Novofundlandský pes

Huňatý medvídek s láskou k vodě. To je úžasný a urostlý rodinný parťák, jehož obrovské srdce nelze ani pořádně docenit. S přísností u něj nepochodíte, ale kdo by na takového miláčka dokázal být přísný, i když občas dlouze přemýšlí, než uposlechne svého pána. Má citlivý nos a u nás se rozšířil původně jako pohraniční hlídač a stopař. Nezaměňujte si jej však s landseerem, toto černobílé plemeno je vedeno od roku 1960 jako samostatná rasa, ačkoliv je v podstatě jeho odnoží, a to jak vzhledem, tak povahou.

 

 

PES

FENA

VÁHA (KG)

60 - 70

50 - 60

VÝŠKA (CM)

66 - 70

60 - 65

CELKOVÝ DOJEM

Postava čtvercového formátu, mohutná hlava, dlouhá srst

Postava čtvercového formátu, mohutná hlava, dlouhá srst

POVAHA

Flegmatický, lidumil

Flegmatický, lidumil

SRST

Dlouhá, voděodolná

Dlouhá, voděodolná

PRŮMĚRNÝ VĚK

12 let

12 let

NÁROČNOST NA VÝCHOVU

nenáročný

nenáročná

NÁROČNOST NA POHYB

nenáročný

nenáročná

FCI

pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi

pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi

 

 

Původ

Toto plemeno, velké vzrůstem a také srdcem, vzniklo původně na ostrovech Newfoundland zhruba v 10. století našeho letopočtu díky Vikingům. Některé zdroje uvádějí, že novofunlanďan vznikl z tibetských dog, kterým je částečně podobný, jiné zdroje naopak tvrdí, že plemeno vzniklo křížením evropských psů a velkého medvědího psa. Původním záměrem byli psi užiteční pro lov ryb, milující vodu a velcí vzrůstem, schopní tahat těžké náklady na saních. V současné době se využívají především jako záchranáři a rodinní společníci, pro svou láskyplnost ke všemu živému se příliš nehodí jako hlídači.

 

Povaha

Novofundlanďani jsou proslaveni svou flegmatičností a láskyplností. Skvěle se snesou s ostatními zvířaty, dětmi i dalšími psy. Nemají lovecký pud a nepotřebují honit zvěř. Jsou inteligentní a rychle se učí, ale pouze po dobrém. Toto plemeno má citlivou a něžnou duši, kterou by necitlivý výcvik mohl snadno ranit, zároveň je ale silný a uvědomělý a pokud se rozhodne, že to pro něj nemá přínos, prostě povel nevykoná. Neštěkají často, ale mají hluboký a hřmotný hlas, který se nese široko daleko.

Pro svou huňatou srst s dlouhým chlupem jsou ideální k celoročnímu chovu venku. Nejspokojenější jsou, když přijdou mrazy – spokojeně se rozvalí do sněhu a je jim dobře. Doma jim je jednak příliš teplo, jednak je těžké zkousnout neustálé chomáče hustých černých chlupů všude, kudy projdou. Jejich srst je přirozeně vodě odolná a dvojitá.

 

Charakterické rysy

Nejtipičtějším znakem novofundlanďana je láska k vodě. S oblibou zachraňuje všechno živé ve vodě, ať již se někdo topí nebo ne. V blízkosti vody je těžké udržet ho na vodítku a když už je ve vodě, sotvaže mu vysvětlíte, aby neplaval zachraňovat všechny, kdo jsou ve vodě s ním. Jako jedno z mála plemen má dokonce mezi prsty na packách plovací blány.

Srst se skládá ze dvou délek a vyžaduje pravidelné rozčesávání – „funlanďani“ nejsou nijak nároční na péči ani na pohyb a s postupem věku stále více lenivějí a rozvalují se ve stínu, je ale důležité dbát na pravidelné česání, aby srst nezkrepovatěla a nevytvořila dredy.

 

Vzhled

Novofundlandský pes dorůstá majestátní výšky, má velkou hlavu bohatě osrstěnou a malá, blízko posazená mandlová očka, obvykle se staženými víčky dolů. Uši jsou polostojaté. Následuje krátký krk a dlouhý trup na vysokých nohou. Hruď je hluboká a klenutá. Bedra jsou silná, dobře osvalená. Funlanďan má dlouhý ocas s bohatou vlajkou, nesený při vzrušení nahoru, jinak svěšený k zemi. Packy jsou mohutné a široké. Přípustné je zbarvení hnědé, černé nebo černobílé

 

Krmení

Novofundlandský pes je malý obřík, který toho hodně zbaští a nesmíme zapomínat na kvalitní složky potravy, aby nedocházelo ke kloubním deformacím. Dnešní plemenní jedinci také občas trpí na srdeční choroby a vady, na nemoci pohybového aparátu a v neposlední řadě i díky své velikosti na torze žaludku. Je tedy obzvláště důležité dobře krmnou dávku promyslet – složením i rozdělením dávkování během dne.

 

Novofundlandský pes
Vytvořeno18.06.2019