i pokročilé poslušnosti či jiných psích aktivit.

 

Jak zabavit kočičku?

Kočičku lze zabavit hračkou, laser a nebo interaktivními hračkami. Můžete vyzkoušet i trénovat přivolání, které se hodí vždy. K tomu poslouží lahodné pamlsky!

Je Váš pejsek příliš roztomilý a cizí lidé si ho chtějí pohladit?

Ne! Koronavirus se na srsti či obojku, také může udržovat. Proto doporučujeme, aby jste se cizím osobám vyhýbali doslova obloukem a při případném kontaktu pohlazení odmítli. 

K veterináři jenom při akutních problémech

Pokud Vašeho pejska trápí očividně nějaká drobná nemoc např. průjem, zkuste psovi dát černé uhlí a nasadit přísnou dietu (kuře na vodě, vařená mrkev a rýže), pokud se stav nezlepší samozřejmě k veterináři zajděte. Jde hlavně o zmiňovaném omezení kontaktu s ostatními lidmi. 

 

Pokud si potřebujete vyzvednout léky, které Váš miláček potřebuje, tak prvně veterinářovi zavolejte a domluvte se, jak daný prodej proběhne.

 

Procházky v karanténě

Omezte místa, kde se vyskytují větší počet osob. Co si budeme povídat, procházky jsou stejně lepší někde v přírodě, než někde, kde se hemží spoustu lidí. :-) Pokud na procházce potkáte jiného pejskaře či člověka, tak je lepší se mu vzdálit alespoň na 2 metry.

 

Shrnuté informace pro pejskaře

 • Není prokázáno, že COVID-19 se přenáší na mazlíčky
 • COVID-19 není považován za zdravotní hrozbu pro domácí zvířata
 • Omezte venčení ve městech
 • Udržujte odstup od lidi aspoň na 2 metry
 • K veterináři jenom při akutních problémech
 • Noste roušky a myjte si často ruce :-) 

   

   

https://www.akc.org/expert-advice/news/can-dogs-get-coronavirus/

 

Může Váš domácí mazlíček dostat koronavirus COVID-19?
Vytvořeno30.03.2020
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení