Nepotopitelný Sam – kocour, který přežil potopení tří lodí!

Když černobílý kocour přežil potopení chlouby Hitlerova námořnictva – německé bitevní lodi Bismarck, vzali ho britští námořníci do svých řad jako maskota pro štěstí. Pak se s ním na palubě ale potopily další dvě lodě, tentokrát britské. Když ho námořníci našli potřetí plovoucího na kusu prkna, vypadal prý „pěkně naštvaně, ale byl bez zranění“. Riskovat jeho přítomnost na další lodi ale námořníci nemohli. Sam odešel do výslužby. Měl se ale jako pravý válečný veterán – ještě deset let po válce žil v domě pro námořníky v Belfastu a těšil se ze své právem nabyté slávy „Nepotopitelného Sama“. Na loď si ho s sebou ale raději už nikdo nebral.

 

Kočky měly na lodích odpradávna své místo. Jejich hlavním posláním bylo likvidovat škodnou v podpalubí. Krysy a myši mohly jednak znehodnotit převážené zásoby potravin, jednak také roznášely nemoci. Kromě toho si už dříve lidé uvědomovali, jak pozitivní mají kočky vliv na psychiku lidí, s nimiž žijí. Pouhé pohlazení takové chlupaté miciny je lepší než kdejaký psycholog. O tom, zda přítomnost „Nepotopitelného Sama“ jeho ostatní námořníky na lodi uklidňovala nebo naopak, necháme na posouzení vám.

 

Nepotopitelný Sam se plavil s Němci i Brity

 

Během druhé světové války bylo mnoho koček „ve službě“ na lodích. Jednou z nejznámějších je právě „Nepotopitelný Sam“ alias Oscar. Tento černobílý kocour se proslavil především tím, že se plavil jak pod německou, tak pod britskou vlajkou a přežil potopení dokonce tří lodí!

 

Z 2200 mužů na palubě jich přežilo potopení Bismarcku 115 a jeden kocour

 

Vojenská kariéra Nepotopitelného Sama započala, když ho jeden německý námořník přinesl na palubu německé bitevní lodi Bismarck. 18. května 1941 Bismarck vyplul v rámci operace Rheinübung z přístavu okupované Gdyně poblíž Gdaňsku. Cílem Bismarcku bylo společně s těžkým křižníkem Prinz Eugen napadat spojenecké lodě a konvoje. Po zastávce v Norsku zamířil Bismarck průlivem mezi Islandem a Grónskem do Atlantiku. Britové ale lodě sledovali. Následoval několikadenní hon, při němž byl 24. května potopen i britský křižník Hood. Odplata ale na sebe nenechala dlouho čekat. 27. května 1941 šla chlouba Hitlerova námořnictva ke dnu. Na palubě byla posádka čítající asi 2200 mužů. Uniknout smrti se podařilo 115 mužům a jednomu kocourovi.

 

Po několika hodinách našli kocoura plovoucího na kusu dřeva celého zamazaného od oleje námořníci z britského torpédoborce HMS Cossack. Dali mu jméno Oscar a okamžitě z něj udělali maskota celé lodi. „Oscar“ dostal své jméno podle námořní signalizační abecedy ve které „Oscar“ – vlajka rozdělena diagonálně na červené a žluté pole – znamená „muž přes palubu“. Na Cossacku strávil Sam / Oscar několik měsíců v konvojové službě. Dostal se do Středozemí i do severního Atlantiku. Ale ani Cossack se na hladině moře neudržel věčně.

 

Když přežil potopení druhé lodě, dostal nové jméno – „Nepotopitelný Sam“

 

V říjnu 1941 opustil HMS Cossack Gibraltar a nabral směr Liverpool. Tehdy byl ale těžce poškozen torpédem z ponorky U-563 a klesl ke dnu. 159 námořníků zahynulo. Oskar samozřejmě přežil a byl společně s ostatními přeživšími odvezen na Gibraltar. Protože se o kocourovi vědělo, že už šťastně přežil potopení dvou lodí, dostal nové jméno – „Nepotopitelný Sam“.

 

Sam se dostal do služby na palubě letadlové lodi HMS Ark Royal, která přispěla k potopení Samova původního domova Bismarcku a byla známá jako „šťastná loď“ – čekalo ji štěstí i se Samem na palubě?

 

 

Kocour plovoucí na prkně vypadal „pěkně naštvaně, ale byl bez zranění“

 

Ani Ark Royal nezůstala ušetřena nepřátelského torpédování. O několik týdnů později 14. listopadu 1941 při návratu z Malty na Gibraltar dostala zásah od německé ponorky U-81. Loď se nakonec potopila 30 mil od Gibraltaru. Potápěla se ale velmi pomalu, takže se celá její posádka zachránila. Když záchranářský člun pátral v troskách na hladině, spatřili námořníci na plovoucím prkně známého černobílého kocoura. Vypadal prý „pěkně naštvaně, ale byl bez zranění“.

 

Všichni přeživší se dostali na palubu torpédoborce HMS Lightning a později torpédoborce HMS Legion, jenž se předtím zasloužil o záchranu Sama a jeho „bratrů ve zbrani“. První jmenovaný byl potopen v roce 1942 a druhý v roce 1943. To už ale Sam na palubě nebyl.

 

 

 

Pověrčiví námořníci nemohli riskovat a vzít Sama zase na palubu

 

Námořníci jsou přeci jen pověrčiví. Kocour, který přežil potopení tří lodí se už nejspíš nejevil jako talisman, a britská Royal Navy nemohla riziko dalšího potopení kvůli přítomnosti černobílého kocoura na palubě riskovat. Samovi se nicméně dostalo náležitého uznání, jako se u zasloužilého veterána druhé světové války sluší a patří. Nejdřív našel domov u guvernéra Gibraltaru, poté se přestěhoval do námořnického domu v Belfastu, kde pobyl do konce války a prožil ještě mnoho šťastných let v dobách míru. Zemřel totiž až v roce 1955.

 

Nepotopitelný Sam – kocour, který přežil potopení tří lodí!
Vytvořeno09.07.2019
Na vašem soukromí nám záleží
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení